Home 1A-6 Big Sky Horizon Christian Hawks

Horizon Christian Hawks

Results for Thursday, September 23, 2021

Football Estacada 44, La Grande 13 Boys Soccer Ontario 0, Weiser, ID 0Central Linn 3, La Pine 0 WIAA-Hermiston Slow Pitch Softball Hermiston 23, Eisenhower 3 (game one)  Hermiston 14, Eisenhower 4 (game two) Girls Soccer Walla Walla 1, Hermiston 0 Volleyball Walla Walla3, Hermiston 1 Girls Soccer None scheduled Volleyball Ontario JV...

Schedule for Thursday, September 23

Football Estacada at La Grande Nonleague, 6 pm (The 6th ranked Tigers welcome the 2nd ranked team in the state) Cross Country Baker, Enterprise, Griswold, Heppner. McLoughlin, Pilot Rock, Pine Eagle, Prairie City, Riverside, Stanfield/Echo, Umatilla at Stanfield Fun Country, 4:45 pm Boys...

Results for Tuesday, September 21

WIAA-Hermiston Slowpitch Softball Hermiston10, Sunnyside 3 and Hermiston 16, Sunnyside 0 Volleyball Hermiston 3, Eisenhower 1 Girls Soccer Chiawana 4, Hermiston 0 Girls Soccer La Grande 3, Baker/Powder Valley 2Umatilla 6, McLoughlin 0 Volleyball Adrian 3, Ontario 0 (25-21, 25-13, 25-17)Nixyaawii 3, Griswold 0 (25-11, 25-8, 25-20)Ione/Arlington at Bickleton...

Results for Tuesday, June 1

Girls Basketball Powder Valley 40, Imbler 9 Baker 51, Vale 27 La Grande 62, Nixyaawii 32 Nyssa 56, Ontario 15 WIAA Girls Bowling Hermiston 3, Chiawana 0 Boys Basketball Horizon Christian 55, Mitchell/Spray 33 South Wasco County 61, Echo 27 Joseph 71, Cove 63 Heppner 58, Stanfield 43 Weston-McEwen 45, Irrigon...

Schedule for Tuesday, June 1

Girls BasketballImbler at Powder Valley, 6 pmHeppner at Stanfield, 6 pmEnterprise at Wallowa, 4:30 pmIrrigon at Weston-McEwen, 6 pmVale at Baker, 5:30 pmLa Grande at Nixyaawii, 6 pmNyssa at Ontario, 5 ;30 pm WIAA Girls BowlingChiawana at Hermiston, 3:30 pm Boys...

Schedule for Wednesday, May 26

Girls Basketball Horizon Christian at Condon/Wheeler, 5:30 pm Grant Union at Heppner, 6 pm Nixyaawii at Union, 5 pm WIAA Boys Wrestling Hermiston at Southridge, 5pm Boys Basketball Umatilla JV at Griswold, 6 pm Dufur at Echo, 7:30 pm Nixyaawii at Powder Valley, 7 pm Grant Union at Heppner,...

Schedule for Tuesday, May 25

Boys Basketball Vale at Nyssa, 5:30 pm Pilot Rock at Riverside, 7:30 pm Irrigon at Heppner, 7:30 pm Ontario at Burns, 5:30 pm McLoughlin at Weston-McEwen, 7:30 pm Trout Lake at Condon/Wheeler, 7:30 pm Mitchell/Spray at Lyle/Wishram, 4 pm Wallowa at Joseph, 6:30 pm Cove at Griswold, 6...

OSAA Proposed Boys Soccer Districts

WILSONVILLE, OR – The Oregon Schools Activities Association has released recommendations for the 3A/2A/1A special districts for boys soccer. Eastern Oregon teams should take special note of the teams included in Special District 6. There was no changes to the...

Hueckman, Siddoway named to first team all-state in 3A girls basketball

COY - John Blodgett, ClatskaniePOY - Shelby Blodgett, Jr ClatskanieFirst Team Shelby Blodgett, Jr ClatskanieJadyn Vermillion, Jr SutherlinOlivia Sprague, Jr ClatskanieAllie Hueckman, Jr BurnsMatyson Siddoway, Jr ValeKiersten Haines, Sr SutherlinSecond TeamChevelle Boyd, Jr De La SalleAliya Seibel, Sr ...

Results for Tuesday, February 18, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(42 - 54) Ridgeview at The Dalles, 6:30pm(73 - 57) Crook County at Hood River Valley, 6:30pm(53 - 73) Redmond at Pendleton, 6:30pm4A-2 Tri-Valley Conference(56 - 70) Madras at Gladstone, 7pm4A-3 Oregon West Conference(32 - 44)...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at the buzzer...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer