La Grande holds off Baker at La Grande Invite: Full results for Tigers, Bulldogs, Ontario, Cove, Imbler, Elgin, Union, Pine Eagle

LA GRANDE – The host La Grande Tigers track and field team held off the Baker Bulldogs, winning both the boys and girls team titles at the La Grande Invite on Friday, May 7.

The Tiger boys scored 166.5 points, just ahead of Baker’s 148.5 points. Imbler was third in the standings with Pine Eagle placing fourth and Ontario wrapping up the top five. Cove, Union and Elgin wrapped up the team scoring.

Tiger senior Cristian Mendoza picked up dual wins on the day, winning both the 800- and 1500-meter races. In the 800, Mendoza fought off Cove’s Israel O’Reilly, winning by just over one-third of a second. Mendoza also had a close victory in the 1500, crossing the line just over a half a second quicker than Pine Eagle’s Caleb Brown. Mendoza’s times in both races were his season’s best.

La Grande junior Jarom Huntsman took top honors in the 300-meter hurdles with a time of 44.22 seconds. Huntsman also was over 20 feet better than the rest of the field in the javelin, easily taking the event title.

The Tiger relay team of Julian Harris, Garrett Thorpe, Mendoza and Kobe Cooper were three-hundredths of a second faster than Baker in the 4-by-400 relay.

Imbler senior Wyatt Frost, in one of his last high school meets, won both the shot put and discus events. In the shop put, Frost heaved a personal best, landing the shot at a distance of 39-05.00.

The La Grande girls matched their counterparts on the boys side, taking the team title with a point total of 209. Baker, again was second and fellow GOL team Ontario was third. Cove and Imbler finished fourth and fifth.

La Grande distance runners ruled the meet for the Tigers with senior Jacki Martini winning both the 800- and 1500-meter races. Martini’s time of 5:03.28 marked a personal best for the Tiger runner.

Two freshman for La Grande ruled the 3000 meter race as Emily Tubbs outdistanced teammate Kiah Carlson for the win.

Also as a triple winner, senior Anna Green grabbed wins in the discus, shot put and javelin events. Senior Camryn Collman set a new record for herself, winning the high jump with a mark of 5-03.00. Collman returned to also claim a win in the triple jump.

 Boys team scores: 1. La Grande, 166.5. 2. Baker, 148.5. 3. Imbler, 62. 4. Pine Eagle, 57. 5. Ontario, 53. 6. Cove, 52. 7. Union, 50. 8. Elgin, 46.

Boys Individual Results

100 meters: 1. Kaden Myer (Baker), 11.61. 2. Matteo Walker (Ontario), 11.96. 3. Wyatt Hawkins (Baker), 11.99. 4. Julian Harris (La Grande), 12.02. 5. Seth Butler (Pine Eagle), 12.13. 6. Maxon Huxoll (La Grande), 12.18. 7. Isaac Herron (Imbler), 12.25. 8. Clinton Tarvin (Imbler), 12.31. 9. Gabe Hasbell (Elgin), 12.37. 10. Joe Lathrop (Elgin), 12.38. 11. Ian Jesenko (Baker), 12.39. 12. Carter Crook (Imbler), 12.45. 13. Ty McLaughlin (Elgin), 12.47. 14. Wyatt Frost (Imbler), 13.03. 15. Isaih Trujillo (Imbler), 13.22. 16. Wade Hawkins (Baker), 13.28. 17. Dallin Rasmussen (Imbler), 13.39. 18. Joey Duncan (Baker), 13.43. 19. Jeremiah Martin (Imbler), 13.47. 19. Mason Wolcott (La Grande), 13.47. 21. Aiden Robinson (Pine Eagle), 13.55. 21. Jake Bingaman (Imbler), 13.55. 23. Payden Bowles (Imbler), 13.77. 23. Kadyn Trick (Imbler), 13.77. 25. Cade Thompson (Elgin), 38.66.

200 meters: 1. Matteo Walker (Ontario), 24.14. 2. Kaden Myer (Baker), 24.38. 3. Seth Butler (Pine Eagle), 24.66. 4. Julian Harris (La Grande), 24.79. 5. Maxon Huxoll (La Grande), 25.34. 6. Quinn Dobbs (Cove), 25.53. 7. Isaac Herron (Imbler), 25.60. 8. Ty McLaughlin (Elgin), 25.82. 9.             Nathan Bingaman (Imbler), 25.83. 10. Carter Crook (Imbler), 25.96. 11. Bruce Morehead (Elgin), 26.22. 12. Dallin Rasmussen (Imbler), 26.51. 13. Gabe Hasbell (Elgin), 26.55. 14. James Denson (Pine Eagle), 27.24. 15. Carter Blackburn (Union), 27.32. 16. Aiden Robinson (Pine Eagle), 27.75. 17. Payden Bowles (Imbler), 28.30. 18. Trevor Jennings (Imbler), 28.33. 19. Max Andrew (La Grande), 28.42. 20. Cade Thompson (Elgin), 28.56. 21. Kadyn Trick (Imbler), 29.05. 22. Mason Wolcott (La Grande), 29.23. 23. Mathew Bowers (C0ve), 32.33.

400 meters: 1. Cole Morgan (Pine Eagle), 55.42. 2. Malaki Myer (Baker), 55.65. 3. Diego Quintela (Baker), 56.12. 4. Angel DeArcos (Baker), 56.28. 5. Ethan Hendrickson (Ontario), 57.32. 6. Clinton Tarvin (Imbler), 57.39. 7. Bruce Morehead (Elgin), 57.51. 8. Eli Williams (Cove), 58.20. 9. Froylan Santiago (Ontario), 59.05. 10. Dash Bloomer (Baker), 59.23. 11. James Denson (Pine Eagle), 1:00.80. 12. Jack Deem (Cove), 1:00.97. 13. Gabe Bott (Baker), 1:01.61. 14. Monte Maxwell (Ontario), 1:02.10. 15. Jonathan McDonald (Cove), 1:02.54. 16. Max Andrew (La Grande), 1:02.58. 17. Rowan Hassinger (Cove), 1:03.27. 18. Jordan Mills (Baker), 1:03.52. 19. Talin Hayden (La Grande), 1:06.87. 20. Joey Duncan (Baker), 1:08.28. 21. Weston Durfee (La Grande), 1:09.06. 22. Lance Trump (La Grande), 1:11.19. 23. Mathew Bowers (Cove), 1:11.97. 24. Noah Platz (Union), 1:12.19.

800 meters: 1. Cristian Mendoza (La Grande) 2:06.39. 2. Israel O’Reilly (Cove), 2:06.62. 3. Taylor Fox (Cove), 2:09.13. 4. Cooper Gover (Pine Eagle), 2:15.53. 5. Carter Perry (La Grande), 2:17.82. 6. Joe Lathrop (Elgin), 2:18.37. 7. Monte Kirby (Union), 2:18.87. 8. Landon Perry (La Grande), 2:19.17. 9. Jakob Graffunder (Union), 2:24.06. 10. Christian Treat (Imbler), 2:29.47. 11. Jordan Mills (Baker), 2:30.08. 12. Logan Pedro (Cove), 2:32.79. 13. Jack Deem (Cove), 2:34.03. 14. Clinton Tarvin (Imbler), 2:37.24. 15. Riley Martinez (La Grande), 3:07.27.

1500 meters: 1. Cristian Mendoza (La Grande), 4:14.94. 2. Caleb Brown (Pine Eagle), 4:15.16. 3. Israel O’Reilly (Cove), 4:17.82. 4. Taylor Fox (Cove), 4:26.65. 5.                Lance Trees (Ontario), 4:29.88. 6. Braxton Bisenius (La Grande), 4:31.73. 7. Carter Perry (La Grande), 4:43.75. 8. Thaddeus Pepera (Baker), 4:53.10. 9. Jonathan McDonald (Cove), 4:56.39. 10. Logan Pedro (Cove), 5:00.56. 11. Caleb Murie (La Grande), 5:03.27. 12. Christian Treat (Imbler), 5:12.55. 13. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 5:27.31. 14. Seth Mastrude (Baker), 5:28.92. 15. Michael Gisi (La Grande), 5:36.88. 16. Riley Martinez (La Grande), 6:15.64. 17. Josh Kaatz (Ontario), 6:17.23.

3000 meters: 1. Lance Trees (Ontario), 9:52.59. 2. Braxton Bisenius (La Grande), 10:02.74. 3. Landon Perry (La Grande), 10:09.90. 4. Eli Williams (Cove), 10:44.77. 5. Noah Platz (Union), 10:56.01. 6. Caleb Murie (La Grande), 11:03.85. 7. Jordan Mills (Baker), 11:22.22. 8. Froylan Santiago (Ontario), 11:37.03. 9. Seth Mastrude (Baker), 11:52.31. 10. Josh Kaatz (Ontario), 14:04.74.

110-meter hurdles: 1. Parker Caldwell (Elgin), 20.88. 2. Luke Zimmerman (La Grande), 23.09. 3. Jacob Mills (Baker), 23.66.

300-meter hurdles: 1. Jarom Huntsman (La Grande), 44.22. 2. Dash Bloomer (Baker), 48.45. 3. Gabe Bott (Baker), 49.72. 4. Parker Caldwell (Elgin), 50.64. 5. Thaddeus Pepera (Baker), 50.68. 6. Gaige Birmingham (Baker), 54.69. 7. Jacob Mills (Baker), 1:04.87.

4X100 relay: 1. Baker (Kaden Myer, Wyatt Hawkins, Malaki Myer, Ian Jesenko), 45.26. 2. Ontario (Ryan Robinson, Matthew Bell, Ethan Hendrickson, Matteo Walker), 45.66. 3. La Grande (Maxon Huxoll, Julian Harris, Garrett Thorpe, Jarom Huntsman), 46.18. 4. Imbler (Nathan Bingaman, Isaac Herron, Carter Crook, Clinton Tarvin), 47.18. 5. Pine Eagle (Curtis Elguezabal, James Denson, Cooper Gover, Cole Morgan), 49.06. 6. Union (Carter Blackburn, Evan Cloutier, Jakob Graffunder, Monte Kirby), 49.40.

4X400 relay: 1. La Grande (Julian Harris, Garrett Thorpe, Kobe Cooper, Cristian Mendoza), 3:47.09. 2. Baker (Kaden Myer, Diego Quintela, Angel DeArcos, Malaki Myer), 3:47.12. 3. Cove (Eli Williams, Quinn Dobbs, Taylor Fox, Israel O’Reilly), 3:53.04. 4. Pine Eagle (Seth Butler, James Denson, Cooper Gover, Cole Morgan), 4:01.46. 5. Union (Evan Cloutier, Jakob Graffunder, Carter Blackburn, Monte Kirby), 4:01.79. 6. Cove (Jonathan McDonald, Rowan Hassinger, Logan Pedro, Jack Deem), 4:14.86.

Shot put: 1. Wyatt Frost (Imbler), 39-05.00. 2. J.J. Marines (Ontario), 39-01.00. 3. Kolton Wood (La Grande), 36-08.50. 4. Luke Zimmerman (La Grande), 36-03.00. 5. Jeremiah Martin (Imbler), 35-03.00. 6. Eithen Hatfield (Baker), 34-07.50. 7. Mike Gentry (Baker), 34-05.50. 8. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 34-02.00. 9. James Dempsey (Union), 33-11.50. 10. Tate Powell (Baker), 32-03.00. 11. Jacob Mills (Baker), 31-11.50. 12. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 31-08.50. 13. Bruce Morehead (Elgin), 30-01.00. 14. Austin Shepherd (Ontario), 29-10.00. 15. Isaac Murie (La Grande), 29-03.00. 16. Preston Westenskow (La Grande), 27-10.00. 17. Henry Treat (IMbler), 26-09.00. 18. Justin Frost (Imbler), 26-06.00. 19. Kaden Apodoca (Ontario), 25-09.50. 20. Kale Bingaman (Imbler), 24-02.00. 21. Connor Ramos (Ontario), 23-07.50. 22. Damian Perez (Ontario), 23-00.00.

Discus: 1. Wyatt Frost (Imbler), 113-02. 2. Kolton Wood (La Grande), 110-05. 3. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 105-05. 4. James Dempsey (Union), 95-08. 5. Jacob Mills (Baker), 94-00. 6. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 89-04. 7. Tate Powell (Baker), 89-00. 8. Mike Gentry (Baker), 83-11. 9. Bruce Morehead (Elgin), 79-06. 10. Justin Frost (Imbler), 78-10. 11. J.J. Marines (Ontario), 76-09. 12. Eithen Hatfield (Baker), 76-02. 13. Reeve Damschen (Baker), 72-05. 14. Luke Zimmerman (La Grande), 69-04. 15. Kaden Apodoca (Ontario), 67-09. 16. Austin Shepherd (Ontario), 66-02. 17. Connor Ramos (Ontario), 65-09. 18. Jeremiah Martin (Imbler), 65-04. 19. Damian Perez (Ontario), 62-04. 20. Christian Rodriguez (Ontario), 62-01. 21. Isaac Murie (La Grande), 57-08.50. 22. Henry Treat (Imbler), 55-09.50. 23. Kale Bingaman (Imbler), 54-04. 24. Preston Westenskow (La Grande), 52-05. 25. Noah Wells (Union), 49-01.

Javelin: 1. Jarom Huntsman (La Grande), 157-04. 2. Quinn Dobbs (Cove), 136-01. 3. Joe Lathrop (Elgin), 127-10. 4. Dash Bloomer (Baker), 121-08. 5. Dallin Rasmussen (Imbler), 112-09. 6. Evan Cloutier (Union), 111-08. 7. James Dempsey (Union), 110-04. 8. Jonathan McDonald (Cove), 98-09. 9. Talin Hayden (La Grande), 97-03. 10. Kadyn Trick (Imbler), 95-04. 11. Jake Bingaman (Imbler), 93-00. 12. Landon Perry (La Grande), 89-07. 13. Parker Caldwell (Elgin), 87-08. 14. Logan Pedro (Cove), 87-07. 15. Aiden Robinson (Pine Eagle), 85-06. 16. Henry Treat (IMbler), 84-05. 17. Austin Shepherd (0ntario), 82-03. 18. Christian Rodriguez (Ontario), 81-09. 19. James Denson (Pine Eagle), 80-04. 20. J.J. Marines (Ontario), 77-07. 21. Noah Wells (Union), 72-05. 22. Riley Martinez (La Grande), 71-10. 23. Connor Ramos (Ontario), 66-07. 24. Damian Perez (Ontario), 62-10. 25. Lance Trump (La Grande), 62-05. 26. Kaden Apodoca (Ontario), 58-11.

High jump: 1. Evan Cloutier (Union), 5-06.00. 2. Thaddeus Pepera (Baker), 5-04.00. 3. Kobe Cooper (La Grande), 5-04.00. 4. Cole Morgan (Pine Eagle), 5-02.00. 5. Garrett Thorpe (La Grande), 5-02.00.

Pole vault: 1. Carter Blackburn (Union), 10-00.00. 2. Reeve Damschen (Baker), 9-06.00. 3. Mason Droke (Union), 9-00.00. 4. Dash Bloomer (Baker), 8-06.00. 5. Maxon Huxoll (La Grande), 8-00.00. 6. Gabe Bott (Baker), 7-06.00. 7. Mason Wolcott (La Grande), 7-00.00. 8. Weston Durfee (La Grande), 6-00.00. 8. Wade Hawkins (Baker), 6-00.00.

Long jump: 1. Wyatt Hawkins (Baker), 17-10.00. 2. Kobe Cooper (La Grande), 17-06.00. 3. Isaac Herron (Imbler), 17-01.50. 4. Ty McLaughlin (Elgin), 16-08.50. 5. Gabe Hasbell (Elgin), 16-04.75. 6. Parker Caldwell (Elgin), 16-02.75. 7. Jake Bingaman (Imbler), 15-11.00. 8. Max Andrew (La Grande), 15-10.50. 9. Mason Droke (Union), 15-04.00. 10. Skyler Perkins (Cove), 15-01.50. 11. Wade Hawkins (Baker), 14-08.00. 12. Rowan Hassinger (Cove), 14-02.25. 13. Mason Wolcott (La Grande), 12-09.00. 14. Weston Durfee (La Grande), 12-00.00. 15. Mathew Bowers (Cove), 10-08.00.

Triple jump: 1. Nathan Bingaman (Imbler), 39-01.75. 2. Jarom Huntsman (La Grande), 38-05.00. 3. Kobe Cooper (La Grande), 37-07.00. 4. Gabe Hasbell (Elgin), 35-11.75. 5. Wyatt Hawkins (Baker), 35-07.25. 6. Jake Bingaman (IMbler), 34-08.00. 7. Ty McLaughlin (Elgin), 33-07.75. 8. Mason Droke (Union), 31-10.50.

Girls team scores: La Grande, 209. 2. Baker, 186. 3. Ontario, 86. 4. Cove, 48. 5. Imbler, 40. 6. Union, 24. 7. Elgin, 20. 8. Pine Eagle, 5.

Girls Individual Results

100 meters: 1. Meagan Houston (Ontario), 13.17. 2. Lexi Price (La Grande), 13.74. 3. Kaitlyn Reynolds (La Grande), 13.94. 4. Sydnee Pierce (Baker), 14.06. 5. Charlee Morehead (Elgin), 14.11. 6. Elayna Draper (Ontario), 14.13. 7. Haylee McCall (La Grande), 14.38. 8. Taylor Shold (Pine Eagle), 14.57. 9. Rachel Baird (Cove), 14.70. 10. Grace Davis (Pine Eagle), 14.77. 11. Erin Coston (Imbler), 14.80. 12. Alyssa Jennings (Imbler), 15.00. 13. Emily Arnoldus (Imbler), 15.18. 14. Delaney Klebaum (Union), 15.22. 15. Kaitlyn Hernandez (Ontario), 15.50. 16. Corrina Smith (Elgin), 15.72. 17. Morghan Gifford-Lamb (Elgin), 15.84. 18. Mykiah Overton (Cove), 15.94. 19. Kendra Counsel (Imbler), 16.01. 20. Avalon Perkins (Cove), 17.31.

200 meters: 1. Anna Belding (Baker), 28.11. 2. Meagan Houston (Ontario), 28.74. 3. Kaitlyn Reynolds (La Grande), 29.25. 4. Charlee Morehead (Elgin), 29.44. 5. Haylee McCall (La Grande), 30.30. 6. Rachel Baird (Cove), 30.94. 7. Elayna Draper (Ontario), 31.24. 8. Mariaya Mireles (Ontario), 32.28. 9. Delaney Klebaum (Union), 32.44. 10. Kaleah Hines (Union), 33.63. 11. Morghan Gifford-Lamb (Elgin), 34.73. 12. Mykiah Overton (Cove), 34.86. 13. Kaitlyn Hernandez (Ontario), 36.04.

400 meters: 1. Austyn Turner (Imbler), 1:04.24. 2. Anna Belding (Baker), 1:04.27. 3. Charlee Morehead (Elgin), 1:09.17. 4. Kim Obendorf (Cove), 1:10.75. 5. Giselle Sanchez (La Grande), 1:11.73. 6. Kaleah Hines (Union), 1:16.48. 7. Mariaya Mireles (Ontario), 1:17.10.

800 meters: 1. Jacki Martini (La Grande), 2:32.79. 2. Emma Baeth (Baker), 2:34.06. 3. Sydney Keller (Baker), 2:36.11. 4. Autumn Dobbs (Cove), 2:41.58. 5. Audrey Wells (Union), 2:43.96. 6. Danielle O’Reilly (Cove), 2:50.23. 7. Corbyn Sexton (La Grande), 2:52.97. 8. Bethany Brock (La Grande), 2:53.15. 9. Laurel Marler (Cove), 2:53.77. 10. Madeline Adams (Elgin), 3:00.93. 11. Kaitlin Brock (La Grande), 3:00.95. 12. Ella Setser (La Grande), 3:06.70. 13. Maddie Landa (Cove), 3:49.75.

1500 meters: 1. Jacki Martini (La Grande), 5:03.28. 2. Emma Baeth (Baker), 5:07.60. 3. Emily Tubbs (La Grande), 5:12.54. 4. Sydney Keller (Baker), 5:13.29. 5. Kiah Carlson (La Grande), 5:26.15. 6. Bethany Brock (La Grande), 5:34.93. 7. Corah Downing (Baker), 5:56.82. 8. Faith Calhoun (La Grande), 6:00.09. 9. Corbyn Sexton (La Grande), 6:02.02. 10. Grace Davis (Pine Eagle), 6:07.64. 11. Dania Sather (Imbler), 6:15.08. 12. Ella Setser (La Grande), 6:34.17. 13. Trinity Farr (Ontario), 6:45.10. 14. Lilly Nolten (Imbler), 7:41.17. 15. Maddie Landa (Cove), 7:45.31.

3000 meters: 1. Emily Tubbs (La Grande), 11:14.31. 2. Kiah Carlson (La Grande), 11:52.43. 3. Sydney Lamb (Baker), 12:11.62. 4. Faith Calhoun (La Grande), 12:35.94. 5. Kendra Counsel (Imbler), 13:09.14. 6. Trinity Farr (Ontario), 13:37.38. 7. Jayda Blackburn (Union), 13:45.74. 8. Dania Sather (Imbler), 13:54.19. 9. Abby Saffell (Imbler), 15:18.03. 10. Grace Davis (Pine Eagle), 15:21.01.

100-meter hurdles: 1. Lexy Jordan (Ontario), 17.22. 2. Xiomara Ortega (Ontario), 18.57. 3. Maezie Wilcox (La Grande), 18.65. 4. Brooklyn Jaca (Baker), 18.75. 5. Cecelia Aguilera (La Grande), 19.12. 6. Sam Belcher (Ontario), 20.21. 7. Paige Gifford-lamb (Elgin), 20.91. 8. Corrina Smith (Elgin), 23.36. 9. Jocelyn Hellberg (Baker), 24.60.

300-meter hurdles: 1. Lexy Jordan (Ontario), 51.75. 2. Maezie Wilcox (La Grande), 52.68. 3. Xiomara Ortega (Ontario), 55.26. 4. Corah Downing (Baker), 55.44. 5. Salena Bott (Baker), 56.17. 6. Avril Zickgraf (Baker), 59.11. 7. Paige Gifford-lamb (Elgin), 1:05.17.

4X100 relay: 1. La Grande (Cecelia Aguilera, Lexi Price, Kaitlyn Reynolds, Camryn Collman), 52.89. 2. Baker (Brooklyn Jaca, Jocelyn Hellberg, Anna Belding, Sydnee Pierce), 55.04. 3. Imbler (Emily Arnoldus, Erin Coston, Alyssa Jennings, Austyn Turner), 56.95. 4. Union (Delaney Klebaum, Hailey Ocacio, Kaleah Hines, Marielle Graffunder), 59.02. 5. Cove (Rachel Baird, Laurel Marler, Danielle O’Reilly, Kim Obendorf), 59.20.

4X400 relay: 1. Baker (Anna Belding, Jocelyn Hellberg, Sydney Keller, Emma Baeth), 4:34.97. 2. La Grande (Cecelia Aguilera, Maezie Wilcox, Kiah Carlson, Jacki Martini), 4:39.67. 3. Cove (Rachel Baird, Autumn Dobbs, Laurel Marler, Kim Obendorf), 4:54.92.

Shot put: 1. Anna Green (La Grande), 30-11.00. 2. Jozie Ramos (Baker), 27-00.50. 3. Nicole Zollman (La Grande), 25-10.00. 4. Millie Fisher (Imbler), 25-04.75. 5. Hayden Paulsen (abker), 24-08.00. 6. Lexi Price (La Grande), 24-02.00. 7. Ryann Paulsen (Baker), 23-03.00. 8. Emily Arnoldus (Imbler), 22-09.00. 9. Avalon Perkins (Cove), 22-06.00. 10. Montana Williams (Baker), 22-04.50. 11. Kaitlin Brock (La Grande), 21-02.00. 12. Morgan Hall (Baker), 20-03.50. 13. Sam Belcher (Ontario), 20-03.00. 14. Alexis Moore (Elgin), 18-08.00. 15. Evan Rexroad (Baker), 16-09.00. 16. Hallie Grigg (La Grande), 16-05.50. 17. Kalina Gaslin (Baker), 14-04.00.

Discus: 1. Anna Green (La Grande) 106-10. 2. Avalon Perkins, 71-08. 3. Mykiah Overton (Cove), 68-03. 4. Sam Perry (LA Grande), 65-06. 5. Hailey Zikmund (Baker), 61-02. 6. Hayden Paulsen (Baker), 60-05. 7. Jozie Ramos (Baker), 55-09. 8. Audrey Hill (Union), 55-07. 9. Montana Williams (Baker), 55-03. 10. Jayda Blackburn (Union), 54-11. 11. Morgan Hall (Baker), 53-05. 12. Alexis Moore (Elgin), 50-11. 13. Millie Fisher (Imbler), 47-01. 14. Hallie Grigg (La Grande), 43-04. 15. Kalina Gaslin (Baker), 33-04.

Javelin: 1. Anna Green (La Grande), 122-09. 2. Mykiah Overton (Cove), 100-01. 3. Hayden Paulsen (Baker), 94-00. 4. Ryann Paulsen (Baker), 92-09. 5. Audrey Hill (Union), 87-03. 6. Hailey Zikmund (Baker), 83-06. 7. Sam Belcher (Ontario), 73-06. 8. Montana Williams (Baker), 70-08. 9. Alexis Moore (Elgin), 63-01. 10. Nicole Zollman (La Grande), 54-11. 11. Priscilla Esquivel (Ontario), 53-10. 12. Kaleah Hines (Union), 50-09. 13. Abby Saffell (Imbler), 50-07. 14. Jayda Blackburn (Union), 47-08. 15. Mariaya Mireles (Ontario), 44-09. 16. Rachel Vai (Union), 43-02. 17. Hallie Grigg (La Grande), 37-09. 18. Kaitlyn Hernandez (Ontario), 33-08.

High jump: 1. Camryn Collman (La Grande), 5-03.00. 2. Jozie Ramos (Baker), 4-10.00. 3. Brooklyn Jaca (Baker), 4-06.00. 4. Maezie Wilcox (La Grande), 4-04.00.

Pole vault: 1. Sydney Keller (Baker), 9-00.00. 2. Erin Coston (Imbler), 8-06.00. 3. Salena Bott (Baker), 7-06.00. 4. Marielle Graffunder (Union), 7-06.00. 5. Avril Zickgraf (Baker), 6-06.00.

Long jump: 1. Meagan Houston (Ontario), 16-07.50. 2. Camryn Collman (La Grande), 15-06.50. 3. Kaitlyn Reynolds (La Grande), 14-10.00. 4. Austyn Turner (Imbler), 14-06.00. 5. Sydnee Pierce (Baker), 13-07.50. 6. Avril Zickgraf (Baker), 13-04.50. 7. Lupita Arizmendi (Ontario), 13-00.50. 8. Elayna Draper (Ontario), 12-07.00. 9. Taylor Should (Pine Eagle), 12-03.00. 10. Rosie Aguilera (La Grande), 12-00.00. 11. Priscilla Esquivel (Ontario), 11-08.50. 12. Paige Gifford-lamb (Elgin), 11-04.50. 13. Morghan Gifford-Lamb (Elgin), 11-03.50.

Triple jump: 1. Camryn Collman (La Grande), 33-03.50. 2. Avril Zickgraf (Baker), 29-01.00. 3. Salena Bott (Baker), 28-07.00. 4. Lupita Arizmendi (Ontario), 28-02.75. 5. Taylor Should (Pine Eagle), 25-01.50.

Comments