Home 1A-8 High Desert Ukiah Cougars

Ukiah Cougars

2019-2020 High Desert League Boys Basketball All-League Teams

1st TeamPlayer of the Year:  James Kreamier12Ukiah Long CreekOther 1st TeamCole Deiter12Prairie CityLucas McKinley12Prairie CityChase Joyce12CranePeyton Krueger12CraneBlaise Warn11Jordan Valley2nd TeamJojari Field11Prairie CityJace Greinke10Jordan ValleyKort Skinnere12Jordan ValleyDrew Wilburn12Dayville MonumentCarlos Marcolino12Four RiversHonorable MentionMarcus Judd10Prairie CityDeclan Zweygardt 11Prairie CityJayden Winegar11Prairie CityMitch Clark10CraneJesse...

2019-2020 High Desert League Girls Basketball All-League Teams

1st TeamPlayers of the Year:¬†¬†Kelsie Siegner10CraneRiley Davis11CraneOther 1st TeamShelie Doman 11CraneDani Clark10CraneKiana Quintero11Jordan ValleyCassity Gluch10Jordan ValleyBetty Ann Wilson     9Prairie City2nd TeamTaelor Hammack10CraneTayler Eiguren10Jordan ValleySamantha Workman11Prairie CityMesa Zimmerman11AdrianDenali Twehues12Dayville MonumentHonorable MentionLaurel Witzel11CraneKelsey Gluch10Jordan ValleyHalle Birch9Jordan ValleyHailey Wall12Prairie CityKatie Hire11Prairie CityDorotha...

Results for Thursday, February 20, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(37 - 47) Hood River Valley at Redmond, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(41 - 53) Molalla at Madras, 7pm4A-6 Greater Oregon League(26 - 47) McLoughlin at La Grande, 6:30pm1A-8 High Desert League(30 - 51) Dayville / Monument at...

High Desert League Boys and Girls Basketball District Playoff Brackets

photo credit Jordan Valley School District photo credit Jordan Valley School District

Schedule for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky LeagueEcho at Mitchell / Spray, 3:30pmCondon / Wheeler at Horizon Christian, Hood River, 3:30pm1A-7...

Schedule for Saturday, February 08, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueBaker at McLoughlin, 4:30pmNon-LeagueLa Grande at Powder Valley, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueIrrigon at Nyssa, 5:30pm (MT)Riverside at Burns, 5:30pmUmatilla at Vale, 4:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 3:30pm2A-6...

Schedule for Friday, January 31, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceCrook County at Ridgeview, 7:45pmRedmond at Hood River Valley, 6:30pmThe Dalles at Pendleton, 7pm4A-2 Tri-Valley ConferenceMadras at Molalla, 7pm4A-6 Greater Oregon LeagueLa Grande at Baker, 7:30pm3A-4 Mountain Valley ConferenceLa Pine at Santiam Christian, 7:30pm3A-6 Eastern Oregon...

Schedule for Saturday, January 25, 2020

Boys Basketball3A-6 Eastern Oregon LeagueNyssa at Irrigon, 4:30pmBurns at Riverside, 4:30pmVale at Umatilla, 4:30pm2A-5 Southern Cascade LeagueCanyonville Acad. at Lakeview, 1:30pm2A-6 Blue Mountain ConferenceWeston-McEwen at Pilot Rock, 5:30pmHeppner at Stanfield, 5:30pmEnterprise at Union, 5:30pm1A-6 Big Sky LeagueIone / Arlington...

Schedule for Saturday, January 18, 2020

Boys BasketballNon-LeagueOntario at Homedale (ID), 7:30pm (MT)Adrian at Cove, 5:30pm4A-3 Oregon West ConferenceSisters at Cascade, 5pm4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at Baker, 4:30pm3A-4 Mountain Valley ConferenceSantiam Christian at La Pine, 1:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueNyssa at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer