Home 3A-6 Eastern Oregon Irrigon Knights

Irrigon Knights

2019-2020 Eastern Oregon League Girls Basketball All League Teams

Coach of the Year: Jason Johnson - Vale Players of the YearAllie Hueckman11BurnsMaddie Siddoway11Vale1st TeamGracie Johnson9NyssaEmersyn Johnson11ValeTaylor Durfey10UmatillaJaLay Burns10IrrigonKatelyn Wright10Burns2nd TeamJasmine Lopez10RiversideJacey Hartley11NyssaSierra Cleaver12ValeCesy Garcia12RiversideKaiden Raif11BurnsHMHailey Castro11NyssaDevina Monreal11UmatillaPrincesa Chavez11IrrigonAllison Hoke11BurnsSkye Miller10BurnsKaylee McGourty10ValeAshley Jacobs11Vale

2019-2020 Eastern Oregon League Boys Basketball All League Teams

Player of the YearPedro ChavezNyssa121st TeamDakota CejaBurns12Andrew EarlUmatilla12Cristian ReaRiverside12Leonardo BarbaNyssa11Nico GomezaNyssa112nd TeamOscar CamposUmatilla10John WolfeVale10Johan PenaRiverside12Brayden GregoryVale11Chris SelfUmatilla11HMAdam DiazVale10Juan ReynaRiverside11Armando PedrazaNyssa12Lynkin McCleodUmatilla10Omar MadrigalIrrigon11Kelvin PascacioNyssa12Felipe FloresIrrigon9

3A SD 1 District Wrestling Qualifiers

After completion of the 3A Special District 1 tournament held in Irrigon on Saturday, below is the wrestlers heading to the 3A state tournament to be held February 28 at Veterans Memorial Coliseum in Portland.

Results for Thursday, February 13, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(51 - 67) The Dalles at Crook County, 6:30pm3A-6 Eastern Oregon League(49 - 44) Umatilla at Irrigon, 7:30pm1A-7 Old Oregon League(76 - 38) Nixyaawii at Imbler, 6:30pm1A-8 High Desert League(71 - 16) Adrian at Harper Charter,...

Schedule for Thursday, February 13, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceThe Dalles at Crook County, 6:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueUmatilla at Irrigon, 7:30pm1A-7 Old Oregon LeagueNixyaawii at Imbler, 6:30pm1A-8 High Desert LeagueAdrian at Harper Charter, 7:30pm (MT)Girls Basketball5A-4 Intermountain ConferenceCrook County at The Dalles, 6:30pmNon-LeagueBaker at Vale,...

Results for Tuesday, February 11, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(50 - 45) Hood River Valley at Ridgeview, 6:30pm(27 - 82) The Dalles at Redmond, 6:30pm(48 - 62) Crook County at Pendleton, 6:30pm4A-3 Oregon West Conference(26 - 55) Sisters at Woodburn, 5:30pm4A-6 Greater Oregon League(No Score)...

Umatilla boys split weekend trip

VALE – Umatilla boys basketball coach Scott Bow was on the bench to see two very different Umatilla teams play two very different games in less than 24 hours over the weekend. On the weekend road trip east, Bow...

Results for Saturday, February 08, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(No Score) Baker at McLoughlin, 4:30pmNon-League(81 - 47) La Grande at Powder Valley, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon League(38 - 62) Irrigon at Nyssa, 5:30pm (MT)(43 - 51) Riverside at Burns, 5:30pm(63 - 47) Umatilla at Vale,...

Results for Friday, February 07, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(47 - 68) Ridgeview at Pendleton, 6:30pm(66 - 59) Hood River Valley at The Dalles, 6:30pm(38 - 44) Redmond at Crook County, 7pm4A-2 Tri-Valley Conference(33 - 54) Madras at Corbett, 7pm4A-3 Oregon West Conference(42 - 27)...

Crane victorious at Bank of EO Invite

HEPPNER – The Crane Mustangs wrestling team came out the victor among 14 teams competing at the Bank of Eastern Oregon Invitational on Saturday in the Heppner gym. Numerous teams finished within points of each other...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer