South Wasco’s Garrett Olson named offensive, defensive player of the year
South Wasco County junior Garrett Olson was named as both the offensive and defensive player of the year is in the 1A special district 5 6-man football league. Here are the rest of the all leagues selections.
Coach of...
Burns wrestlers the champions at Oregon Classic
REDMOND – The Burns wrestling team weathered two days of
action and returned home with the title for the 3A league at the Oregon Classic
in Redmond.
The Hilanders defeated Harrisburg to start the tournament
before downing both Scio and Yamhill/Carlton in the...
October 30, 2019 1A-5A Football Coaches Polls
See current OSAA rankings here.
5A1. Thurston (13)2.West Albany (2) 3.Crater 4.Silverton 5.Wilsonville 6.Ashland7.Pendleton8.Lebanon9.Parkrose10.North Bend/Powers 10.Scappoose4A1. Banks (8)2.La Grande (3)3. Marist Catholic4.Mazama 5.Cascade 6.North Marion7.Gladstone8.Henley9.Marshfield10.Baker3A1. Hidden Valley (10)2. Santiam Christian3.Clatskanie (1)4.Burns5.Cascade Christian6. Amity7.Rainier 8.Yamhill-Carlton9.Vale 10. St. Mary’s2A1.Heppner (9)2.Kennedy (4)3.Monroe4.Coquille (1) 5.Toledo 6.Knappa 7.Oakland 8.Sheridan 9.Warrenton10.Culver 1A 8-Man 1.Adrian/Jordan Valley (6) 2.St. Paul (9) 3.Crane4.Camas Valley5.Hosanna Christian 6. Lowell7.Perrydale 8.Elgin 9.Pilot...
Union, Heppner boys heading to state
PENDLETON – The Union boys are heading back to the state
cross country meet, looking to repeat as state champions. The Bobcats will be
joined by the Heppner boys as the teams finished first and second at the
District 3 cross country...
Hilanders dominate Gold Rush
GRANT UNION – In the final meet of the season before this
week’s district meets, the Burns Hilanders took both the boys and girls titles
competing at the Grant Union Gold Rush on Thursday, October 24.
For the girls, Burns had to...
Results for Friday, October 11, 2019
Football
Non-League
(20 - 47) McLoughlin / Griswold at Kiona-Benton (WA), 7pm
(50 - 0) Heppner at Irrigon, 7pm
(84 - 49) Sherman / Condon at Jewell, 6pm
4A-SD6 Special District 6
(52 - 10) La Grande at Ontario, 7pm (MT)
3A-SD3...
Enterprise girls, Baker boys win Wildhorse
WILDHORSE RESORT – In one of the larger meets of the
season involving a number of local teams, the Enterprise girls and Baker boys
rode home with titles at the Kyle Burnside Wildhorse Invite on Thursday.
Running the golf course at...
2019 Big Sky volleyball all league teams
Player of the Year
Tresslyn McCurry, Sr., Ione/Arlington
First Team
Faith McCarty, So., Echo
Reese Millis, Sr., South Wasco
Tylene Skillman, Sr., Echo
Jaelyn Justesen, Sr., Sherman
Emily Crawford, So., Dufur
Laurynn Davis, Sr., South Wasco
Second Team
Mikayla Kelly, Sr., Dufur...
Schedule for Tuesday, January 28, 2020
Boys BasketballNon-LeagueLa Grande at Pendleton, 7pmBaker at Powder Valley, 7:30pm4A-2 Tri-Valley ConferenceGladstone at Madras, 7pm4A-3 Oregon West ConferenceSweet Home at Sisters, 7pm3A-4 Mountain Valley ConferenceHarrisburg at La Pine, 6pm3A-6 Eastern Oregon LeagueBurns at Nyssa, 7:30pm (MT)2A-5 Southern Cascade LeagueRogue...
Schedule for Friday, October 18, 2019
Football
Non-League
La Grande at Cottage Grove, 6pm
Coquille at Lakeview, 7pm
Stanfield at Vernonia, 6pm
5A-SD1-E Special District 1 - East
Parkrose at Pendleton, 7pm
4A-SD2 Special District 2
Crook County at Woodburn, 7pm
4A-SD3 Special District 3
Sisters at Philomath, 7pm
4A-SD6...