4A

February 17, 2020 Girls Basketball Coaches Polls

OSAA Rankings Standings 5A1. La Salle Prep (9)2. Wilsonville3. Churchill 4. Silverton (3)5. Lebanon 6. Crater 7. Corvallis8. West Albany 9. Crescent Valley 10. Putnam4A1. Philomath (8) 2. Baker3. Hidden Valley (2) 3. Astoria 5. North Marion 6. La Grande 7....

Schedule for Tuesday, February 18, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceRidgeview at The Dalles, 6:30pmCrook County at Hood River Valley, 6:30pmRedmond at Pendleton, 6:30pm4A-2 Tri-Valley ConferenceMadras at Gladstone, 7pm4A-3 Oregon West ConferenceSisters at Stayton, 5:30pm4A-6 Greater Oregon LeagueOntario at McLoughlin, 6:30pm1A-6 Big Sky LeagueTBD at Horizon...

Eastern Oregon League Boys and Girls Basketball District Playoff Schedule

This week: Tuesday: Girls Riverside @ Umatilla 6:00pm. Wednesday: Boys Riverside @ Vale 5:00 pm (mt). Friday at EOU in La Grande: 1:00 Mountain time:...

Area swimmers ready for state run

Area swimmers ready for state run John L. Braese BEAVERTON – With the district meets completed, a number of swimmers from eastern Oregon are preparing for a trip to the Tualatin Hills Aquatic Center...

Riverside, Ontario and Umatilla cheer squads compete at state

PORTLAND – Eastern Oregon was represented by squads representing the Pirates, Tigers and Vikings as the OnPoint Community Credit Union OSAA Cheerleading Championship wrapped up action on Saturday, February 15 in Portland. In the 3A/2A/1A division, Riverside...

Vale girls wrap up perfect league season with victory over Burns

VALE – “Defense wins tough games.” Those were the words spoken by Vale Coach Jason Johnson after his Viking girls held the Burns Hilanders to a mere five points in the second half and went on...

Results for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(37 - 61) McLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon League(59 - 51) Burns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(57 - 30) Lakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky League(26 - 62) Echo at...

Results for Friday, February 14, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 76) Ridgeview at Redmond, 7:45pm(56 - 64) Pendleton at Hood River Valley, 5:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(55 - 48) North Marion at Madras, 7pm4A-3 Oregon West Conference(40 - 18) Philomath at Sisters, 5:30pm4A-6 Greater Oregon League(19...

Schedule for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky LeagueEcho at Mitchell / Spray, 3:30pmCondon / Wheeler at Horizon Christian, Hood River, 3:30pm1A-7...

Results for Thursday, February 13, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(51 - 67) The Dalles at Crook County, 6:30pm3A-6 Eastern Oregon League(49 - 44) Umatilla at Irrigon, 7:30pm1A-7 Old Oregon League(76 - 38) Nixyaawii at Imbler, 6:30pm1A-8 High Desert League(71 - 16) Adrian at Harper Charter,...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer