Teams come together for Diana Thurmond, Hornet record set

HARPER – A few of the teams attending the Diana Thurmond Track Meet on Friday, April 16 only needed a Suburban to transport the entire squad. However, add a sunny day in Harper, student athletes seeing each other for the first time in over a year and a new record in the pole vault for the Harper Hornets and the day proved to be a success.

Team scoring was not kept for the meet, but the full individual results are listed below.

Of special notice was Harper junior Ryan Talbot and his attempt to set a record going back to 1978 before the home crowd.

Using practice jumps to prepare to soar over 13 feet, 1 inch, Talbot easily cleared on multiple attempts. On a final practice vault, Talbot saw the bar fall and as he landed on the mat, the bar beneath, the pole cracked, placing the school record attempt in jeopardy.

As Talbot’s father and members of the Harper team scrambled to find a replacement, Talbot maintained his composure, looking at videos of previous jumps.

Once a replacement was found and hosted to the appropriate measurement, Talbot’s first attempt was just short as the bar fell to the mat.

On his second attempt, Talbot cleared the bar easily, setting a new mark after 44 years in the record books.

Boys individual results

100 meters: 1. Conley Martin (Adrian), 11.63. 2. Gavin Bayes (Adrian), 11.94. 3. Isaac Herron (Imbler), 12.06. 4. Manuel Aguirre (Adrian), 12.17. 5. Seth Butler (Pine Eagle), 12.19. 6. Nathan Bingaman (Imbler), 12.43. 7. Monte Kingen (Crane), 12.82. 8. Josh Hunt (Pine Eagle), 12.93. 8. Austin Ward (Crane), 12.93. 10. Peter Zugic (Huntington), 12.95. 11. Jesse Walker (Adrian), 13.20. 12. Colton Mathews (Huntington), 13.28. 13. Eliot Liberale (Huntington), 13.35. 14. Trevor Jennings (Imbler), 13.60. 15. Kadyn Trick (Imbler), 13.76. 16. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 13.82. 17. Payden Bowles (Imbler), 14.10. 18. Bailey Hicks (Huntington), 14.17. 19. Cayden Howard (Prairie City), 14.22.

200 meters: 1. Conley Martin (Adrian), 23.80. 2. Gavin Bayes (Adrian), 24.86. 3. Seth Butler (Pine Eagle), 25.46. 4. Isaac Herron (Imbler), 25.55. 5. Peter Zugic (Huntington), 26.62. 6. Jesse Walker (Adrian), 26.89. 7. William Seggerman (Pine Eagle), 27.08. 7. Chase Johnston (Adrian), 27.08. 9. Gavin Lopez (Prairie City), 28.28. 10. Trevor Jennings (Imbler), 28.29. 11. Aiden Robinson (Pine Eagle), 28.65. 12. Robert Garza (Adrian), 29.00. 13. Payden Bowles (Imbler), 29.70.

400 meters: 1. Cole Morgan (Pine Eagle), 56.79. 2. Manuel Aguirre (Adrian), 57.12. 3. Gavin Lopez (Prairie City), 1:07.14. 4. Austin Cates (Prairie City), 1:09.87.

800 meters: 1. Cooper Gover (Pine Eagle), 2:16.22. 2. Carter Nichols (Crane), 2:18.08. 3. Clinton Tarvin (Imbler), 2:22.83. 4. Chase Johnston (Adrian), 2:24.92. 5. Quinton Collins (Jordan Valley), 2:44.33. 6. Ishmael Aguirre (Adrian), 3:06.42.

1500 meters: 1. Caleb Brown (Pine Eagle), 4:30.38. 2. Chase Johnston (Adrian), 4:49.64. 3. William Seggerman (Pine Eagle), 4:50.00. 4. Clinton Tarvin (Imbler), 5:02.23. 5. James Denson (Pine Eagle), 5:17.65. 6. Christian Treat (Imbler), 5:22.15. 7. Austin Cates (Prairie City), 5:27.94. 8. Aiden Robinson (Pine Eagle), 5:31.48. 9. Alex Hunter (Imbler), 5:53.72.

3000 meters: 1. Caleb Brown (Pine Eagle), 10:22.00.

110-meter hurdles: 1. Ryan Talbot (Harper), 15.62. 2. Corbin Palmer (Harper), 17.99.

4X100 relay: 1. Adrian (Manuel Aguirre, Jace Martin, Gavin Bayes, Conley Martin), 48.66. 2. Crane (Monte Kingen, Carter Nichols, Taylor Krueger, Austin Ward), 50.33.

4X400 relay: 1. Crane (Monte Kingen, Taylor Krueger, Carter Nichols, Austin Ward), 4:08.09. 2. Pine Eagle (Seth Butler, Josh Hunt, Cole Morgan, Aiden Robinson), 4:09.62.

Shot put: 1. Wyatt Frost (Imbler), 37-09.00. 2. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 37-04.00. 3. Derek Combe (Adrian), 35-09.50. 3. Adam Thompson (Crane), 35-09.50. 5. Jeremiah Martin (Imbler), 34-02.00. 6. Toby Clow (Adrian), 34-01.50. 7. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 33-04.00. 8. Micha Shepard (Huntington), 30-00.50. 9. David Hornung (Huntington), 29-05.00. 10. Bryce Klosky (Huntington), 27-04.00. 11. Justin Frost (Imbler), 26-06.00. 12. Kale Bingaman (Imbler), 24-07.00.

Discus: 1. Wyatt Frost (Imbler), 117-10. 2. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 97-11. 3. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 92-11. 4. Toby Clow (Adrian), 92-08. 5. Derek Combe (Adrian), 85-02. 6. Corbin Palmer (Harper), 84-01. 7. Justin Frost (Imbler), 66-11. 8. Kale Bingaman (Imbler),           58-10. 9. Jeremiah Martin (Imbler), 55-08.

Javelin: 1. Taylor Krueger (Crane), 109-04. 2. Ryan Talbot (Harper), 92-06. 3. Austin Cates (Prairie City), 91-11. 4. Kadyn Trick (Imbler), 87-03. 5. Micha Shepard (Huntington), 86-02. 6. Eliot Liberale (Huntington), 82-03. 7. James Denson (Pine Eagle), 78-06.50. 8. Damion Klosky (Huntington), 72-09. 9. Kale Bingaman (Imbler), 63-10. 10. Bryce Klosky (Huntington), 56-10. 11. Gavin Lopez (Prairie City), 56-01.

High jump: 1. Manuel Aguirre (Adrian), 5-06.00. 2. Cole Morgan (Pine Eagle), 5-04.00. 3. Colton Mathews (Huntington), 5-00.00. 4. Jesse Walker (Adrian), 4-10.00.

Pole vault: 1. Ryan Talbot (Harper), 13-01.00. 2.                 Isaih Trujillo (Imbler), 7-00.00.

Long jump: 1. Corbin Palmer (Harper), 20-00.00. 2. Isaac Herron (Imbler), 18-00.00. 3. Ryan Talbot (Harper), 16-09.50. 4. Gavin Bayes (Adrian), 16-07.50. 5. Colton Mathews (Huntington), 15-11.00. 6. David Hornung (Huntington), 15-09.50. 7. Jake Bingaman (Imbler), 15-05.00. 8. William Seggerman (Pine Eagle), 15-03.00. 9. Chase Johnston (Adrian), 15-00.00. 10. Quinton Collins (Jordan Valley), 14-10.50. 11. Taylor Krueger (Crane), 14-08.00. 12. Robert Garza (Adrian), 14-06.50. 13. Damion Klosky (Huntington), 14-00.50. 14. Josh Hunt (Pine Eagle), 13-06.25. 15. Bailey Hicks (Huntington), 12-11.50. 16. Cayden Howard (Prairie City), 12-08.00. 17. Austin Ward (Crane), 12-05.50.

Triple jump: 1. Nathan Bingaman (Imbler), 40-06.00. 2. Jake Bingaman (Imbler), 32-01.50. 3. Quinton Collins (Jordan Valley), 30-09.00. 4. Cayden Howard (Prairie City), 28-04.00.

https://gallery.easternoregonsports.photos/harpertrackmeet-johnbraese/

Girls individual results

100 meters: 1. Riley Lucas (Adrian), 13.78. 2. Taylor Should (Pine Eagle), 14.54. 3. Presley Speelmon (Adrian), 14.78. 4. Klair Venell (Crane), 14.93. 5. Betty Ann Wilson (Prairie City), 15.12. 6. Erin Coston (Imbler), 15.26. 7. Emily Arnoldus (Imbler), 15.29. 8. Jill Gammett (Jordan Valley), 15.31. 9. Colleen Carlsen (Huntington), 16.21. 10. Allyssa Dudley (Adrian), 16.31. 11. Maddy Bertrand (Crane), 17.58. 12. Sara Lubarda (Huntington), 19.75. 13. Ney Cabeza (Huntington), 20.99.

200 meters: 1. Kortney Doman (Crane), 29.03. 2. Taylor Joyce (Crane), 29.11. 3. Taylor Should (Pine Eagle), 31.20. 4. Klair Venell (Crane), 31.36. 5. Elena Fenn (Harper), 33.78. 6. Colleen Carlsen (Huntington), 34.61. 7. Maddy Bertrand (Crane), 37.09. 8. Sara Lubarda (Huntington), 43.96.

400 meters: 1. Riley Lucas (Adrian), 1:10.39. 2. Evalyn Nunez (Adrian), 1:18.04. 3. Elena Fenn (Harper), 1:19.80.

800 meters: 1. Presley Speelmon (Adrian), 2:36.44. 2. Austyn Turner (Imbler), 2:44.28. 3. Rebecca Jager (Crane), 3:18.61.

1500 meters: 1. Evalyn Nunez (Adrian), 5:56.98. 2. Grace Davis (Pine Eagle), 6:15.00. 3. Kendra Counsel (Imbler), 6:20.88. 4. Dania Sather (Imbler), 6:25.00. 5. Abby Saffell (Imbler), 6:53.19. 6. Lilly Nolten (Imbler), 7:15.68.

3000 meters: 1. Grace Davis (Pine Eagle), 14:20.33.

100-meter hurdles: 1.Kelsie Siegner (Crane), 18.27. 2. Taylor Joyce (Crane), 19.01. 3. Kortney Doman (Crane), 19.24. 4. Klair Venell (Crane), 21.01. 5. Betty Ann Wilson (Prairie City), 21.19.

300-meter hurdles: 1. Riley Lucas (Adrian), 51.09. 2. Kelsie Siegner (Crane), 52.81.

4X100 relay: 1. Crane (Kortney Doman, Taylor Joyce, Kelsie Siegner, Klair Venell), 1:05.30. 2. Imbler (Emily Arnoldus, Erin Coston, Alyssa Jennings, Austyn Turner), 1:09.30.

Shot put: 1. Allyssa Dudley (Adrian), 25-05.00. 2. Millie Fisher (Imbler), 24-10.00. 3. Rebekah Joyce (Crane), 23-07.00. 4. Abbie Hunt (Pine Eagle), 23-06.00. 5. Emily Arnoldus (Imbler), 22-11.00. 6. Ashley Dudley          (Adrian), 18-03.00. 7. Reece Gorham (Imbler), 17-06.00. 8. Bailey Ready (Adrian), 15-11.00. 8. Alina Samodelova (Huntington), 15-11.00.

Discus: 1. Allyssa Dudley (Adrian), 81-10. 2. Abbie Hunt (Pine Eagle), 59-08. 3. Rebekah Joyce (Crane), 57-10. 4. Millie Fisher (Imbler), 57-04. 5. Reece Gorham (Imbler), 55-03. 6. Bailey Ready (Adrian), 46-07. 7. Ney Cabeza (Huntington), 40-04. 8. Ashley Dudley (Adrian), 37-00. 9. Nina Piechocki (Huntington), 34-06.

Javelin: 1. Betty Ann Wilson (Prairie City), 103-01. 2. Lindsey Bertalotto (Adrian), 75-11. 3. Alyssa Jennings (Imbler), 72-00. 4. Abbie Hunt (Pine Eagle), 61-11. 5. Abby Saffell (Imbler), 55-06. 6. Dania Sather (Imbler), 54-06. 7. Bailey Ready (Adrian),              46-01. 8. Nina Piechocki (Huntington), 36-07.50. 9. Alina Samodelova (Huntington), 35-05. 10. Maddy Bertrand (Crane), 33-07.

High jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 5-00.00. 2. Kortney Doman (Crane), 4-11.00. 3. Presley Speelmon (Adrian), 4-08.00. 4. Lindsey Bertalotto (Adrian), 4-00.00. 5. Rylee Ready (Adrian), 3-10.00.

Pole vault: 1. Taylor Joyce (Crane), 8-06.00. 2. Erin Coston (Imbler), 8-00.00.

Long jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 14-03.25. 2. Austyn Turner (Imbler), 12-11.50. 3. Betty Ann Wilson (Prairie City), 12-08.00. 4. Jill Gammett (Jordan Valley), 12-02.00. 5. Sadie Wagster (Adrian), 12-00.25. 6. Taylor Should (Pine Eagle), 11-10.00. 7. Chaylee Marquez (Adrian), 11-07.50. 8. Elena Fenn (Harper), 10-09.50. 9. Maddy Bertrand (Crane), 6-08.75.

Triple jump: 1. Sadie Wagster (Adrian), 26-09.75. 2. Jill Gammett (Jordan Valley), 25-06.75. 3. Lindsey Bertalotto (Adrian), 25-05.25. 4. Taylor Should (Pine Eagle), 24-11.25.

https://gallery.easternoregonsports.photos/harpertrackmeet-johnbraese/

Related: Photo Gallery Diana Thurmond Track Meet Action Photos