Home 1A-7 Old Oregon Elgin Huskies

Elgin Huskies

Grant Union and Pine Eagle third and fourth at state wrestling

PORTLAND – The wrestling teams of the Prospectors and Spartans could just not keep up with the squad from Reedsport Charter as the OnPoint state wrestling championships wrapped up action on Saturday for the 2A/1A division. Reedsport...

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Girls All-League Basketball Teams

1st TeamSabriana AlbeeJoseph (Player of the Year)Belle BlairPowder ValleyJayden PalmerElgin  Tymra AndersonElgin  Madelyn NelsonJoseph2nd TeamShanna Rae TilleryWallowaJocelyn PalmerElgin  Keanna BinghamPowder ValleyAustin KendallCoveBrianna MickaJosephHonorable MentionJaime JohnstonWallowaKyella PicardNixyaawiiSophie BronsonNixyaawiiMaddie MorganPine EagleAutumn DavisPowder ValleyKenna WhitmoreImblerJosi KriegerPowder ValleyKaylee CopeGriswoldKaelin EvansElgin  

2020 Shrine Football East Team

Jake McHattonOL/DL1APrairie City High SchoolLogan WeinkeWR/DB1APilot Rock High SchoolTristan SimpsonQB/DB1AElgin High SchoolWesley GoadWR/DB1AIone High SchoolWes BayesOL (C) /DL1AAdrian High SchoolCaiden YatesRB/MLB2ACoquille Jr./Sr. High SchoolZach KissingerOL/DL2ACoquille Jr./Sr. High SchoolWyatt GustavesonOL/DL2ALakeview High SchoolAidan McAuliffeQB/OLB2ALost River High SchoolMason LehmanWR/DB2AHeppner High...

Results for Wednesday, February 26, 2020

Boys Basketball1A-1 The Valley 10 League(62 - 61) Dufur at Life Christian, 6pm1A-6 Big Sky League(45 - 72) Elgin at South Wasco County, 6pm1A-7 Old Oregon League(39 - 63) Jordan Valley at Joseph, 6:30pm1A-8 High Desert League(34 - 42)...

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Boys All-League Basketball Teams

1st teamTyasin Burns Nixyaawii (Player of the Year)Chase Murray JosephMick Schimmel NixyaawiiMason Ferre JosephReece Dixon Powder Valley2nd TeamKaden McClure Elgin Jayce Burnette ImblerRoper BinghamPowder ValleyCaleb Thompson Pine EagleTristan BalesWallowaHonorable MentionHadley Miller JosephShane Rivera NixyaawiiGage McKay ElginMoziss Nesser Powder ValleyEli Sprenger GriswoldTristan SimpsonElgin   Curtis ElguezabalPine Eagle Boys Basketball Action Photos

Results for Tuesday, February 25, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(95 - 58) Pendleton at Ridgeview, 6:30pm(63 - 59) Crook County at Redmond, 7:45pm(55 - 64) The Dalles at Hood River Valley, 6:30pmGirls Basketball5A-4 Intermountain Conference(52 - 60) Ridgeview at Pendleton, 6:30pm(58 - 42) Crook County...

1A-3A Boys Basketball State Basketball First Round Schedules

https://www.osaa.org/activities/bbx/brackets

1A-3A Girls Basketball State Basketball First Round Schedules

http://www.osaa.org/activities/gbx/brackets

Results for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball4A-6 Greater Oregon League(57 - 50) La Grande at Baker, 8pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 49) Riverside at Umatilla, 2:30pm2A-6 Blue Mountain Conference(68 - 40) Pilot Rock at Grant Union, 7:45pm(34 - 42) Union at Heppner, 2:45pm1A-6 Big...

Results for Friday, February 21, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(79 - 65) Pendleton at The Dalles, 5:30pm(28 - 60) Ridgeview at Crook County, 7pm4A-3 Oregon West Conference(20 - 45) Sisters at Sweet Home, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon League(41 - 51) Burns at Umatilla, 6:30pm(46 - 27)...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer