Home Sports Schedules

Schedules

Schedule for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueRiverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 6pm2A-5 Southern...

Results for Monday, February 17, 2020

Boys BasketballNon-League(62 - 61) Lakeview at La Pine, 2:30pm1A-6 Big Sky League(45 - 47) Sherman at Condon / Wheeler, 6pm

Schedule for Tuesday, February 18, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceRidgeview at The Dalles, 6:30pmCrook County at Hood River Valley, 6:30pmRedmond at Pendleton, 6:30pm4A-2 Tri-Valley ConferenceMadras at Gladstone, 7pm4A-3 Oregon West ConferenceSisters at Stayton, 5:30pm4A-6 Greater Oregon LeagueOntario at McLoughlin, 6:30pm1A-6 Big Sky LeagueTBD at Horizon...

Eastern Oregon League Boys and Girls Basketball District Playoff Schedule

This week: Tuesday: Girls Riverside @ Umatilla 6:00pm. Wednesday: Boys Riverside @ Vale 5:00 pm (mt). Friday at EOU in La Grande: 1:00 Mountain time:...

Area swimmers ready for state run

Area swimmers ready for state run John L. Braese BEAVERTON – With the district meets completed, a number of swimmers from eastern Oregon are preparing for a trip to the Tualatin Hills Aquatic Center...

Schedule for Monday, February 17, 2020

Boys BasketballNon-LeagueLakeview at La Pine, 2:30pm1A-6 Big Sky LeagueSherman at Condon / Wheeler, 6pm

Results for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(37 - 61) McLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon League(59 - 51) Burns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(57 - 30) Lakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky League(26 - 62) Echo at...

Results for Friday, February 14, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 76) Ridgeview at Redmond, 7:45pm(56 - 64) Pendleton at Hood River Valley, 5:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(55 - 48) North Marion at Madras, 7pm4A-3 Oregon West Conference(40 - 18) Philomath at Sisters, 5:30pm4A-6 Greater Oregon League(19...

Schedule for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky LeagueEcho at Mitchell / Spray, 3:30pmCondon / Wheeler at Horizon Christian, Hood River, 3:30pm1A-7...

Results for Thursday, February 13, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(51 - 67) The Dalles at Crook County, 6:30pm3A-6 Eastern Oregon League(49 - 44) Umatilla at Irrigon, 7:30pm1A-7 Old Oregon League(76 - 38) Nixyaawii at Imbler, 6:30pm1A-8 High Desert League(71 - 16) Adrian at Harper Charter,...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer