Small schools dominate at Ontario Invite

https://gallery.easternoregonsports.photos

This article is brought to you by Bentz Insurance (http://bentzinsurance.com/): Helping protect what is important to you. We offer the best in premier coverage for farm, ranch, business, home, and auto. Give us a call at 541-212-2904 or email [email protected]

ONTARIO – The 1A schools brought the team numbers and the skill as the Season 3 track and field season opened at Earl Blackaby Track in Ontario on Thursday, April 15 for the Ontario Invite.

The 1A Adrian Antelopes girls narrowly edged out the 1A Crane Mustangs for the team title. The Lopes ended the day with 140 points with the Mustangs putting up 138 points. The host Ontario Tigers finished third with 116 points while Vale and Burns tied for fourth, both with 42 points.

On the boys side, the Hilanders of Burns made the trip home with a team title after a total of 129.5 points. Adrian was second scoring 108.5 and the Vale boys grabbed third place with 90.5 points. Host Ontario was fourth with a 82.5 point total and Crane was fifth. Harper was sixth.

Girls team scores: 1. Adrian, 140. 2. Crane, 138. 3. Ontario, 116. 4. Vale, 42. 4. Burns, 42.

Girls individual results

100 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 13.82. 2. Mollie Maxwell (Ontario), 13.92. 3. Riley Lucas (Adrian), 14.01. 4. Lizzy Nielson (Adrian), 14.02. 5. Halle Peterson (Vale), 14.71. 6. Klair Venell (Crane), 14.74. 7. Aleyna Banks (Burns), 15.29. 8. Mariaya Mireles (Ontario), 15.33. 9. Sam Belcher (Ontario), 15.76. 10. Kaitlyn Hernandez (Ontario), 15.87. 11. Chaylee Marquez (Adrian), 16.11. 12. Maddy Bertrand (Crane),

200 meters: 1. Lexy Jordan (Ontario), 30.08. 2. Elayna Draper (Ontario), 30.11. 3. Riley Lucas (Adrian), 30.56. 4. Mollie Maxwell (Ontario), 30.71. 5. Klair Venell (Crane), 31.03. 6. Presley Speelmon (Adrian), 31.18. 7. Halle Peterson (Vale), 31.40. 8. Xiomara Ortega (Ontario), 32.40. 9. Lupita Arizmendi (Ontario), 32.63. 10. Mariaya Mireles (Ontario), 34.40. 11. Amanda Sanders (Burns), 34.62. 12. Kaitlyn Hernandez (Ontario), 36.70. 13. Maddy Bertrand (Crane), 39.31.

400 meters: 1. Riley Lucas (Adrian), 1:06.61.

800 meters: 1. Evalyn Nunez (Adrian), 2:45.15. 2. Rebecca Jager (Crane), 2:57.08. 3. Keaira Burns (Burns), 3:17.10. 4. Kinsley Kemble (Ontario), 3:24.81.

1500 meters: 1. Presley Speelmon (Adrian), 5:28.41. 2. Riley Morris (Burns), 5:39.39. 3. Evalyn Nunez (Adrian), 6:05.11. 4. Trinity Farr (Ontario), 6:39.41. 5. Brienne Kemble (Ontario), 6:43.05. 6. Kinsley Kemble (Ontario), 7:18.11.

3000 meters: 1. Leslie Doman (Crane), 14:09.75. 2. Trinity Farr (Ontario), 14:21.59. 3. Brienne Kemble (Ontario), 14:46.34.

100-meter hurdles: 1. Lexy Jordan (Ontario), 17.69. 2. Taylor Joyce (Crane), 19.03. 3. Xiomara Ortega (Ontario), 19.10. 4. Riley Johnson (Vale), 19.13. 5. Kortney Doman (Crane), 20.07. 6. Klair Venell (Crane), 21.31. 7. Amanda Sanders (Burns), 21.34.

300-meter hurdles: 1. Kortney Dorman (Crane), 57.90.

4X100 relay: 1. Crane (Kortney Doman, Kelsie Siegner, Taylor Joyce, Klair Venell), 55.24. 2. Ontario (Xiomara Ortega, Elayna Draper, Lexy Jordan, Mollie Maxwell), 55.96.

4X400 relay: 1. Burns (Kora Mitchell, Keaira Burns, Shailey White, Riley Morris), 5:20.17.

Shot put: 1. Leslie Doman (Crane), 28-05.00. 2. Allyssa Dudley (Adrian), 25-03.00. 3. Rebekah Joyce (Crane), 23-09.00. 4. Sam Belcher (Ontario), 21-11.00. 5. Helen Zanabriga (Vale), 21-08.00. 6. Ashley Dudley (Adrian), 18-04.00. 7. Rainy Taylor (Burns), 18-00.00. 8. Bailey Ready (Adrian), 17-02.00. 9. River Kimball (Adrian), 16-08.00.

Discus: 1. Leslie Doman (Crane), 85-03. 2. Allyssa Dudley                (Adrian), 77-09. 3. Helen Zanabriga (Vale), 57-05S. 4. Sam Belcher (Ontario), 55-01. 5. Rainy Taylor (Burns), 53-11. 6. Bailey Ready (Adrian), 48-03. 7. Rebekah Joyce (Crane), 46-02. 8. Emma Todd (Burns), 42-04. 9. Ashley Dudley (Adrian), 37-10.

Javelin: 1. Leslie Doman (Crane), 83-03. 2. Lindsey Bertalotto (Adrian), 81-08. 3. Riley Johnson (Vale), 52-04. 4. Helen Zanabriga (Vale), 42-01. 5. Bailey Ready (Adrian), 41-04. 6. Rainy Taylor (Burns), 39-01. 7. Maddy Bertrand (Crane), 30-11.

High jump: 1. Kortney Doman (Crane), 4-10.00. 2. Lizzy Nielson (Adrian), 4-08.00. 3. Riley Johnson (Vale), 4-08.00. 4. Presley Speelmon (Adrian), 4-04.00. 5. Halle Peterson (Vale),       4-02.00. 6. Keaira Burns (Burns), 3-08.00.

Pole vault: 1. Taylor Joyce (Crane), 7-00.00.

Long jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 15-00.00. 2. Elayna Draper (Ontario), 13-04.00. 3. Lupita Arizmendi (Ontario), 12-11.00. 4 Sadie Wagster (Adrian), 12-07.00. 5. Priscilla Esquivel (Ontario), 11-11.50. 6. Chaylee Marquez (Adrian), 11-11.00. 7. Teanna Pierce (Adrian), 11-00.00. 8. Shailey White (Burns), 10-10.00. 9. Aleyna Banks (Burns), 10-09.00.

Triple jump: 1. Sadie Wagster (Adrian), 29-00.00. 2. Kelsie Siegner (Crane), 27-03.50. 3. Lindsey Bertalotto (Adrian), 24-08.75.

https://gallery.easternoregonsports.photos

Boys teams scores: 1. Burns, 129.5. 2. Adrian, 108.5. 3. Vale, 90.5. 4. Ontario, 82.5. 5. Crane, 62. 6. Harper, 10.

Boys individual results

100 meters: 1. Conley Martin (Adrian), 11.78. 2. Matteo Walker (Ontario), 12.04. 3. Manuel Aguirre (Adrian), 12.16. 4. Gavin Bayes (Adrian), 12.24. 4. Dalhton Proffitt (Burns), 12.24. 6. Matthew Bell (Ontario), 12.35. 7. Ethan Hendrickson (Ontario), 12.39. 8. Austin Ward (Crane), 12.87. 9. Jaydin Glick (Crane), 12.92. 10. Colten Stepleton (Vale), 13.00. 11. Jesse Walker (Adrian), 13.23. 12. Trevor Stewart (Vale), 13.28. 13. Monte Kingen (Crane), 13.29. 14. Noah Guthrie (Burns), 13.59. 15. Monte Maxwell (Ontario), 13.62. 16. Conner Githens (Burns), 14.17. 17. Ryan Glascock (Burns), 14.66.

200 meters: 1. Conley Martin (Adrian), 23.95. 2. Matteo Walker (Ontario), 24.45. 3. Dalhton Proffitt (Burns), 25.10. 4. Gavin Bayes (Adrian), 25.22. 4. Manuel Aguirre (Adrian), 25.22. 6. Matthew Bell (Ontario), 25.56. 6. Charlie Lamb (Vale),   25.56. 8. Ryan Robinson (Ontario), 25.60. 9. Carter Nichols (Crane), 26.32. 10. Jaydin Glick (Crane), 26.71. 11. Chase Johnston (Adrian), 27.28. 12. Jesse Walker (Adrian), 27.37. 13. Austin Ward (Crane), 27.39. 14. Monte Maxwell (Ontario), 27.50. 15. Tyler Kealiher (Burns), 27.55. 16. Dylan Williams (Vale), 28.83. 17. Robert Garza (Adrian), 29.73. 18. Ryan Glascock (Burns), 30.79.

400 meters: 1. Charlie Lamb (Vale), 55.70. 2. Ryan Robinson (Ontario), 57.57. 3. Chase Johnston (Adrian), 1:01.14. 4. Jaden Davis (Burns), 1:01.67. 5. Ethan Mulvany (Vale), 1:01.75. 6. Dylan Williams (Vale), 1:02.40.

800 meters: 1. Carter Nichols (Crane), 2:20.85. 2. Froylan Santiago (Ontario), 2:27.74. 3. Tim Banks (Burns), 2:32.78. 4. Preston Hutchings (Adrian), 2:42.37.

1500 meters: 1. Masson Shaw (Burns), 4:36.70. 2. Chase Johnston (Adrian), 4:52.35. 3. Hazen Johnson (Burns), 4:57.74. 4. Tim Banks (Burns), 5:14.14. 5. Josh Kaatz (Ontario), 6:00.21. 6. Froylan Santiago (Ontario), 6:21.21.

3000 meters: 1. Masson Shaw (Burns), 10:00.68. 2. Josh Kaatz (Ontario), 15:06.30. 3. Lance Trees (Ontario), 15:46.32.

110-meter hurdles: 1. Ryan Talbot (Harper), 15.69. 2. Sully Ward (Adrian), 21.25.

300-meter hurdles: 1. Kelton Dunten (Crane), 46.29. 2. Conner Githens (Burns), 53.38.

4X100 relay: 1. Crane (Kelton Dunten, Monte Kingen, Carter Nichols, Jaydin Glick), 49.05. 2. Vale (Brock Payne, Luke Andersen, Dylan Williams, Charlie Lamb), 59.09.

4X400 relay: 1. Crane (Kelton Dunten, Carter Nichols, Monte Kingen, Taylor Krueger), 3:58.74. 2. Vale (Colten Stepleton, Ethan Mulvany, Dylan Williams, Charlie Lamb), 4:04.06. 3. Burns (Tim Banks, Garrett Goss, Hazen Johnson, Tyler Kealiher), 4:07.96.

Shot put: 1. Brock Payne (Vale),                47-02.00. 2. Wyatt Langenfeld (Burns), 37-07.00. 3. J.J. Marines (Ontario), 36-03.00. 4. Derek Combe (Adrian), 35-06.00. 5. Miguel Larios (Ontario), 35-04.00. 6. Adam Thompson (Crane), 34-08.00. 7.            Toby Clow (Adrian), 33-09.00. 8. Luke Andersen (Vale), 32-03.00. 9. Austin Shepherd (Ontario), 29-09.00.

Discus: 1. Brock Payne (Vale), 131-04. 2. Wyatt Langenfeld (Burns), 89-07. 3. Toby Clow (Adrian), 85-06. 4. Derek Combe (Adrian), 85-01. 5. Luke Andersen (Vale), 83-03. 6. J.J. Marines (Ontario), 81-02. 7. Miguel Larios (Ontario), 76-06. 8. Sully Ward (Adrian), 75-10. 9. Austin Shepherd (Ontario), 64-09.

Javelin: 1. Wyatt Langenfeld (Burns), 101-07. 2. Taylor Krueger (Crane), 100-06. 3. Luke Andersen (Vale), 89-01. 4. Brock Payne (Vale), 84-03. 5. Hazen Johnson (Burns), 81-08. 6. J.J. Marines (Ontario), 75-11. 7. Christian Rodriguez (Ontario), 62-02. 8. Austin Shepherd (Ontario), 52-11. 9. Damian Perez (Ontario), 47-02.

High jump: 1. Manuel Aguirre (Adrian), 5-10.00. 2. Jaden Davis (Burns), 4-08.00.

Pole vault: 1. Garrett Goss (Burns), 8-06.00.

Long jump: 1. Taylor Krueger (Crane), 16-07.00. 2. Gavin Bayes (Adrian), 15-08.00. 3. Colten Stepleton (Vale), 15-07.75. 4. Noah Guthrie (Burns), 15-07.00. 5. Ethan Mulvany (Vale), 15-06.75. 6. Robert Garza (Adrian), 15-02.50. 7. Chase Johnston (Adrian), 15-00.00. 8. Trevor Stewart (Vale), 14-08.50. 9. Ethan Hendrickson (Ontario), 14-06.00.

Triple jump: 1. Jaden Davis (Burns), 35-07.00. 2. Ethan Mulvany (Vale), 33-09.00.

https://gallery.easternoregonsports.photos

Related: Ontario Track Meet Action Photos Gallery 1 Gallery 2