Host Baker Bulldogs dominate Baker 3 Way

BAKER – The Baker track and field team took full advantage of the home field, taking both the boys and girls team titles on Thursday, April 29.

The Bulldog girls ran over second-place Nyssa, the other Bulldogs, 224.5 to 124. Baker’s neighbor, Powder Valley was third with Cove taking fourth. Enterprise rounded out the top five.

Baker sophomore Ryann Paulsen threw a personal best in the javelin, winning the event with a throw of 108 feet, 3 inches.

The 300-meter hurdles was a Bulldog gathering with the top four positions belonging to Baker. Leading the pack was sophomore Brooklyn Jaca and a time of 55.92 seconds. Following Jaca was senior Daphne Thomas, Salena Bott and Avril Zickgraf. Jaca also took the top spot in the 100-meter hurdles.

Junior Sydney Lamb was the victor in the 1500 meters for Baker, followed by senior Corah Downing. Lamb was second in the 800 meters behind teammate Sydney Keller.

In the sprints, Bulldog sophomore Sydnee Pierce crossed the line in 14.50 seconds for the win in the 100 meters.

The Bulldog boys also took the team title with a score of 150.5 points, Nyssa, with 96 points, was second followed by Pine Eagle’s 77.5 points. Vale was fourth and Enterprise was fifth.

Baker senior Ian Jesenko exceeded the field by over one foot, winning the long jump with a mark of 19 feet, 5.75 inches.

Junior Gauge Bloomer reached a new height for his career in the pole vault, winning the event after clearing 10-06.00. Bloomer also had a career best throw in the javelin, winning with a throw of 130-10.

Listed below is the full results for the meet.

Related: Track Action Photos

Girls team scores: 1. Baker, 224.5. 2. Nyssa, 124. 3. Powder Valley, 59. 4. Cove, 53. 5. Enterprise, 35.5. 6. Vale, 29. 7. Pine Eagle, 23. 8. Joseph, 9.

Girls individual results

100 meters: 1. Sydnee Pierce (Baker), 14.50. 2. Ayla Bingham (Powder Valley), 14.52. 3. Asbel Tellez Jaquez (Nyssa), 14.55. 4. Halle Peterson (Vale), 14.70. 5. Sara Stephen (Nyssa), 14.75. 6. Alexis Conant (Baker), 14.98. 7. Maddie Nordtvedt (Enterprise), 15.07. 8. Vanessa Ruiz (Nyssa), 15.13. 9. Althea Komiskey (Enterprise), 15.20. 9. Taylor Should (Pine Eagle), 15.20. 11. Grace Davis (Pine Eagle), 15.37. 12. Maria Trinidad (Nyssa), 15.64. 13. Maddie Wigen (Enterprise), 15.97. 14. Hailey Jenkins (Enterprise), 16.45. 15. Arian Latta (Enterprise), 17.17. 16. Hadley Wallace (Powder Valley), 19.02.

200 meters: 1. Belle Blair (Powder Valley), 28.11. 2. Savannah Vaughn (Enterprise), 29.50. 3. Kate Vineyard (Nyssa), 29.91. 4. Ayla Bingham (Powder Valley), 30.04. 5. Halle Peterson (Vale), 30.20. 6. Rachel Baird (Cove), 30.55. 7. Maddie Nordtvedt (Enterprise), 30.86. 8. Charlotte McDonald (Joseph), 30.91. 9. Laurel Marler (Cove), 31.69. 10. Keanna Bingham (Powder Valley), 31.91. 11. Ailena McEntire (Enterprise), 32.06. 12. Kim Obendorf (Cove), 32.09. 13. Iona McDonald (Joseph), 32.45. 14. Mia Sanchez (Nyssa), 32.51. 15. Hailey Jenkins (Enterprise), 34.45. 16. Celeste Luna (Nyssa), 34.89. 17. Ally Gettman (Cove), 35.58.

400 meters: 1. Belle Blair (Powder Valley), 1:04.90. 2. Sydney Keller (Baker), 1:06.59. 3. Rachel Baird (Cove), 1:09.29. 4. Charlotte McDonald (Joseph), 1:09.61. 5. Keanna Bingham (Powder Valley), 1:09.90. 6. Iona McDonald (Joseph), 1:11.61. 7. Mia Sanchez (Nyssa), 1:14.46. 8. Celeste Luna (Nyssa), 1:20.27. 9. Thalia Ramirez (Nyssa), 1:22.79.

800 meters: 1. Sydney Keller (Baker), 2:44.99. 2. Sydney Lamb (Baker), 2:57.10. 3. Maddie Landa (Cove), 3:51.50.

1500 meters: 1. Sydney Lamb (Baker), 5:49.21. 2. Corah Downing (Baker), 6:00.14. 3. Grace Davis (Pine Eagle), 6:17.42. 4. Hailey Zikmund (Baker), 6:21.51. 5. Lacy Gyllenberg (Baker), 6:43.20. 6. Paige Marlia (Powder Valley), 7:19.15. 7. Thalia Ramirez (Nyssa), 7:19.16. 8. Maddie Landa (Cove), 7:24.99.

3000 meters: 1. Danielle O’Reilly (Cove), 13:42.91.

100-meter hurdles: 1. Brooklyn Jaca (Baker), 19.04. 2. Riley Johnson (Vale), 19.57. 3. Alexis Conant (Baker), 21.86. 4. Taylor Should (Pine Eagle), 22.81. 5. Grace Davis (Pine Eagle), 25.04.

300-meter hurdles: 1. Brooklyn Jaca (Baker), 55.92. 2. Daphne Thomas (Baker), 56.35. 3. Salena Bott (Baker), 58.37. 4. Avril Zickgraf (Baker), 58.95. 5. Riley Johnson (Vale), 1:02.12.

4X100 relay: 1. Nyssa (Ambrie Draper, Asbel Tellez Jaquez, Kate Vineyard, Marly Ausman), 54.26. 2. Enterprise (Althea Komiskey, Maddie Nordtvedt, Ailena McEntire, Savannah Vaughn), 57.01. 3. Cove (Rachel Baird, Autumn Dobbs, Laurel Marler, Kim Obendorf), 1:00.52.

4X400 relay: 1. Cove (Autumn Dobbs, Laurel Marler, Kim Obendorf, Rachel Baird), 5:04.56.

Shot put: 1. Marly Ausman (Nyssa), 32-07.00. 2. Jozie Ramos (Baker), 26-00.00. 3. Hayden Paulsen (Baker), 25-01.00. 4. Ryann Paulsen (Baker), 24-03.00. 5. Abbie Hunt (Pine Eagle), 23-10.00. 6. Asiya Salim (Enterprise), 23-08.00. 7. Helen Zanabriga (Vale), 23-05.00. 8. Montana Williams (Baker), 21-08.00. 9. Ally Gettman (Cove), 21-07.00. 10. Paige Marlia (Powder Valley), 21-00.00. 11. Morgan Hall (Baker), 20-08.00. 12. Avalon Perkins (Cove), 20-06.00. 12. Monica Ibanez Reyes (Nyssa),     20-06.00. 14. Ariana Samples (Joseph), 20-04.00. 15. Yisella Torres (Nyssa), 19-02.00. 16. Evan Rexroad (Baker), 18-06.00. 17. Celeste Luna (Nyssa), 17-04.00. 18. Hadley Wallace (Powder Valley), 16-03.00. 19. Kalina Gaslin (Baker), 15-05.00.

Discus: 1. Marly Ausman (Nyssa), 109-07. 2. Monica Ibanez Reyes (Nyssa), 72-11. 3. Hayden Paulsen (Baker), 68-08. 4. Asiya Salim (Enterprise), 66-08. 5. Abbie Hunt (Pine Eagle), 66-05. 6. Jozie Ramos (Baker), 65-08. 7. Avalon Perkins (Cove), 63-10. 8. Mykiah Overton (Cove), 63-00. 9. Montana Williams (Baker), 55-11. 10. Ally Gettman (Cove),      55-04. 11. Ariana Samples (Joseph), 55-00. 11. Yisella Torres (Nyssa), 55-00. 13. Helen Zanabriga (Vale), 54-04. 14. Kate Vineyard (Nyssa), 53-08. 15. Morgan Hall (Baker), 51-02. 16. Kalina Gaslin (Baker), 37-09.

Javelin: 1. Ryann Paulsen (Baker), 108-03. 2. Mykiah Overton (Cove), 106-07. 3. Hayden Paulsen (Baker), 93-10. 4. Asiya Salim (Enterprise), 81-08. 5. Hailey Zikmund (Baker), 79-11. 6. Montana Williams (Baker), 72-01. 7. Jozie Ramos (Baker), 71-09. 8. Riley Johnson (Vale), 71-06. 9. Ariana Samples (Joseph), 54-00. 10. Iona McDonald (Joseph), 52-09. 11. Yisella Torres (Nyssa), 49-08. 12.        Helen Zanabriga (Vale), 49-04.

High jump: 1. Asbel Tellez Jaquez (Nyssa), 5-00.00. 2. Jozie Ramos (Baker), 4-10.00. 3. Gracie Johnson (Nyssa), 4-08.00. 4. Brooklyn Jaca (Baker), 4-06.00. 5. Riley Johnson (Vale), 4-06.00. 6. Alexis Conant (Baker), 4-04.00. 6. Althea Komiskey (Enterprise), 4-04.00. 8. Halle Peterson (Vale), 4-04.00.

Pole vault: 1. Sara Stephen (Nyssa), 9-00.00. 2. Sydney Keller (Baker), 9-00.00. 3. Salena Bott (Baker), 7-06.00. 4. Ambrie Draper (Nyssa), 7-00.00. 5. Avril Zickgraf (Baker), 6-06.00.

Long jump: 1. Belle Blair (Powder Valley), 17-00.00. 2. Ambrie Draper (Nyssa), 15-08.25. 3. Sydnee Pierce (Baker), 14-10.75. 4. Keanna Bingham (Powder Valley), 14-10.25. 5. Ayla Bingham (Powder Valley), 14-01.75. 6. Lynzie Torres (Nyssa), 13-10.00. 7. Daphne Thomas (Baker), 13-09.25. 8. Avril Zickgraf (Baker), 13-06.75. 9. Halle Peterson (Vale), 13-04.50. 10. Charlotte McDonald (Joseph), 13-03.50. 11. Clarita Arizmendi (Nyssa), 12-11.50. 12. Taylor Should (Pine Eagle), 12-10.75. 13. Clarissa Arizmendi (Nyssa), 12-10.50. 14. Maddie Landa (Cove), 8-04.50.

Triple jump: 1. Ambrie Draper (Nyssa), 32-06.75. 2. Sydney Keller (Baker), 31-03.75. 3. Salena Bott (Baker), 30-04.75. 4. Lynzie Torres (Nyssa), 30-03.50. 5. Clarita Arizmendi (Nyssa), 28-08.75. 6. Avril Zickgraf (Baker), 28-04.75. 7. Vanessa Ruiz (Nyssa), 28-00.75. 8. Clarissa Arizmendi (Nyssa), 27-08.25. 9. Taylor Should (Pine Eagle), 25-09.75.

Boys team scores: 1. Baker, 150.5. 2. Nyssa, 96. 3. Pine Eagle, 77.5. 4. Vale, 74. 5. Enterprise, 63. 6. Powder Valley, 50. 7. Joseph, 45. 8. Cove, 33.

Boys individual results

100 meters: 1. Jericho Peters (Enterprise), 11.82. 2. Kaden Myer (Baker), 11.85. 3. Landon McDowall (Nyssa), 11.98. 4. Malaki Myer (Baker), 12.08. 5. Wyatt Hawkins (Baker),    12.22. 6. Anthony Arizmendi (Nyssa), 12.32. 7. Andrew Enders (Nyssa), 12.38. 8. Seth Butler (Pine Eagle), 12.42. 9. Ransom Peters (Enterprise), 12.67. 9. Kale Ferguson (Joseph), 12.67. 11. Charlie Lamb (Vale), 12.77. 12. Gideon Gray (Enterprise), 13.03. 13. Kaleb Draper (Nyssa), 13.37. 14. Josh Hunt (Pine Eagle), 13.78. 15. Joey Duncan (Baker), 13.87. 16. Adrian Cabrera (Joseph), 14.02. 17. Wade Hawkins (Baker), 14.12. 18. Chris Grende (Powder Valley), 14.83.

200 meters: 1. Jericho Peters (Enterprise), 24.04. 2. Malaki Myer (Baker), 24.30. 2. Kaden Myer (Baker), 24.30. 4. Landon McDowall (Nyssa), 24.80. 5. Austin Baker (Nyssa), 24.85. 6. Anthony Arizmendi (Nyssa), 25.20. 7. Seth Butler (Pine Eagle), 25.55. 8. Kale Ferguson (Joseph), 26.14. 9. Ransom Peters (Enterprise), 26.23. 10. Quinn Dobbs (Cove), 26.30. 11. Bayden Menton (Joseph), 26.65. 12. Ian Goodrich (Joseph), 26.95. 13. Colten Stepleton (Vale), 26.96. 14. Diego Arceo (Nyssa), 27.83. 15. James Denson (Pine Eagle), 28.00. 16. Aiden Robinson (Pine Eagle), 28.42. 17. Rowan Hassinger (Cove), 28.80. 18. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 28.82. 19. Gabe Bott (Baker), 29.07. 20. Eithen Hatfield (Baker), 29.13. 21. William Seggerman (Pine Eagle), 31.10. 22. Mathew Bowers (Cove), 39.45.

400 meters: 1. Kaiden Krieger (Powder Valley), 53.47. 2. Diego Quintela (Baker), 55.85. 3. Angel DeArcos (Baker), 56.08. 4. Cole Morgan (Pine Eagle), 56.30. 5. Ian Goodrich (Joseph), 56.93. 6. Colten Stepleton (Vale), 58.27. 7. Josh Hamilton (Nyssa), 59.54. 7. Dylan Williams (Vale), 59.54. 9. Ashton Wilson (Nyssa), 1:00.52. 10. Skyler Perkins (Cove), 1:02.11. 11. Diego Arceo (Nyssa), 1:02.14. 12. Logan Pedro (Cove), 1:03.14. 13. Trevor Stewart (Vale), 1:03.41. 14. Kane Johnson (Joseph), 1:03.57. 15. Damon Fetter (Powder Valley), 1:13.12.

800 meters: 1. Caleb Brown (Pine Eagle), 2:06.91. 2. Israel O’Reilly (Cove), 2:08.25. 3. Justin Ash (Powder Valley), 2:12.79. 4. Cooper Gover (Pine Eagle), 2:20.34. 5. Charlie Lamb (Vale), 2:23.72. 6. Jordan Mills (Baker), 2:23.95. 7. Angel DeArcos (Baker), 2:24.22. 8. Trevor Stewart (Vale), 2:24.47. 9. Victor Celedonio (Nyssa), 2:27.04. 10. Skyler Perkins (Cove), 2:33.79. 11. Hunter Bingham (Powder Valley), 2:39.11. 12. Dylan Williams (Vale), 2:39.71. 13. Dylan Guthrie (Powder Valley), 2:45.14. 14. Mathew Bowers (Cove), 3:22.34.

1500 meters: 1. Zac Knapp (Enterprise), 4:18.26. 2. Caleb Brown (Pine Eagle), 4:19.24. 3. Justin Ash (Powder Valley), 4:20.91. 4. Bayden Menton (Joseph), 4:21.08. 5. Taylor Fox (Cove), 4:33.32. 6. Eli Williams (Cove), 4:45.62. 7. Thaddeus Pepera (Baker), 4:53.63. 8. Logan Pedro (Cove), 4:55.42. 9. Brenden Moore (Enterprise), 4:59.12. 10. William Seggerman (Pine Eagle), 5:00.82. 11. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 5:30.65. 12. Seth Mastrude (Baker), 5:33.27. 13. Martin Mendez (Nyssa), 5:37.54.

3000 meters: 1. Zac Knapp (Enterprise),                9:53.43. 2. Taylor Fox (Cove), 10:22.51. 3. Israel O’Reilly (Cove), 10:43.97. 4. Brenden Moore (Enterprise), 11:00.26. 5. Eli Williams (Cove) 11:00.45. 6. Jordan Mills (Baker), 11:20.35.

110-meter hurdles: 1. Orin Stipe (Nyssa), 18.22. 2. Chaz McCall (Powder Valley), 19.01. 3. Luke Clinchy (Enterprise), 25.30. 4. Jacob Mills (Baker), 29.87.

300-meter hurdles: 1. Kaiden Krieger (Powder Valley), 42.76. 2. Chaz McCall (Powder Valley), 48.08. 3. Charlie Lamb (Vale), 48.57. 4. Thaddeus Pepera (Baker),            49.12. 5. Roan Flynn (Enterprise), 51.45. 6. Gaige Birmingham (Baker), 58.16. 7. Jacob Mills (Baker), 1:08.50.

4X100 relay: 1. Baker (Kaden Myer, Wyatt Hawkins, Malaki Myer, Ian Jesenko), 45.89. 2. Nyssa (Andrew Enders, Anthony Arizmendi, Austin Baker, Landon McDowall), 45.91. 3. Pine Eagle (Seth Butler, Cole Morgan, Cooper Gover, William Seggerman), 49.26. 4. Baker (Gaige Birmingham, Joey Duncan, Wade Hawkins, Diego Quintela), 51.36. 5. Pine Eagle (Josh Hunt, Aiden Robinson, James Denson, Jeremiah Simrell), 53.82.

4X400 relay: 1. Nyssa (Orin Stipe, Josh Hamilton, Austin Baker, Anthony Arizmendi), 3:47.87. 2. Baker (Kaden Myer, Gabe Bott, Malaki Myer, Ian Jesenko), 3:50.94. 3. Cove (Eli Williams, Israel O’Reilly, Taylor Fox, Jack Deem), 3:57.76. 4. Vale (Dylan Williams, Trevor Stewart, Ethan Mulvany, Charlie Lamb), 4:03.63. 5. Pine Eagle (Seth Butler, James Denson, Josh Hunt, Cole Morgan), 4:05.44. 6. Cove (Quinn Dobbs, Jonathan McDonald, Logan Pedro, Skyler Perkins), 4:22.15. 7. Powder Valley (Chaz McCall, Justin Ash, Dylan Guthrie, Chris Grende), 4:23.24.

Shot put: 1. Brock Payne (Vale), 41-00.00. 2. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 36-01.00. 3. Luke Andersen (Vale), 35-09.00. 3. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 35-09.00. 5. Gauge Bloomer (Baker), 34-02.00. 6. Eithen Hatfield (Baker), 33-11.00. 7. Andrew Enders (Nyssa), 33-06.00. 8. Mike Gentry (Baker), 33-04.00. 9. Keelan McBurney (Joseph), 32-04.00. 10. Tate Powell (Baker), 32-01.00. 11. Josh Hunt (Pine Eagle), 30-11.00. 12. Jesse Aragon (Nyssa), 30-09.00. 13. Ashton Wilson (Nyssa), 29-07.00. 14. Tanner Kesecker (Enterprise), 29-03.00. 15. Eric Newman (Powder Valley), 27-10.00. 16. Reeve Damschen (Baker), 25-05.00. 16. Jae Rojas (Nyssa), 25-05.00. 18. Kane Johnson (Joseph), 23-00.00. 19. Zachary Dunkle (Enterprise), 22-00.00. 20. Jessup Orr (Joseph), 21-08.00. 21. Adrian Cabrera (Joseph), 21-01.00.

Discus: 1. Brock Payne (Vale), 137-00. 2. Kale Ferguson (Joseph), 113-07. 3. Jeremiah Simrell (Pine Eagle), 100-07. 4. Curtis Elguezabal (Pine Eagle), 98-01. 5. Luke Andersen (Vale), 89-03. 6. Mike Gentry (Baker), 88-05. 7. Eithen Hatfield (Baker), 88-02. 8. Jacob Mills (Baker), 82-11. 9. Tate Powell (Baker), 79-06. 10. Jae Rojas (Nyssa), 78-00. 11. Diego Arceo (Nyssa), 77-04. 12. Reeve Damschen (Baker), 77-01. 13. Adrian Cabrera (Joseph), 74-06. 14. Orlando Perfecto (Nyssa), 73-10. 15. Jesse Aragon (Nyssa), 73-09. 16. Tanner Kesecker (Enterprise), 69-04. 17. Eric Newman (Powder Valley), 67-10. 18. Jessup Orr (Joseph), 65-06. 19. Kane Johnson (Joseph), 64-07. 20. Zachary Dunkle (Enterprise), 57-08.

Javelin: 1. Gauge Bloomer (Baker), 130-10. 2. Quinn Dobbs (Cove), 127-03. 3. Kale Ferguson (Joseph), 125-11. 4. Keelan McBurney (Joseph), 117-02. 5. Gideon Gray (Enterprise), 114-08. 6. Gaige Birmingham (Baker), 113-02. 7. Ashton Wilson (Nyssa), 111-05. 8. Orin Stipe (Nyssa), 107-07. 9. Jonathan McDonald (Cove), 107-01. 10. Luke Andersen (Vale), 100-05. 11. Kane Johnson (Joseph), 97-04. 12. Jesse Aragon (Nyssa), 89-11. 13. Logan Pedro (Cove), 86-06. 14. Aiden Robinson (Pine Eagle), 84-07. 15. Tanner Kesecker (Enterprise), 84-00. 16. Dylan Robbins (Nyssa), 81-04. 17. James Denson (Pine Eagle), 80-00. 18. Noah Meyer (Enterprise), 74-01. 19. Orlando Perfecto (Nyssa), 69-02. 20. Jessup Orr (Joseph), 68-07.

High jump: 1. Reece Nelson  (Joseph), 6-02.00. 2. Cole Morgan (Pine Eagle), 5-00.00. 3. Gideon Gray (Enterprise), 5-00.00. 4. Byron Gallagher (Enterprise), 5-00.00. 5. Ethan Mulvany (Vale), 5-00.00. 6. Gabe Bott (Baker), 4-10.00.

Pole vault: 1. Gauge Bloomer (Baker), 10-06.00. 2. Orin Stipe (Nyssa), 10-00.00. 3. Reeve Damschen (Baker), 9-06.00. 4. Gabe Bott (Baker), 9-00.00.

Long jump: 1. Ian Jesenko (Baker), 19-05.75. 2. Roan Flynn (Enterprise), 17-11.00. 3. Reece Nelson (Joseph), 17-06.00. 4. Ethan Mulvany (Vale), 17-05.00. 5. Trevor Stewart (Vale), 17-04.25. 6. Colten Stepleton (Vale), 17-00.50. 7. Josh Hamilton (Nyssa), 16-10.50. 8. Diego Arceo (Nyssa), 15-00.00. 9. Tate Powell (Baker), 14-10.25. 10. Dylan Guthrie (Powder Valley), 14-04.75. 11. Chris Grende (Powder Valley), 14-03.75. 12. Damon Fetter (Powder Valley), 13-00.75. 13. Mathew Bowers (Cove), 9-10.25.

Triple jump: 1. Kaleb Draper (Nyssa), 35-02.75. 2. Ethan Mulvany (Vale), 35-01.50. 3. Ashton Wilson (Nyssa), 34-10.25. 4. Francisco Miranda (Nyssa), 32-00.50. 5. Victor Celedonio (Nyssa), 31-09.50.