Home 1A-7 Old Oregon Cove Leopards

Cove Leopards

Thrown out? Not these teams

WILSONVILLE – During the heat of competition, coaches urge players to “keep your cool” and “don’t lose your head.” Officiating at the high school level is tough-fans, coaches, and student athletes frequently disagree with calls.

OSAA Board approves 1A 8-man football districts, includes three Washington teams

WILSONVILLE  - We at easternoregonsports.com believe players will be on the football field in the fall and with the recent meeting of the board for the Oregon School Activities Association, we will be looking at some new teams.

Grant Union and Pine Eagle third and fourth at state wrestling

PORTLAND – The wrestling teams of the Prospectors and Spartans could just not keep up with the squad from Reedsport Charter as the OnPoint state wrestling championships wrapped up action on Saturday for the 2A/1A division. Reedsport...

Wrestling State Individual Placers from Eastern Oregon

Eastern Oregon Individual State Wrestling Champions Photo Gallery: State Wrestling Day 1 - Kirsti Cason Photo Gallery: State Wrestling - Ed Peterson Photo Gallery: State Wrestling Day 2...

2019-2020 1A-7 Old Oregon League Girls All-League Basketball Teams

1st TeamSabriana AlbeeJoseph (Player of the Year)Belle BlairPowder ValleyJayden PalmerElgin  Tymra AndersonElgin  Madelyn NelsonJoseph2nd TeamShanna Rae TilleryWallowaJocelyn PalmerElgin  Keanna BinghamPowder ValleyAustin KendallCoveBrianna MickaJosephHonorable MentionJaime JohnstonWallowaKyella PicardNixyaawiiSophie BronsonNixyaawiiMaddie MorganPine EagleAutumn DavisPowder ValleyKenna WhitmoreImblerJosi KriegerPowder ValleyKaylee CopeGriswoldKaelin EvansElgin  

Baker’s Stadler state champ, La Grande girls third in state swim meet

BEAVERTON – Baker High School cam claim a state title holder as Brianna Stadler claimed first place in the recent state swim meet held in Beaverton on Saturday, February 22. Stadler held off...

Schedule for Saturday, February 22, 2020

Boys Basketball2A-6 Blue Mountain ConferencePilot Rock at Grant Union, 7:45pmIone / Arlington at TBD, TBD1A-6 Big Sky LeagueTBD at South Wasco County, TBD1A-7 Old Oregon LeagueTBD at Powder Valley, 7pmTBD at Cove, TBDTBD at Imbler, TBDTBD at Elgin, 7pmGirls...

Results for Thursday, February 20, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(37 - 47) Hood River Valley at Redmond, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(41 - 53) Molalla at Madras, 7pm4A-6 Greater Oregon League(26 - 47) McLoughlin at La Grande, 6:30pm1A-8 High Desert League(30 - 51) Dayville / Monument at...

Schedule for Friday, February 21, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferencePendleton at The Dalles, 5:30pmRidgeview at Crook County, TBD4A-3 Oregon West ConferenceSisters at Sweet Home, 5:30pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Umatilla, 6:30pmRiverside at Nyssa, 1:30pm2A-6 Blue Mountain ConferencePilot Rock at Heppner, 2:45pmStanfield at Union, 7:45pm1A-6 Big...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer