La Grande swimmers sweep BHS December Invitational

BAKER – The La Grande swim team made the trip worth the drive, sweeping the team scores at the Baker High School December Invitational on Saturday, December 14.

The Tigers placed first in the combined scoring, putting up 258 points. Pendleton was second with 180 points and the host Baker team finished third, scoring 61 points. Cove was fourth, picking up 22 points.

The Tiger girls placed first in the team scoring with 159 points with Pendleton placing second with 93 points. Baker, with 41 points, was third.

The boys’ competition also saw La Grande picking up the team title with 99 points. Pendleton placed second, scoring 87 points and Cove outdueled Baker for third place. Cove finished the day with 22 points while Baker scored 20 points.

Combined Team Scores: 1. La Grande, 258. 2. Pendleton, 180. 3. Baker, 61. 4. Cove, 22.

Girls Team Scores: 1. La Grande, 159. 2. Pendleton, 93. 3. Baker, 41.

Boys Team Scores: 1. La Grande, 99. 2. Pendleton, 87. 3. Cove, 22. 4. Baker, 20.

Girls 200 Yard Medley Relay: 1. La Grande High School (Riana Scott, Romayne Ricker, Maria Capra, Kristal Jensen), 1:56.22. 2. Pendleton High School (Melinda Cramp, Finley Kennedy, Alara Campbell, Kyndra Nelson), 2:05.37. 3. La Grande High School (Aryana Bouten, Gladys Alf Rippee, Chloe Lynch, Sydney Cox), 2:19.93. 4. Pendleton High School (Grace Phillips, Paige Pitner, Tatum Paullus, Ann Bostwick), 2:25.26.

Boys 200 Yard Medley Relay: 1. Pendleton High School (Andrew Williams, Kaleo Theis, Cahill Robinson, Tyler Spratling), 1:53.19. 2. La Grande High School (TJ Clay, Glenn Ricker, Jack Seydel, Brady Doyle), 1:59.11.

Girls 200 Yard Freestyle: 1. Kennedy Kruse (La Grande), 2:08.23. 2. Riley Weigand (La Grande), 2:14.21. 3. Kyndra Nelson (Pendleton), 2:20.33. 4. Aryana Bouten (La Grande), 2:25.50. 5. Elizabeth Zamora (La Grande), 2:32.99. 6. Janessa Headley (Pendleton), 2:34.22. 7. Grace Phillips (Pendleton), 2:49.27. 8. Alexis Bowen (Pendleton), 2:50.53. 9. Ahna Heideman (La Grande), 3:12.89.

Boys 200 Yard Freestyle: 1. Gabriel Zamora (La Grande), 2:15.02. 2. Devin Ingram (La Grande), 2:20.83. 3. Brady Doyle (La Grande), 2:22.22. 4. Hunter Reynolds (Pendleton), 2:22.92. 5. Jack Seydel (La Grande), 2:35.91.

Girls 100 Yard Freestyle: 1. Brooklyn Lentz (Pendleton), 1:16.56. 2. Arelia Huber (Pendleton), 1:18.44. 3. Josefine Karlberg (Pendleton), 1:21.87.  4. Jillian Samp (Pendleton), 1:24.52. 5. Penelope Simmons (Baker), 1:29.16.

Boys 100 Yard Freestyle: 1. Noah Butter (Pendleton), 1:29.86. 2. Samuel Parades (Pendleton), 1:34.75. 3. Ethan Harrison (Pendleton), 1:36.50.

Girls 200 Yard IM: 1. Romayne Ricker (La Grande), 2:18.94. 2. Chloe Lynch (La Grande), 2:31.89. 3. Hollie Mays (Baker), 2:38.06. 4. Tatum Paullus (Pendleton), 2:48.46. 5. Ann Bostwick (Pendleton), 2:52.08. 6. Gladys Alf Rippee (La Grande), 3:04.25. 7. Kalan Spencer (Pendleton), 3:09.25.

Boys 200 Yard IM: 1. Cahill Robinson (Pendleton), 2:12.85. 2. Glenn Ricker (La Grande), 2:14.62. 3. Taylor Fox (Cove), 2:25.74. 4. Jacob Miller (Baker), 2:29.16. 5. Angel DeArcos (Baker), 2:45.63.

Girls 50 Yard Freestyle: 1. Maria Capra (La Grande), 25.97. 2. Kristal Jensen (La Grande), 26.77. 3. Finley Kennedy (Pendleton), 29.43. 4. Chelsea Kendrick (Pendleton), 30.40. 5. Salena Bott (Baker), 30.67. 6. Caitlin Lien (Baker), 31.04. 7. Paige Pitner (Pendleton), 32.49. 8. Tanna Stewart (Pendleton), 33.47. 9. Kelcee Bailey (Baker), 33.50. 10. Sydney Cox (La Grande), 33.71. 11. Trinity Gettman (Cove), 40.55.

Boys 50 Yard Freestyle: 1. Kaleo Theis (Pendleton), 24.82. 2. James Thurman (La Grande), 25.30. 3. Andrew Williams (Pendleton), 25.57. 4. Tyler Spratling (Pendleton), 26.42. 5. Kobe Cooper (La Grande), 26.70. 6. Danny Myers (Baker), 27.22. 7. Jacob Airoldi (Pendleton), 27.66. 8. Levy Brembach (La Grande), 27.76.  9. Tommy Huntington (Baker), 32.12. 10. Max Huxoll (La Grande), 32.50. 11. Daniel Crist (Cove), 43.18.

Girls 100 Yard Butterfly: 1. Brianna Stadler (Baker), 1:00.07. 2. Maria Capra (La Grande), 1:02.05. 3. Kristal Jensen (La Grande), 1:05.72. 4. Caitlin Lien (Baker), 1:17.69. 5. Tatum Paullus (Pendleton), 1:23.63. 6. Alara Campbell (Pendleton), 1:24.96.

Boys 100 Yard Butterfly: 1. Glenn Ricker (La Grande), 58.22. 2. Cahill Robinson (Pendleton), 58.45. 3. Matthew Miltenberger (Pendleton), 1:05.30. 4. Adam Remily (La Grande), 1:07.50. 5. Brady Doyle (La Grande), 1:11.45. 6. Gabriel Zamora (La Grande), 1:13.36. 7. Danny Myers (Baker), 1:15.03.

Girls 50 Yard Butterfly: 1. Penelope Simmons (Baker), 51.69.

Girls 100 Yard Freestyle: 1. Riana Scott (La Grande), 57.15. 2. Melinda Cramp (Pendleton), 1:00.62. 3. Hollie Mays (Baker), 1:02.43. 4. Riley Weigand (La Grande), 1:02.81. 5. Laramie Wicker (La Grande), 1:06.60. 6. Alara Campbell (Pendleton), 1:12.02. 7. Tine Roggemans (La Grande), 1:13.03. 8. Sydney Cox La Grande), 1:15.24. 9. Kaolyn Henderson (Pendleton), 1:15.99. 10. Lilly Parker-Halstead (La Grande), 1:30.38.

Boys 100 Yard Freestyle: 1. TJ Clay (La Grande), 54.81. 2. Kaleo Theis (Pendleton), 55.56. 3. Taylor Fox (Cove), 57.06. 4. James Thurman (La Grande), 58.27. 5. Devin Ingram (La Grande), 1:02.28. 6. Zachary Wise (Baker), 1:02.74. 7. Hunter Reynolds (Pendleton), 1:03.63. 8. Levy Brembach (La Grande), 1:04.36. 9. Max Huxoll (La Grande), 1:09.37.

Girls 50 Yard Freestyle: 1. Alexis Bowen Pendleton), 33.89. 2. Josefine Karlberg (Pendleton), 34.14. 3. Brooklyn Lentz (Pendleton), 34.46. 4. Teagn Lentz (Pendleton), 34.47. 5. Arelia Huber (Pendleton), 34.62. 6. Allison Galloway (Pendleton), 37.41. 7. Collette Laarvik (La Grande), 38.78. 8. Clara Twehues (La Grande), 39.25. 9. Katie Perry (La Grande), 41.41. 10. Ida Bock (Pendleton), 45.41.

Boys 50 Yard Freestyle: 1. Josh Johnston (Pendleton), 29.20. 2. Noah Butter (Pendleton), 36.61. 3. Ty  Rivas (La Grande), 38.59. 4. Ethan Harrison Pendleton), 38.75. 5. Samuel Parades (Pendleton), 40.97. 6. Adam Smith (Pendleton), 46.43.

Girls 500 Yard Freestyle: 1. Kennedy Kruse (La Grande), 5:49.04. 2. Chloe Lynch (La Grande), 6:17.23. 3. Kyndra Nelson (Pendleton), 6:17.95. 4. Ann Bostwick (Pendleton), 6:45.07. 5. Gladys Alf Rippee (La Grande), 7:07.00.

Boys 500 Yard Freestyle: 1. Tim Koza (Cove), 5:22.41. 2. Tyler Spratling (Pendleton), 5:52.55. 3. Tommy Huntington (Baker), 7:38.95.

Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1. La Grande (Riana Scott, Kennedy Kruse, Kristal Jensen, Laramie Ricker), 1:50.25. 2. Pendleton (Alara Campbell, Kyndra Nelson, Finley Kennedy, Melina Cramp), 1:56.06. 3. Baker (Salena Bott, Hollie Mays, Caitlin Lien, Briana Stadler), 1:56.50. 4. Pendleton (Chelsea Kendrick, Paige Pitner, Grace Phillips, Tanna Stewart), 2:10.35. 5. Pendleton (Alexis Bowen, Allison Galloway, Arelia Huber, Janessa Headley), 2:15.55. 6. La Grande (Katie Perry, Clara Twehues, Collette Laarvik, Ahna  Heideman) 2:39.28.

Boys 200 Yard Freestyle: 1. Pendleton (Kaleo Theis, Tyler Spratling, Andrew Williams, Cahill Robinson), 1:41.84. 2. La Grande (James Thurman, Adam Remily, Glenn Ricker, TJ Clay), 1:43.44. 3. Baker (Angel DeArcos, Zachary Wise, Danny Myers, Jacob Miller), 1:50.07. 4. La Grande (Jack Seydel, Kobe Cooper, Brady Doyle, Devin Ingram), 1:52.71. 5. Pendleton (Noah Butter, Hunter Reynolds, Jacob Airoldi, Matthew Miltenberger), 1:58.75. 6. La Grande (Max Huxoll, Levy Brembach, Alex Laarvik, Gabriel Zamora), 2:04.96. 7. Pendleton (Adam Smith, Samuel Parades, Josh Johnston), 2:37.76.

Girls 100 Yard Backstroke: 1. Brianna Stadler (Baker), 1:01.62. 2. Romayne Ricker (La Grande), 1:07.04. 3. Melinda Cramp (Pendleton), 1:10.66. 4. Aryana Bouten (La Grande), 1:11.32. 5. Laramie Ricker (La Grande), 1:14.85. 6. Elizabeth Zamora (La Grande), 1:18.17. 7. Janessa Headley (Pendleton), 1:20.34. 8. Kelcce Bailey (Baker), 1:22.16. 9. Kalan Spencer (Pendleton), 1:23.31. 10. Grace Phillips (Pendleton), 1:23.81.

Boys 100 Yard Backstroke: 1. TJ Clay (La Grande), 1:04.59. 2. Andrew Williams (Pendleton), 1:06.31. 3. Matthew Miltenberger (Pendleton), 1:08.30.

Girls 50 Yard Backstroke: 1. Alliosn Galloway (Pendleton), 43.76. 2. Collette Laarvik (La Grande), 45.06. 3. Trinity Gettman (Cove), 45.88. 4. Katie Perry (La Grande), 46.43.

Boys 50 Yard Backstroke: 1. Josh Johnston (Pendleton), 42.77. 2. Ty Rivas (La Grande), 45.38. 3. Daniel Crist (Cove), 47.93.

Girls 100 Yard Breaststroke: 1. Riana Scott (La Grande), 1:14.34. 2. Salena Bott (Baker), 1:25.91. 3. Tine  Roggemans (La Grande), 1:27.11. 4. Finley Kennedy (Pendleton), 1:27.18. 5. Paige Pitner (Pendleton), 1:27.85. 6. Chelsea Kendrick (Pendleton), 1:30.12. 7. Tanna Stewart (Pendleton), 1:36.29. 8. Ahna Heideman (La Grande), 1:41.34. 9. Lilly Parker-Halstead (La Grande), 1:52.47.

Boys 100 Yard Breaststroke: 1. Tim Koza (Cove), 1:08.69. 2. Jack Seydel (La Grande), 1:17.54. 3. Adam Remily (La Grande), 1:17.78. 4. Jacob Airoldi (Pendleton), 1:18.72. 5. Kobe Cooper (La Grande), 1:19.91. 6. Zachary Wise (Baker), 1:24.23. 7. Angel  DeArcos (Baker), 1:27.48.

Mixed 50 Yard Breaststroke: 1. Kaolyn (Pendleton), 42.92. 2. Jillian Samp (Pendleton), 54.11.

Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1. La Grande (Maria Capra, Kennedy Kruse, Laramie Ricker, Romayne Ricker), 4:00.73. 2. Pendleton (Ann Bostwick, Chelsea Kendrick, Tatum Paullus, Tanna Stewart), 5:14.73. 3. Pendleton (Kaolyn Henderson, Brooklyn Lentz, Alexis Bowen, Kalan Spencer), 5:14.73. 4. La Grande (Lilly Parker-Halstead, Riley Weigand, Elizabeth Zamora,Ahna Heideman),5:21.91.

Boys 400 Yard Freestyle Relay: 1. La Grande (James Thurman, Adam Remily, Devin Ingram, Kobe Cooper), 4:07.66. 2. Pendleton (Jacob Airoldi, Hunter Reynolds, Josh Johnston, Matthew Miltenberger), 4:31.95. 3. La Grande (Levy Brembach, Max Huxoll, Alex Laarvik, Gabriel Zamora), 4:58.05.

Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1. La Grande (Collette Laarvik, Katie Perry, Tine Roggemans, Clara Twehues), 2:31.04. 2. Pendleton (Ida Bock, Allison Galloway, Josefine Karlberg, Teagn Lentz), 2:33.64.

Comments