Grant Union defends home track at Invitational; full results for Grant Union, Crane, Joseph, Powder Valley

3 Flags Field – The Grant Union track and field team kept the hometown fans happy, winning both the team titles at the Grant Union Invitational on Friday, May 7.

The boys dominated the rest of the field, putting up 281 points. Joseph, with 114 points, was second and Powder Valley was third. Crane was fourth.

The competition was somewhat closer with the girls with Grant Union scoring 136 points compared to second place Crane’s total of 117 points. Powder Valley was third and Joseph wrapped up the team scoring.

Related: Photo Gallery – Grant Union Track Meet

Boys team scores: 1. Grant Union, 281. 2. Joseph, 114. 3. Powder Valley, 91. 4. Crane, 66.

Boys Individual Results

100 meters: 1. Justin Hodge (Grant Union), 11.90. 2. Quaid Brandon (Grant Union), 12.19. 3. Luke Jackson (Grant Union), 12.44. 4. Kale Ferguson (Joseph), 12.50. 5. Eli Wright (Grant Union), 12.90. 6. Drake Euting (Grant Union), 13.41. 7. Kaden Talkington (Grant Union), 13.76. 8. Andrew Hunt (Grant Union), 13.98. 9. George Ashley (Grant Union), 14.01. 10. Chris Grende (Powder Valley), 14.48.

200 meters: 1. Justin Hodge (Grant Union), 24.34. 2. Kale Ferguson (Joseph), 25.11. 3. Quaid Brandon (Grant Union), 25.63. 4. Tucker Wright (Grant Union), 26.22. 5. Taylor Krueger (Crane), 26.61. 6. Ethan Stephens (Powder Valley), 27.19. 7. CJ Glimpse (Grant Union), 27.81. 8. Andrew Hunt (Grant Union), 28.48. 9. George Ashley (Grant Union), 30.26.

400 meters: 1. Case Olson (Powder Valley), 53.21. 2 Carter Nichols (Crane), 53.59. 3. Luke Jackson (Grant Union), 57.68. 4. Skylor Boyd (Grant Union), 1:01.40. 5. Kane Johnson (Joseph), 1:03.40. 6. Landon Boyd (Grant Union), 1:03.56. 7. Drake Euting (Grant Union), 1:07.15. 8. Cole Ashley (Grant Union), 1:07.67. 9. George Ashley (Grant Union), 1:07.91.

800 meters: 1. Justin Ash (Powder Valley), 2:05.42. 2. Juston Rogers (Joseph), 2:06.44. 3. Ian Goodrich (Joseph), 2:08.20. 4. Bayden Menton (Joseph), 2:10.74. 5. Brady Dole (Grant Union), 2:13.73. 6. Adam Thompson (Crane), 2:38.07.

1500 meters: 1. Bayden Menton (Joseph), 4:27.79. 2. Henry Coughlan (Joseph), 4:33.29. 3. Ian Goodrich (Joseph), 4:34.40. 4. Hunter Bingham (Powder Valley), 5:38.25.

3000 meters: 1. Brady Dole (Grant Union), 10:58.49. 2. Max Bailey (Grant Union), 12:08.71. 3. Hunter Bingham (Powder Valley), 12:26.48. 4. Jesse Randleas (Grant Union), 12:43.94.

110-meter hurdles: 1. Jordan Hall (Grant Union), 18.07. 2. Chaz McCall (Powder Valley), 19.30. 3. Landon Boyd (Grant Union), 21.15. 4. Quinn Larson (Grant Union), 23.09.

300-meter hurdles: 1. Kelton Dunten (Crane), 44.05. 2. Chaz McCall (Powder Valley), 47.24. 3. Eli Wright (Grant Union), 47.96. 4. Landon Boyd (Grant Union), 51.51. 5. Skylor Boyd (Grant Union), 55.88. 6. Quinn Larson (Grant Union), 56.28.

4X100 relay: 1. Crane (Kelton Dunten, Monte Kingen, Taylor Krueger, Carter Nichols), 48.81.

4X400 relay: 1. Powder Valley (Chaz McCall, Case Olson, Justin Ash, Ethan Stephens), 4:37.00.

Shot put: 1. Logan Profitt (Powder Valley), 39-01.50. 2. Tucker Carpenter (Grant Union), 33-07.00. 3. Adam Thompson (Crane), 33-03.75. 4. Keelan McBurney (Joseph), 30-05.00. 5. Zack Ostberg (Grant Union),              29-03.00. 6. Monte Kingen (Crane), 28-11.50. 7. Eric Newman (Powder Valley), 26-06.50. 8. Adrian Cabrera (Joseph), 24-11.50. 9. Jessup Orr (Joseph), 23-01.00. 10. Rolando Moreno (Grant Union), 22-08.50.

Discus: 1. Kale Ferguson (Joseph), 116-00. 2. Tucker Carpenter (Grant Union), 97-09. 3. Jared Zander (Crane), 86-09. 4. Keelan McBurney (Joseph), 73-01. 5. Eric Newman (Powder Valley), 68-04. 6. Kane Johnson (Joseph), 66-09. 7. Jessup Orr (Joseph), 65-09. 8. Zack Ostberg (Grant Union), 61-05. 9. Rolando Moreno (Grant Union), 59-00. 10. Adrian Cabrera (Joseph), 57-05.

Javelin: 1. Jordan Hall (Grant Union), 152-07. 2. Eli Wright (Grant Union), 139-04. 3. Kale Ferguson (Joseph), 137-03. 4. CJ Glimpse (Grant Union), 130-10. 5. Justin Hodge (Grant Union), 130-00. 6. Case Olson (Powder Valley), 128-11. 7. Tucker Wright (Grant Union), 115-01. 8. Taylor Krueger (Crane), 113-11. 9. Jared Zander (Crane), 112-07. 10. Keelan McBurney (Joseph), 109-07. 11. Monte Kingen (Crane), 97-09. 12. Kane Johnson (Joseph), 88-07. 13. Jessup Orr (Joseph), 61-00. 14. Logan Profitt (Powder Valley), 58-05.50.

High jump: 1. Reece Nelson (Joseph), 6-00.00. 2. Drake Euting (Grant Union), 5-06.00. 2. Ethan Stephens (Powder Valley), 5-06.00. 4. Eli Wright (Grant Union), 5-04.00. 5. Juston Rogers (Joseph), 5-02.00. 6. Taylor Krueger (Crane), 5-00.00. 6. Jared Zander (Crane), 5-00.00.

Pole vault: 1. Adam Thompson (Crane), 7-07.00. 2. Max Bailey (Grant Union), 7-00.00. 3. Jesse Randleas (Grant Union), 6-06.00.

Long jump: 1. Jordan Hall (Grant Union), 19-05.00. 2. Reece Nelson (Joseph), 18-09.50. 3. Justin Hodge (Grant Union), 18-08.00. 4. CJ Glimpse (Grant Union), 18-02.50. 5. Ethan Stephens (Powder Valley), 15-10.00. 6. Tucker Wright (Grant Union), 15-09.50. 7. Kaden Talkington (Grant Union), 14-05.00. 8. Chris Grende (Powder Valley), 13-01.50.

Triple jump: 1. Jordan Hall (Grant Union), 39-06.00. 2. CJ Glimpse (Grant Union), 36-00.00. 3. Tucker Wright (Grant Union), 34-10.00. 4. Quaid Brandon (Grant Union), 33-11.00. 5. Drake Euting (Grant Union),          33-08.00. 6. Kaden Talkington (Grant Union), 30-11.50. 7. Quinn Larson (Grant Union), 28-07.00.

https://gallery.easternoregonsports.photos/grantuniontrackmeet-tanniwenger/

Girls team scores: 1. Grant Union, 136. 2. Crane, 117. 3. Powder Valley, 112. 4. Joseph, 53.

Girls Individual Results

100 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 13.91. 2. Carson Weaver (Grant Union), 14.23. 3. Katie Rigby (Grant Union), 14.81. 4. Iona McDonald (Joseph), 15.11. 5. Maddy Bertrand (Crane), 17.80.

200 meters: 1. Belle Blair (Powder Valley), 27.73. 2. Ayla Bingham (Powder Valley), 29.32. 3. Katie Rigby (Grant Union), 30.57. 4. Klair Venell (Crane), 30.82. 5. Maddy Bertrand (Crane), 37.89.

400 meters: 1. Charlotte McDonald (Joseph), 1:05.66. 2. Keanna Bingham (Powder Valley), 1:06.65. 3. Taylor Joyce (Crane), 1:06.66. 4. Abbie Justice (Grant Union), 1:15.73. 5. Paige Marlia (Powder Valley), 1:25.61.

800 meters: 1. Abbie Justice (Grant Union), 3:16.35. 2. Rebecca Jager (Crane), 3:20.51.

1500 meters: 1. Paige Marlia (Powder Valley), 6:52.94.

3000 meters: 1. Leslie Doman (Crane), 13:48.07. 2. Aliciana Archibald (Grant Union), 15:04.27.

100-meter hurdles: 1. Laurel Witzel (Crane), 18.53. 2. Klair Venell (Crane), 19.98. 3. Lauryn Pettyjohn (Grant Union), 21.60.

300-meter hurdles: 1. Charlotte McDonald (Joseph), 52.93. 2. Belle Blair (Powder Valley), 52.96. 3. Katelyn Hughes (Grant Union), 55.21. 4. Iona McDonald (Joseph), 55.71. 5. Sydnie Brandon (Grant Union), 59.99.

4X100 relay: 1. Powder Valley (Keanna Bingham, Ayla Bingham, Brooke Allen, Belle Blair), 56.08. 2. Grant Union (Sydnie Brandon, Katelyn Hughes, Katie Rigby, Carson Weaver), 56.68.

Shot put: 1. Ariana Samples (Joseph), 31-01.00. 2. Leslie Doman (Crane), 26-08.00. 3. Paige Marlia (Powder Valley), 25-10.00. 4. Rebekah Joyce (Crane), 23-05.00. 5. Hadley Wallace (Powder Valley), 22-02.25. 6. Alyxandrea Schlarbaum (Grant Union), 20-07.00.

Discus: 1. Abby Lusco (Grant Union), 100-04. 2. Leslie Doman (Crane), 80-01. 3. Brooke Allen (Powder Valley), 65-09. 4. Rebekah Joyce (Crane), 63-06. 5. Ariana Samples (Joseph), 53-05. 6. Alyxandrea Schlarbaum (Grant Union), 44-02.

Javelin: 1. Brooke Allen (Powder Valley), 104-10. 2. Leslie Doman (Crane), 94-00. 3. Katelyn Hughes (Grant Union), 89-11. 4. Carson Weaver (Grant Union), 85-02. 5. Ariana Samples (Joseph), 55-10. 6. Rebekah Joyce (Crane), 54-09. 7. Maddy Bertrand (Crane), 34-11.

High jump: 1. Carson Weaver (Grant Union), 4-04.00. 2. Lauryn Pettyjohn (Grant Union), 4-00.00.

Pole vault: 1. Taylor Joyce (Crane), 8-00.00. 2. Macy Carter (Grant Union), 5-06.00. 3. Aliciana Archibald (Grant Union), 4-00.00.

Long jump: 1. Belle Blair (Powder Valley), 15-11.00. 2. Keanna Bingham (Powder Valley), 14-11.50. 3. Ayla Bingham (Powder Valley), 13-09.50. 4. Charlotte McDonald (Joseph), 13-04.00. 5. Paige Marlia (Powder Valley), 10-05.00. 6. Maddy Bertrand (Crane), 9-06.50.

Triple jump: 1. Katie Rigby (Grant Union), 31-00.50.

Comments