Home 1A-7 Old Oregon Nixyaawii Golden Eagles

Nixyaawii Golden Eagles

Results for Saturday, March 07, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(66 - 81) Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts at Crook County, 7pm5A-3 Mid-Willamette Conference(50 - 90) Redmond at Silverton, 7pm5A-2 Midwestern League(50 - 57) Pendleton at Willamette, 4pm4A-5 Skyline Conference(52 - 64) Baker at...

Damascus Christian downs Nixyaawii in semis

BAKER – As teams from across the state took to the courts in different cities, only two teams started semifinal play led by a drum circle. Prior to the start of the Damascus Christian...

Results for Friday, March 06, 2020

Boys Basketball4A-4 Sky Em League(33 - 52) La Grande at Marist Catholic, 7pm1A-5 Mountain Valley League(61 - 59) Ione / Arlington at Trinity Lutheran, 8am1A-8 High Desert League(46 - 51) Joseph at Prairie City, 9:45am1A-1 The Valley 10 League(53...

Results for Thursday, March 05, 2020

Boys Basketball1A-1 The Valley 10 League(46 - 58) Ione / Arlington at Damascus Christian, 1:30pm1A-5 Mountain Valley League(66 - 63) Nixyaawii at Trinity Lutheran, 3:15pm(41 - 61) Joseph at Triad, 8:15pm1A-2 Casco League(40 - 63) Prairie City at Crosshill...

2020 OSAA 1A Basketball Tournament Preview

Boys No. 8 Ione/Arlington (21-6) vs. No. 1 Damascus Christian (25-1): Ione, which finished 12th in the power rankings, will play in its first state tournament since 2014. The Cardinals are led by senior...

Final 1A-3A Boys Basketball State Brackets

http://www.osaa.org/activities/bbx/brackets 1A 2A 3A Relate: Boys Basketball Action Photos

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Girls All-League Basketball Teams

1st TeamSabriana AlbeeJoseph (Player of the Year)Belle BlairPowder ValleyJayden PalmerElgin  Tymra AndersonElgin  Madelyn NelsonJoseph2nd TeamShanna Rae TilleryWallowaJocelyn PalmerElgin  Keanna BinghamPowder ValleyAustin KendallCoveBrianna MickaJosephHonorable MentionJaime JohnstonWallowaKyella PicardNixyaawiiSophie BronsonNixyaawiiMaddie MorganPine EagleAutumn DavisPowder ValleyKenna WhitmoreImblerJosi KriegerPowder ValleyKaylee CopeGriswoldKaelin EvansElgin  

Schedule for Saturday, February 29, 2020

Boys Basketball3A-2 PacWest ConferenceNyssa at Amity, 2pm3A-6 Eastern Oregon LeagueCascade Christian at Umatilla, 3pm2A-4 Sunset ConferenceGrant Union at Coquille, 5pm2A-6 Blue Mountain ConferenceBandon at Pilot Rock, 7pm1A-6 Big Sky LeaguePerrydale at Ione / Arlington, 5pm1A-7 Old Oregon LeagueSiletz Valley...

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Boys All-League Basketball Teams

1st teamTyasin Burns Nixyaawii (Player of the Year)Chase Murray JosephMick Schimmel NixyaawiiMason Ferre JosephReece Dixon Powder Valley2nd TeamKaden McClure Elgin Jayce Burnette ImblerRoper BinghamPowder ValleyCaleb Thompson Pine EagleTristan BalesWallowaHonorable MentionHadley Miller JosephShane Rivera NixyaawiiGage McKay ElginMoziss Nesser Powder ValleyEli Sprenger GriswoldTristan SimpsonElgin   Curtis ElguezabalPine Eagle Boys Basketball Action Photos

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer