Home 3A-6 Eastern Oregon Riverside Pirates

Riverside Pirates

Results for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(57 - 50) La Grande at Baker, 8pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 49) Riverside at Umatilla, 2:30pm2A-6 Blue Mountain Conference(68 - 40) Pilot Rock at Grant Union, 7:45pm(34 - 42) Union at Heppner, 2:45pm1A-6 Big...

2019-2020 Eastern Oregon League Girls Basketball All League Teams

Coach of the Year: Jason Johnson - Vale Players of the YearAllie Hueckman11BurnsMaddie Siddoway11Vale1st TeamGracie Johnson9NyssaEmersyn Johnson11ValeTaylor Durfey10UmatillaJaLay Burns10IrrigonKatelyn Wright10Burns2nd TeamJasmine Lopez10RiversideJacey Hartley11NyssaSierra Cleaver12ValeCesy Garcia12RiversideKaiden Raif11BurnsHMHailey Castro11NyssaDevina Monreal11UmatillaPrincesa Chavez11IrrigonAllison Hoke11BurnsSkye Miller10BurnsKaylee McGourty10ValeAshley Jacobs11Vale

2019-2020 Eastern Oregon League Boys Basketball All League Teams

Player of the YearPedro ChavezNyssa121st TeamDakota CejaBurns12Andrew EarlUmatilla12Cristian ReaRiverside12Leonardo BarbaNyssa11Nico GomezaNyssa112nd TeamOscar CamposUmatilla10John WolfeVale10Johan PenaRiverside12Brayden GregoryVale11Chris SelfUmatilla11HMAdam DiazVale10Juan ReynaRiverside11Armando PedrazaNyssa12Lynkin McCleodUmatilla10Omar MadrigalIrrigon11Kelvin PascacioNyssa12Felipe FloresIrrigon9

Results for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley Conference(38 - 55) La Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon League(56 - 50) Riverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(50 - 76) Lakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4...

Updated EOL Boys and Girls District Tournament Schedules

Boys Basketball Action Photos Girls Basketball Action Photos Location: Eastern Oregon University All times pacific Friday 2/20: 12:00pm: Girls, Riverside vs...

Riverside boys advance in EOL tournament

VALE – Riverside basketball coach and athletic director Clair Costello will be the busiest man in La Grande this upcoming weekend. After coaching the girls’ team to a 33-28 Eastern Oregon League victory on Tuesday night, Costello and the Pirate...

Results for Tuesday, February 18, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 54) Ridgeview at The Dalles, 6:30pm(73 - 57) Crook County at Hood River Valley, 6:30pm(53 - 73) Redmond at Pendleton, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(56 - 70) Madras at Gladstone, 7pm4A-3 Oregon West Conference(32 - 44)...

3A SD 1 District Wrestling Qualifiers

After completion of the 3A Special District 1 tournament held in Irrigon on Saturday, below is the wrestlers heading to the 3A state tournament to be held February 28 at Veterans Memorial Coliseum in Portland.

Eastern Oregon League Boys and Girls Basketball District Playoff Schedule

This week: Tuesday: Girls Riverside @ Umatilla 6:00pm. Wednesday: Boys Riverside @ Vale 5:00 pm (mt). Friday at EOU in La Grande: 1:00 Mountain time:...

Hilanders break tie of 4-5 teams

VALE – Sitting behind league leading Nyssa and second place Umatilla, a host of teams sat with 4-5 Eastern Oregon League records. On Saturday, February 15, two of those teams, Burns and Vale, met to determine the third place seeding...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer