Home 4A 4A-3 Oregon West

4A-3 Oregon West

La Grande wrestlers hold off Sweet Home for state title

PORTLAND – The tiger wrestling team of La Grande returned home champions after out-pointing Sweet Home during the OnPoint State Championships, wrapping up action on Saturday. La Grande, led by four individual state titlists, ended the tournament...

Baker’s Stadler state champ, La Grande girls third in state swim meet

BEAVERTON – Baker High School cam claim a state title holder as Brianna Stadler claimed first place in the recent state swim meet held in Beaverton on Saturday, February 22. Stadler held off...

State qualifiers 4A Special District 4 Wrestling

Photo Gallery - 4A SD 4 District Tournament - Wrestling - John Braese State qualifiers 4A Special District 4 106 Brysen Penaloza               La Grande Froylan Santiago              ...

Results for Tuesday, February 18, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 54) Ridgeview at The Dalles, 6:30pm(73 - 57) Crook County at Hood River Valley, 6:30pm(53 - 73) Redmond at Pendleton, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(56 - 70) Madras at Gladstone, 7pm4A-3 Oregon West Conference(32 - 44)...

Schedule for Friday, February 14, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceRidgeview at Redmond, 7:45pmPendleton at Hood River Valley, 5:30pm4A-2 Tri-Valley ConferenceNorth Marion at Madras, 7pm4A-3 Oregon West ConferencePhilomath at Sisters, 5:30pm4A-6 Greater Oregon LeagueOntario at Baker, 7:30pm3A-4 Mountain Valley ConferenceSantiam Christian at La Pine, 7:30pm3A-6 Eastern...

Results for Tuesday, February 04, 2020

Boys BasketballNon-League(65 - 44) La Grande at Nyssa, 7:30pm (MT)(53 - 43) Vale at Ontario, 7:30pm (MT)(53 - 34) Burns at Crane, 7:30pm(80 - 37) Pilot Rock at Echo, 7:30pm(81 - 35) Prairie City at Mitchell / Spray, 6:30pm5A-4...

Results for Thursday, January 30, 2020

Boys Basketball4A-3 Oregon West Conference(63 - 52) Newport at Sisters, 5:30pmNon-League(43 - 34) Ontario at Harper Charter, 6:30pm (MT)3A-6 Eastern Oregon League(56 - 60) Umatilla at Riverside, 7:30pm2A-5 Southern Cascade League(59 - 37) Butte Falls / Crater Lake Char....

Schedule for Thursday, January 30, 2020

Boys Basketball4A-3 Oregon West ConferenceNewport at Sisters, 5:30pmNon-LeagueOntario at Harper Charter, 6:30pm (MT)3A-6 Eastern Oregon LeagueUmatilla at Riverside, 7:30pm2A-5 Southern Cascade LeagueButte Falls / Crater Lake Char. Acad. at Lakeview, 5pm2A-6 Blue Mountain ConferencePilot Rock at Heppner, 7:30pm1A-8 High...

Results for Tuesday, January 28, 2020

Boys BasketballNon-League(57 - 64) La Grande at Pendleton, 7pm(74 - 62) Baker at Powder Valley, 7:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(72 - 41) Gladstone at Madras, 7pm4A-3 Oregon West Conference(48 - 32) Sweet Home at Sisters, 7pm3A-4 Mountain Valley Conference(66 - 57)...

Schedule for Tuesday, January 28, 2020

Boys BasketballNon-LeagueLa Grande at Pendleton, 7pmBaker at Powder Valley, 7:30pm4A-2 Tri-Valley ConferenceGladstone at Madras, 7pm4A-3 Oregon West ConferenceSweet Home at Sisters, 7pm3A-4 Mountain Valley ConferenceHarrisburg at La Pine, 6pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Nyssa, 7:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueRogue...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer