2A

1A-3A Boys Basketball State Basketball First Round Schedules

https://www.osaa.org/activities/bbx/brackets

1A-3A Girls Basketball State Basketball First Round Schedules

http://www.osaa.org/activities/gbx/brackets

Baker’s Stadler state champ, La Grande girls third in state swim meet

BEAVERTON – Baker High School cam claim a state title holder as Brianna Stadler claimed first place in the recent state swim meet held in Beaverton on Saturday, February 22. Stadler held off...

Results for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(57 - 50) La Grande at Baker, 8pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 49) Riverside at Umatilla, 2:30pm2A-6 Blue Mountain Conference(68 - 40) Pilot Rock at Grant Union, 7:45pm(34 - 42) Union at Heppner, 2:45pm1A-6 Big...

State qualifiers 4A Special District 4 Wrestling

Photo Gallery - 4A SD 4 District Tournament - Wrestling - John Braese State qualifiers 4A Special District 4 106 Brysen Penaloza               La Grande Froylan Santiago              ...

Results for Friday, February 21, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(79 - 65) Pendleton at The Dalles, 5:30pm(28 - 60) Ridgeview at Crook County, 7pm4A-3 Oregon West Conference(20 - 45) Sisters at Sweet Home, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 51) Burns at Umatilla, 6:30pm(46 - 27)...

Schedule for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball2A-6 Blue Mountain ConferencePilot Rock at Grant Union, 7:45pmIone / Arlington at TBD, TBD1A-6 Big Sky LeagueTBD at South Wasco County, TBD1A-7 Old Oregon LeagueTBD at Powder Valley, 7pmTBD at Cove, TBDTBD at Imbler, TBDTBD at Elgin, 7pmGirls...

Schedule for Friday, February 21, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferencePendleton at The Dalles, 5:30pmRidgeview at Crook County, TBD4A-3 Oregon West ConferenceSisters at Sweet Home, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Umatilla, 6:30pmRiverside at Nyssa, 1:30pm2A-6 Blue Mountain ConferencePilot Rock at Heppner, 2:45pmStanfield at Union, 7:45pm1A-6 Big...

Results for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley Conference(38 - 55) La Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon League(56 - 50) Riverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(50 - 76) Lakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4...

Schedule for Wednesday, February 19, 2020

Boys Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueRiverside at Vale, 5pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 6pmGirls Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Pleasant Hill, 6pm2A-5 Southern...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer