Home 1A-7 Old Oregon Griswold Grizzlies

Griswold Grizzlies

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Girls All-League Basketball Teams

1st TeamSabriana AlbeeJoseph (Player of the Year)Belle BlairPowder ValleyJayden PalmerElgin  Tymra AndersonElgin  Madelyn NelsonJoseph2nd TeamShanna Rae TilleryWallowaJocelyn PalmerElgin  Keanna BinghamPowder ValleyAustin KendallCoveBrianna MickaJosephHonorable MentionJaime JohnstonWallowaKyella PicardNixyaawiiSophie BronsonNixyaawiiMaddie MorganPine EagleAutumn DavisPowder ValleyKenna WhitmoreImblerJosi KriegerPowder ValleyKaylee CopeGriswoldKaelin EvansElgin  

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Boys All-League Basketball Teams

1st teamTyasin Burns Nixyaawii (Player of the Year)Chase Murray JosephMick Schimmel NixyaawiiMason Ferre JosephReece Dixon Powder Valley2nd TeamKaden McClure Elgin Jayce Burnette ImblerRoper BinghamPowder ValleyCaleb Thompson Pine EagleTristan BalesWallowaHonorable MentionHadley Miller JosephShane Rivera NixyaawiiGage McKay ElginMoziss Nesser Powder ValleyEli Sprenger GriswoldTristan SimpsonElgin   Curtis ElguezabalPine Eagle Boys Basketball Action Photos

Results for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(37 - 61) McLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon League(59 - 51) Burns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade League(57 - 30) Lakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky League(26 - 62) Echo at...

Results for Friday, February 14, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 76) Ridgeview at Redmond, 7:45pm(56 - 64) Pendleton at Hood River Valley, 5:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(55 - 48) North Marion at Madras, 7pm4A-3 Oregon West Conference(40 - 18) Philomath at Sisters, 5:30pm4A-6 Greater Oregon League(19...

Schedule for Saturday, February 15, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueMcLoughlin at La Grande, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Vale, 5:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Canyonville Acad., 1:30pm1A-6 Big Sky LeagueEcho at Mitchell / Spray, 3:30pmCondon / Wheeler at Horizon Christian, Hood River, 3:30pm1A-7...

Results for Saturday, February 08, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(No Score) Baker at McLoughlin, 4:30pmNon-League(81 - 47) La Grande at Powder Valley, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon League(38 - 62) Irrigon at Nyssa, 5:30pm (MT)(43 - 51) Riverside at Burns, 5:30pm(63 - 47) Umatilla at Vale,...

Results for Friday, February 07, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(47 - 68) Ridgeview at Pendleton, 6:30pm(66 - 59) Hood River Valley at The Dalles, 6:30pm(38 - 44) Redmond at Crook County, 7pm4A-2 Tri-Valley Conference(33 - 54) Madras at Corbett, 7pm4A-3 Oregon West Conference(42 - 27)...

Schedule for Saturday, February 08, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon LeagueBaker at McLoughlin, 4:30pmNon-LeagueLa Grande at Powder Valley, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueIrrigon at Nyssa, 5:30pm (MT)Riverside at Burns, 5:30pmUmatilla at Vale, 4:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueLakeview at Butte Falls / Crater Lake Char. Acad., 3:30pm2A-6...

Crane victorious at Bank of EO Invite

HEPPNER – The Crane Mustangs wrestling team came out the victor among 14 teams competing at the Bank of Eastern Oregon Invitational on Saturday in the Heppner gym. Numerous teams finished within points of each other...

Results for Saturday, February 01, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(31 - 44) Ontario at McLoughlin, 4:30pm3A-6 Eastern Oregon League(44 - 35) Nyssa at Riverside, 4:30pm(51 - 58) Burns at Umatilla, 6:30pm2A-5 Southern Cascade League(51 - 59) Lakeview at Lost River, 4:30pm2A-6 Blue Mountain Conference(44...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer