High Desert League track and field close out season; full results for Adrian, Crane, Harper, Huntington, Jordan Valley, Prairie City

HARPER – The track and field season came to an official end on Friday, May 14 as teams from the High Desert League met for one last time on the Harper track.

No official team scores were received from the meet.

Athletes meeting certain requirements will move forward to the culminating season end track and field competition this Saturday, May 22 in Florence.

Related: High Desert Track and Field Districts Action Photos

https://gallery.easternoregonsports.photos/1atrackdistricts-johnbraese/

Boys Individual Results

100 meters: 1. Jace Martin (Adrian), 11.74. 2. Corbin Palmer (Harper), 12.32. 3. Austin Ward (Crane), 12.88. 4. Jesse Walker (Adrian), 13.18. 5. Robert Garza (Adrian), 13.26. 6. Colton Mathews (Huntington), 13.32. 7. Bailey Hicks (Huntington), 14.06. 8. Toby Clow (Adrian), 14.76. 9. Cayden Howard (Prairie City), 15.24. 10. Michael Carlsen (Huntington), 15.57.

200 meters: 1. Carter Nichols (Crane), 24.24. 2. Manuel Aguirre (Adrian), 25.03. 3. Adam Thompson (Crane), 26.82. 4. Gavin Lopez (Prairie City), 28.69. 5. Toby Clow (Adrian), 32.43.

400 meters: 1. Conley Martin (Adrian), 52.32. 2. Carter Nichols (Crane), 53.03. 3. Jesse Walker (Adrian), 1:01.93. 4. Gavin Lopez (Prairie City), 1:09.44.

800 meters: Ishmael Aguirre (Adrian), 3:18.48.

1500 meters: 1. Chase Johnston (Adrian), 4:57.67. 2. Ishmael Aguirre (Adrian), 6:22.37.

110-meter hurdles: 1. Ryan Talbot (Harper), 15.48. 2. Adam Thompson (Crane), 22.84.

300-meter hurdles: 1. Corbin Palmer (Harper), 41.74. 2. Kelton Dunten (Crane), 42.13. 3. Ryan Talbot (Harper), 45.01. 4. Gavin Bayes (Adrian), 45.76.

4X100 relay: 1. Adrian (Manuel Aguirre, Jace Martin, Gavin Bayes, Conley Martin), 44.87. 2. Crane (Kelton Dunten, Monte Kingen, Taylor Krueger, Carter Nichols), 47.42.

4X400 relay: 1. Adrian (Chase Johnston, Manuel Aguirre, Jace Martin, Gavin Bayes), 3:49.50. 2. Crane (Kelton Dunten, Taylor Krueger, Carter Nichols, Austin Ward), 4:01.40.

Shot put: 1. David Hornung (Huntington), 41-00.50. 2. Clay Ready (Adrian), 37-01.00. 3. Toby Clow (Adrian), 33-11.50. 4. Adam Thompson (Crane), 32-10.00. 5. Micha Shepard (Huntington), 30-11.00. 6. Rudy Gonzales (Harper), 29-11.00. 7. Erik Osornio (Harper), 29-03.50. 8. Daniel Casiano (Harper), 29-00.00. 9. Monte Kingen (Crane), 27-06.00. 10. Bryce Klosky (Huntington), 24-08.00.

Discus: 1. Clay Ready (Adrian), 105-11. 2. Ryker Thomson (Harper), 102-06. 3. Corbin Palmer (Harper), 96-08.50. 4. Toby Clow (Adrian), 96-02. 5. Jared Zander (Crane), 83-05. 6. Erik Osornio (Harper), 79-06. 7. Eliot Liberale (Huntington), 68-02. 8. Rudy Gonzales (Harper), 66-11.50.

Javelin: 1. Conley Martin (Adrian), 125-01. 2. Clay Ready (Adrian), 120-08. 3. Taylor Krueger (Crane), 119-09. 4. Corbin Palmer (Harper), 119-04. 5. Jared Zander (Crane), 112-01. 6. Damion Klosky (Huntington), 107-07. 7. Micha Shepard (Huntington), 105-00. 8. Monte Kingen (Crane), 94-06.50. 9. Ryker Thomson (Harper), 90-08. 10. David Hornung (Huntington), 82-11. 11. Eliot Liberale (Huntington), 79-09. 12. Gavin Lopez (Prairie City), 75-08. 13. Rudy Gonzales (Harper), 72-02. 14. Bryce Klosky (Huntington), 68-01.50.

High jump: 1. Taylor Krueger (Crane), 5-04.00. 1. Manuel Aguirre (Adrian), 5-04.00. 3. Jared Zander (Crane), 5-02.00. 4. Jesse Walker (Adrian), 5-00.00.

Pole vault: 1. Ryan Talbot (Harper), 14-06.00. 2. Cayden Howard (Prairie City), 7-00.00.

Long jump: 1. Gavin Bayes (Adrian), 17-05.00. 2. Robert Garza (Adrian), 16-06.00. 3. Colton Mathews (Huntington), 15-08.00. 4. Chase Johnston (Adrian), 15-02.50. 5. Quinton Collins (Jordan Valley), 15-00.00. 6. Damion Klosky (Huntington), 14-11.00. 7. Austin Ward (Crane), 14-08.00. 8. Bailey Hicks (Huntington), 14-03.00. 9. Cayden Howard (Prairie City), 12-06.50. 10. Michael Carlsen (Huntington), 12-05.00. 11. Vino Pawalitkosol (Huntington), 12-02.00. 12. Daniel Casiano (Harper), 11-07.00.

Triple jump: 1. Riley Griffin (Adrian), 35-03.00. 2. Ryker Thomson (Harper), 33-06.00. 3. Robert Garza (Adrian), 33-01.00. 4. Quinton Collins (Jordan Valley), 32-08.00. 5. Cayden Howard (Prairie City), 28-02.50.

https://gallery.easternoregonsports.photos/1atrackdistricts-johnbraese/

Girls Individual Results

100 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 13.61. 2. Lizzy Nielson (Adrian), 14.01. 3. Chaylee Marquez (Adrian), 15.10. 4. Colleen Carlsen (Huntington), 15.55. 5. Ashley Dudley (Adrian), 16.04. 6. Rebekah Joyce (Crane), 16.12. 7. Jocelyn Reiher (Huntington), 17.16. 8. Maddy Bertrand (Crane), 17.30.

200 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 27.92. 2. Klair Venell (Crane), 29.72. 3. Rylee Ready (Adrian), 30.04. 4. Colleen Carlsen (Huntington), 32.51. 5. Ashley Dudley (Adrian), 33.77. 6. Maddy Bertrand (Crane), 37.06. 7. Sophia Pawalitkosol (Huntington), 38.13.

400 meters: 1. Elena Fenn (Harper), 1:21.37.

800 meters: 1. Presley Speelmon (Adrian), 2:33.41. 2. Shelie Doman (Crane), 2:50.06. 3. Evalyn Nunez (Adrian), 2:57.80.

1500 meters: 1. Elena Fenn (Harper), 6:46.98.

3000 meters: 1. Evalyn Nunez (Adrian), 13:43.84.

100-meter hurdles: 1. Kelsie Siegner (Crane), 17.46. 2. Kortney Doman (Crane), 17.98. 3. Laurel Witzel (Crane), 18.48. 4. Klair Venell (Crane), 19.47. 5. Teanna Pierce (Adrian), 20.70.

300-meter hurdles: 1. Kelsie Siegner (Crane), 49.97. 2. Kortney Doman (Crane), 50.60. 3. Laurel Witzel (Crane), 57.32. 4. Teanna Pierce (Adrian), 1:03.34.

4X100 relay: 1. Crane (Kortney Doman, Taylor Joyce, Kelsie Siegner, Klair Venell), 53.57. 2. Adrian (Presley Speelmon, Rylee Ready, Lizzy Nielson, Teanna Pierce), 57.31.

4X400 relay: 1. Crane (Leslie Doman, Shelie Doman, Klair Venell, Laurel Witzel), 4:55.19.

Shot put: 1. Allyssa Dudley (Adrian), 29-06.50. 2. Sierra Dobson (Harper), 25-00.50. 3. Rebekah Joyce (Crane), 22-11.00. 4. Bailey Ready (Adrian), 19-10.50. 5. Ashley Dudley (Adrian), 18-07.50.

Discus: 1. Shelie Doman (Crane), 96-08.50. 2. Laurel Witzel (Crane), 85-00.50. 3. Leslie Doman (Crane), 81-02. 4. Allyssa Dudley (Adrian), 75-09. 5. Rebekah Joyce (Crane), 65-08. 6. Ashley Edmondson (Harper), 58-06.50. 7. Bailey Ready (Adrian), 53-06.50. 8. Nina Piechocki (Huntington), 44-10. 9. Ney Cabeza (Huntington), 43-09.50. 10. Alina Samodelova (Huntington), 41-11. 11. Ashley Dudley (Adrian), 31-05.

Javelin: 1. Leslie Doman (Crane), 101-08. 2. Colleen Carlsen (Huntington), 78-02.50. 3. Rylee Ready (Adrian), 74-04.50. 4. Bailey Ready (Adrian), 68-06. 5. Maddy Bertrand (Crane), 43-09. 6. Nina Piechocki (Huntington), 42-02. 7. Alina Samodelova (Huntington), 38-08.

High jump: 1. Kortney Doman (Crane), 5-00.00. 2. Lizzy Nielson (Adrian), 4-10.00.

Pole vault: 1. Taylor Joyce (Crane), 8-07.00.

Long jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 14-06.00. 2. Jill Gammett (Jordan Valley), 13-01.50. 3. Elena Fenn (Harper), 12-09.50. 4. Chaylee Marquez (Adrian), 12-00.25. 5. Evalyn Nunez (Adrian), 9-08.00. 6. Maddy Bertrand (Crane), 9-03.75.

Triple jump: 1. Riley Lucas (Adrian), 31-05.50. 2. Jill Gammett (Jordan Valley), 28-08.50. 3. Teanna Pierce (Adrian), 27-08.00. 4. Sierra Dobson (Harper), 22-00.00.