Home 2A 2A-5 Southern Cascade

2A-5 Southern Cascade

Grant Union and Pine Eagle third and fourth at state wrestling

PORTLAND – The wrestling teams of the Prospectors and Spartans could just not keep up with the squad from Reedsport Charter as the OnPoint state wrestling championships wrapped up action on Saturday for the 2A/1A division. Reedsport...

Wrestling State Individual Placers from Eastern Oregon

Eastern Oregon Individual State Wrestling Champions Photo Gallery: State Wrestling Day 1 - Kirsti Cason Photo Gallery: State Wrestling - Ed Peterson Photo Gallery: State Wrestling Day 2...

Results for Friday, February 28, 2020

Girls Basketball3A-6 Eastern Oregon League(44 - 55) Santiam Christian at Burns, 5pm3A-1 Lewis & Clark League(48 - 45) Vale at Oregon Episcopal, 6pm2A-2 Tri-River Conference(26 - 64) Heppner at Kennedy, 6pm(35 - 58) Stanfield at Gervais, 6pm2A-3 Central Valley...

2020 Shrine Football East Team

Jake McHattonOL/DL1APrairie City High SchoolLogan WeinkeWR/DB1APilot Rock High SchoolTristan SimpsonQB/DB1AElgin High SchoolWesley GoadWR/DB1AIone High SchoolWes BayesOL (C) /DL1AAdrian High SchoolCaiden YatesRB/MLB2ACoquille Jr./Sr. High SchoolZach KissingerOL/DL2ACoquille Jr./Sr. High SchoolWyatt GustavesonOL/DL2ALakeview High SchoolAidan McAuliffeQB/OLB2ALost River High SchoolMason LehmanWR/DB2AHeppner High...

1A-3A Girls Basketball State Basketball First Round Schedules

http://www.osaa.org/activities/gbx/brackets

Results for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(57 - 50) La Grande at Baker, 8pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 49) Riverside at Umatilla, 2:30pm2A-6 Blue Mountain Conference(68 - 40) Pilot Rock at Grant Union, 7:45pm(34 - 42) Union at Heppner, 2:45pm1A-6 Big...

Results for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley Conference(38 - 55) La Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon League(56 - 50) Riverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(50 - 76) Lakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4...

Schedule for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueRiverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 6pm2A-5 Southern...

Results for Monday, February 17, 2020

Boys BasketballNon-League(62 - 61) Lakeview at La Pine, 2:30pm1A-6 Big Sky League(45 - 47) Sherman at Condon / Wheeler, 6pm

Results for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(37 - 61) McLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon League(59 - 51) Burns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(57 - 30) Lakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky League(26 - 62) Echo at...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer