Home 1A 1A-6 Big Sky

1A-6 Big Sky

Hueckman, Siddoway named to first team all-state in 3A girls basketball

COY - John Blodgett, ClatskaniePOY - Shelby Blodgett, Jr ClatskanieFirst Team Shelby Blodgett, Jr ClatskanieJadyn Vermillion, Jr SutherlinOlivia Sprague, Jr ClatskanieAllie Hueckman, Jr BurnsMatyson Siddoway, Jr ValeKiersten Haines, Sr SutherlinSecond TeamChevelle Boyd, Jr De La SalleAliya...

Results for Saturday, March 07, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain Conference(66 - 81) Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts at Crook County, 7pm5A-3 Mid-Willamette Conference(50 - 90) Redmond at Silverton, 7pm5A-2 Midwestern League(50 - 57) Pendleton at Willamette, 4pm4A-5 Skyline Conference(52 - 64) Baker at...

Results for Friday, March 06, 2020

Boys Basketball4A-4 Sky Em League(33 - 52) La Grande at Marist Catholic, 7pm1A-5 Mountain Valley League(61 - 59) Ione / Arlington at Trinity Lutheran, 8am1A-8 High Desert League(46 - 51) Joseph at Prairie City, 9:45am1A-1 The Valley 10 League(53...

Schedule for Saturday, March 07, 2020

Boys Basketball5A-4 Intermountain ConferenceMilwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts at Crook County, 7pm5A-3 Mid-Willamette ConferenceRedmond at Silverton, 7pm5A-2 Midwestern LeaguePendleton at Willamette, 4pm4A-5 Skyline ConferenceBaker at Henley, 3pmNixyaawii at TBD, 2:15pm1A-8 High Desert LeagueIone / Arlington at Prairie...

Results for Thursday, March 05, 2020

Boys Basketball1A-1 The Valley 10 League(46 - 58) Ione / Arlington at Damascus Christian, 1:30pm1A-5 Mountain Valley League(66 - 63) Nixyaawii at Trinity Lutheran, 3:15pm(41 - 61) Joseph at Triad, 8:15pm1A-2 Casco League(40 - 63) Prairie City at Crosshill...

Schedule for Friday, March 06, 2020

Boys Basketball4A-4 Sky Em LeagueLa Grande at Marist Catholic, 7pm1A-5 Mountain Valley LeagueIone / Arlington at Trinity Lutheran, 8am1A-1 The Valley 10 LeagueNixyaawii at Damascus Christian, 4:15pmGirls Basketball5A-3 Mid-Willamette ConferenceThe Dalles at Silverton, 6pmPendleton at Lebanon, 6pm5A-4 Intermountain ConferencePutnam...

Schedule for Thursday, March 05, 2020

Boys Basketball1A-1 The Valley 10 LeagueIone / Arlington at Damascus Christian, 1:30pm1A-5 Mountain Valley LeagueNixyaawii at Trinity Lutheran, 3:15pmJoseph at Triad, 8:15pm1A-2 Casco LeaguePrairie City at Crosshill Christian, 6:30pmGirls Basketball3A-4 Mountain Valley ConferenceBurns at Pleasant Hill, 6:30pm3A-5 Far West...

Baker’s Keller and Vale’s Richardson state champs

PORTLAND – Eastern Oregon was able to claim two state individual titles as the OnPoint Girls State Championship wrapped up wrestling action on Saturday in Portland. Baker/Powder Valley junior Sydney Keller finished her season with only a...

2020 OSAA 1A Basketball Tournament Preview

Boys No. 8 Ione/Arlington (21-6) vs. No. 1 Damascus Christian (25-1): Ione, which finished 12th in the power rankings, will play in its first state tournament since 2014. The Cardinals are led by senior...

Grant Union and Pine Eagle third and fourth at state wrestling

PORTLAND – The wrestling teams of the Prospectors and Spartans could just not keep up with the squad from Reedsport Charter as the OnPoint state wrestling championships wrapped up action on Saturday for the 2A/1A division. Reedsport...

MOST POPULAR

Watch: Crane’s Chase Joyce hits buzzer beater in OT for win

Crane and Adrian were tied in overtime last Friday night when Chase Joyce from Crane hit a nearly 3/4 court bucket at...

Football honors run in genes

LATEST NEWS

Football

Volleyball

Cross Country

Soccer