Complete Hermiston track and field results

KENNISON FIELD – The first meet is in the books for the Hermiston track and field team as the Bulldogs met Chiawna and Pasco on Thursday, April 1.

Bulldog victors included Donavan Wilson, Thomas Reagan, Deryk Anderson and Garrett Hendon in the 4-by-100 relay and Ryker McDonald in the shot put. Caden Hottman was first in the discus and Riley Clark picked up the top spot in the high jump and long jump. Wilson also won the triple jump.

Makaylee Young picked up the quickest time on the 100 meters and Abigail Sharon was first in the 400 meters. Amanda Nygard had the top time in the 800 meters and Kylee Dickman crossed the line first in the 100-meter hurdles. Jayden Ray also was the first over the line in the 300-meter hurdles.

The team of Dalia Cervantes, Estephany, Makaylee Young and Andrea Munoz Avila was tops in the 4-by-100 meter race and Bailey Young was first in the shot put and also the javelin. Paige Palzinski had the top throw in the discus and Jayden Ray topped the field in the long jump event. Young, along with her team title in the relay, won the long jump.  

Boys 100 meters: 2. Riley Clark 11.35. 3. Thomas Reagan 11.47. 4. Ryker McDonald 11.61. 5. Deryk Anderson 11.74. 6. Garrett Hendon 11.83. 8. Landon Shilhanek 11.98. 10. Kendrick Ramirez 12.21. 11. Joseph Rovig 12.24. 13.                 Horacio Zurita 12.37. 14. Benjamin Larson 12.50. 15. Justus Counsell 12.52. 17. Erlin Delgado 12.76. 22. Grant Olsen 13.25. 23. Damon Ashbeck-Torres 13.30. 24. Oscar Rodriguez 13.43. 26. Kole Harris 13.56. 28. Samuel Alvarez 13.89. 30. Alfonso Avila Munoz 14.61. 32. Jacob Olmedo 15.77.

Boys 200 meters: 8. Erlin Delgado 26.83. 14. Oscar Rodriguez 27.86. 17. Samuel Alvarez 29.11. 20. Alfonso Avila Munoz 31.33. 21. Jacob Olmedo 31.42.

Boys 400 meters: 2. Landon Shilhanek 58.77. 3. Joseph Rovig 59.07. 4. Benjamin Larson 59.65. 5. Justus Counsell 59.92.

Boys 800 meters: 5. Tyler Lin 2:17.48.

Boys 1600 meters: 12. Austen Alder 5:29.85. 14. Kellen Joyce 5:31.37. 15. Dillon Herron 5:47.04.

Boys 4X100 relay: 1. (Donovan Wilson, Thomas Reagan, Deryk Anderson, Garrett Hendon) 44.38. 2. (Justus Counsell, Benjamin Larson, Landon Shilhanek, Grant Olsen) 48.63.

Boys 4X400 relay: 2. (Justus Counsell, Tyler Lin, Joseph Rovig, Horacio Zurita) 4:03.30. 3. (Samuel Alvarez, Damon Ashbeck-Torres, Alex Garcia, Jacob Olmedo) 4:32.69.

Boys shot put: 1. Ryker McDonald 47-00.00. 2. Caden Hottman 44-07.50. 3. Daniel Faaeteete 39-03.00. 4. Joshua Fernandez 39-01.00. 5. Jesse Vassey 38-10.00. 7. Bradley Hottman 38-02.00. 9. Marcos Cooper 34-07.50. 11. Benjamin Larson 33-02.00. 15. Miguel Morfin Jr 30-10.00. 17. Siu Sepeni 29-05.00. 19. Wesley Leathers 28-07.00.

Boys discus: 1. Caden Hottman 160-03. 2. Joshua Fernandez 119-01. 3. Bradley Hottman                118-04. 5. Jesse Vassey 99-02. 7. Kole Harris 94-08. 9. Siu Sepeni 84-04. 11. Marcos Cooper 81-04. 16. Ryker McDonald 73-05. 18. Miguel Morfin Jr 69-07. 23. Wesley Leathers 58-03.

Boys javelin: 4. Jesse Vassey 112-00. 7. Bradley Hottman 90-10. 10. Marcos Cooper 88-00.

Boys high jump: 1. Riley Clark 6-00.00.

Boys pole vault: 2. Gavin Doerty 8-06.00.

Boys long jump: 1. Riley Clark 21-05.00. 2. Donovan Wilson 19-02.00. 3. Garrett Hendon 18-11.00. 5. Thomas Reagan 17-03.50. 6. Landon Shilhanek 17-02.50. 9. Grant Olsen 15-00.50. 10. Kendrick Ramirez 14-11.00. 11. Erlin Delgado 14-10.00. 12. Kole Harris 14-01.75. 13. Horacio Zurita 13-09.00.

Boys triple jump: 1. Donavan Wilson 41-08.00.

Girls 100 meters: 1. Makaylee Young 12.82. 3. Alondra Risueno 13.34. 4. Abigail Sharon 13.69. 7. Jordynn Sepulveda 13.84. 11. Kylee Dickman 14.20. 13. Megan Palzinski 14.26. 14. Jenna Jared 14.35. 17. Karina Olvera 14.83. 20. Aylin Ramirez 15.02. 21. Andrea Sanchez Garavito 15.08. 22. Caitlin Anderholm 15.13. 23. Sydney Parker 15.21. 24. Myckayla Shaver 15.23. 25. Aliah Vassey 15.38. 26. Hailey Gardner 15.43. 27. Adriana Gutierrez Duron 15.44. 28. Denise Figueroa 15.52. 29. Estefania Mota Sotelo 15.55. 30. Chloe Samms 15.88. 31. Alexis Williams 16.00. 32. Grace Gruenwald 16.13. 33. Valaree Bleyenberg 16.36. 36. Brooke Turner 16.60.

Girls 200 meters: 3. Estephany Diaz 29.63. 6. Morgan Brown 30.18. 8. Jenna Jared 31.04. 10. Katelyn Wadkins 31.42. 11. Andrea Sanchez Garavito 31.45. 13. Karina Olvera 32.17. 14. Estefania Mota Sotelo 32.38. 19. Chloe Samms 33.07. 21. Grace Gruenwald 35.16. 22. Brooke Turner 35.30.

Girls 400 meters: 1. Abigail Sharon 1:05.86. 2. Dalia Cervantes 1:07.63. 4. Haylee Mercer 1:09.57. 5. Estephany Diaz 1:09.71. 6. Katelyn Wadkins 1:09.86. 9. Alondra Risueno 1:12.76. 10. Aylin Ramirez 1:14.11. 11. Jordynn Sepulveda 1:14.39. 13. Emily Sharon 1:16.55. 15. Denise Figueroa 1:19.97.

Girls 800 meters: 1. Amanda Nygard 2:37.79.

Girls 1600 meters: 2. Cydney Sanchez 5:53.34. 3. Ashley Treadwell 6:02.17. 10. Fatima Izaguirre Frasser 6:47.87.

Girls 3200 meters: 2. Alexia Serna 12:40.92. 3. Eleanor Ernst 13:02.28. 4. Hailey Melville 13:39.33.

Girls 100-meter hurdles: 1. Kylee Dickman 18.67. 3. Ashley Garcia Sandoval 24.77. 4. Myckayla Shaver 26.39.

Girls 300-meter hurdles: 1. Jayden Ray 52.92. 3. Valaree Bleyenberg 58.98. 4. Ashley Garcia Sandoval 58.99. 5. Kylee Dickman 59.18. 6. Adriana Gutierrez Duron 1:04.25. 7. Adaisya Sanchez 1:04.64. 8. Emily Sharon 1:06.46. 9. Alexis Williams 1:07.43. 10. Myckayla Shaver 1:20.05.

Girls 4X100 relay: 2. (Abigail Sharon, Makaylee Young, Kylee Dickman, Jayden Ray) 53.89.

Girls 4X400 relay: 1. (Dalia Cervantes, Estephany Diaz, Makaylee Young, Andrea Munoz Avila) 4:24.06. 3. (Adaisya Sanchez, Valaree Bleyenberg, Ashley Garcia Sandoval, Emily Sharon) 5:18.48. 4. (Estefania Mota, Sotelo Grace Gruenwald, Adriana Gutierrez Duron, Alexis Williams) 5:29.05.

Girls shot put: 1. Bailey Young 40-10.00. 2. Paige Palzinski 36-07.50. 4. Eseta Sepeni 32-02.50. 6. Megan Palzinski 28-01.50. 13. Sunae Webb-Shephard 20-06.00. 15. Erika Caldera Chairez 19-07.50.

Girls discus: 1. Paige Palzinski 108-09. 2. Eseta Sepeni 105-03. 6. Bailey Young 78-01. 14. Sunae Webb-Shephard 45-00. 15. Erika Caldera Chairez 36-05.

Girls javelin: 1. Bailey Young 103-04. 3. Sydney Seavert 100-10. 4. Paige Palzinski 83-01. 5. Eseta Sepeni 78-09. 6. Myckayla Shaver 71-03. 6. Brooke Turner 71-03. 10. Hailey Gardner 62-05. 17. Karina Olvera 46-00. 20. Erika Caldera Chairez 34-06.

Girls high jump: 1. Jayden Ray 4-06.00. 2. Morgan Brown 4-06.00. 3. Haylee Mercer 4-00.00.

Girls pole vault: 2. Caitlin Anderholm 7-00.00. 6. Aliah Vassey 5-06.00. 7. Hailey Gardner 5-00.00.

Girls long jump: 1. Makaylee Young 16-07.50. 5. Dalia Cervantes 13-01.75. 6. Myckayla Shaver 12-02.25. 7. Aylin Ramirez 12-01.75.

Girls triple jump: 2. Morgan Brown 31-01.25.