Home 1A-7 Old Oregon Wallowa Cougars

Wallowa Cougars

Grant Union and Pine Eagle third and fourth at state wrestling

PORTLAND – The wrestling teams of the Prospectors and Spartans could just not keep up with the squad from Reedsport Charter as the OnPoint state wrestling championships wrapped up action on Saturday for the 2A/1A division. Reedsport...

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Girls All-League Basketball Teams

1st TeamSabriana AlbeeJoseph (Player of the Year)Belle BlairPowder ValleyJayden PalmerElgin  Tymra AndersonElgin  Madelyn NelsonJoseph2nd TeamShanna Rae TilleryWallowaJocelyn PalmerElgin  Keanna BinghamPowder ValleyAustin KendallCoveBrianna MickaJosephHonorable MentionJaime JohnstonWallowaKyella PicardNixyaawiiSophie BronsonNixyaawiiMaddie MorganPine EagleAutumn DavisPowder ValleyKenna WhitmoreImblerJosi KriegerPowder ValleyKaylee CopeGriswoldKaelin EvansElgin  

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Boys All-League Basketball Teams

1st teamTyasin Burns Nixyaawii (Player of the Year)Chase Murray JosephMick Schimmel NixyaawiiMason Ferre JosephReece Dixon Powder Valley2nd TeamKaden McClure Elgin Jayce Burnette ImblerRoper BinghamPowder ValleyCaleb Thompson Pine EagleTristan BalesWallowaHonorable MentionHadley Miller JosephShane Rivera NixyaawiiGage McKay ElginMoziss Nesser Powder ValleyEli Sprenger GriswoldTristan SimpsonElgin   Curtis ElguezabalPine Eagle Boys Basketball Action Photos

Results for Thursday, February 20, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(37 - 47) Hood River Valley at Redmond, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(41 - 53) Molalla at Madras, 7pm4A-6 Greater Oregon League(26 - 47) McLoughlin at La Grande, 6:30pm1A-8 High Desert League(30 - 51) Dayville / Monument at...

2A/1A SD 4 State Wrestling Qualifiers

After completion of the 2A/1A Special District 4 tournament held in Union on Saturday, below is the wrestlers heading to the 2A/1A state tournament to be held February 28 at Veterans Memorial Coliseum in Portland.

Crane victorious at Bank of EO Invite

HEPPNER – The Crane Mustangs wrestling team came out the victor among 14 teams competing at the Bank of Eastern Oregon Invitational on Saturday in the Heppner gym. Numerous teams finished within points of each other...

Results for Wednesday, January 29, 2020

Boys BasketballNon-League(61 - 50) Weiser (ID) at Vale, 7pm (MT)1A-7 Old Oregon League(37 - 67) Wallowa at Joseph, 7pmGirls Basketball1A-7 Old Oregon League(38 - 39) Wallowa at Joseph, 5:30pm

Crane wrestlers claim 1A State

HALFWAY – The Mustangs of Crane were crowned the 1A State team champions after action wrapped up in Halfway on Saturday, January 25. Crane made their way past the host Pine Eagle team, 199-142. Elgin placed...

January 22, 2020 Wrestling Coaches Polls

5A 1. Crescent Valley (9)2. Crook County 3. Thurston4. Dallas5. Redmond6. Crater7. Scappoose8. Ridgeview 9. Silverton9. Lebanon 9. Hillsboro4A1. La Grande (9)2. Sweet Home (1)3. Tillamook (1)4. Baker / Powder Valley5. Cascade 6. Junction City7. Banks 7. Woodburn9. Mazama 10. Estacada3A1. Burns (7) 2. Dayton3....

Schedule for Saturday, January 11, 2020

Boys BasketballNon-LeagueFour Rivers at Pine Eagle, 3:30pm (MT)Dufur at Perrydale, 4:30pmAdrian at Jordan Valley, 3:30pm (MT)4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at Ontario, 5:30pm2A-6 Blue Mountain ConferenceHeppner at Pilot Rock, 5:30pmStanfield at Weston-McEwen, 5:30pmGrant Union at Union, 5:30pm1A-6 Big Sky LeagueSherman...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer