Baker’s Stadler state champ, La Grande girls third in state swim meet

BEAVERTON – Baker High School cam claim a state title holder as Brianna Stadler claimed first place in the recent state swim meet held in Beaverton on Saturday, February 22.

Stadler held off La Grande’s Kristal Jensen in the finals of the 100-yard butterfly event with Stadler touching the wall in a time of 58.92 seconds compared to Jensen’s time of 1:00.37. The two had previously met in the preliminaries where Stadler again won over Jensen.

Jensen’s second place finish did help the La Grande Tigers girls claim a third place team standing after the final scores were tallied. The Baker girls picked up sixth place. Catlin Gabel were named the top team in the state with a total of 78 points.

The La Grande boys finished fourth in the team standings while the Cove Leopards placed 12th.

In the 100-yard butterfly, La Grande’s Glenn Ricker placed second while in the 500-yard freestyle, Cove’s Tim Koza also came up with a second place finish.

Girls Team scores: 1. Catlin Gabel, 78. 2. Sweet Home, 65. 3. La Grande, 49. 4. Marist Catholic, 21. 5. Newport, 19. 6. Sisters, 12. 6. Baker, 12. 8. Corbett, 9. 9. Marshfield, 7. 9. Klamath Union, 7. 9. Tillamook, 7. 12. Stayton, 6. 12. Henley, 6. 14. Hidden Valley, 3. 15. Cascade, 2. 15. St Mary’s, 2. 17. Cottage Grove, 1. 17. Valley Catholic, 1. 17. Molalla, 1.

Boys team scores: 1. Newport, 75. 2. Madras, 30. 3. St Mary’s, 24. 4. La Grande, 23. 4. Cascade Christian, 23. 6. Marshfield, 20. 6. Valley Catholic, 20. 8. Stayton, 12. 8. Catlin Gabel, 12. 10. Taft, 10. 11. North Valley, 9. 12. Cove, 8. 12. Klamath Union, 8. 14. Salem Academy, 7. 15. Kennedy, 5. 15. North Marion, 5. 17. Astoria, 4. 17. Molalla, 4. 17. Henley, 4. 20. Marist, 2. 20. Corbett, 2. 

Girls 200 Yard Medley Relay Varsity

 (Preliminaries) 2. La Grande (Riana Scott 12,Romayne Ricker 12, Kristal Jensen 12, Maria-Vittoria Capra 12), 1:51.13. 7. Baker (Brianna Stadler 10, Salena Bott 11, Caitlin Lien 10, Hollie Mays 11), 2:01.79.

Boys 200 Yard Medley Relay Varsity

 3. La Grande (TJ Clay 11, Glenn Ricker 9, Adam Remily 11, James Thurman 12), 1:48.95. 6. Madras Karson Hartman 11, Julian Hollingshead 10, Colby Anderson 9, Grayson Dominguez 12), 1:50.09.

Girls 200 Yard Freestyle Varsity

 3. Riana Scott, La Grande, 1:58.41. 7. Kennedy Kruse, La Grande, 2:04.42.

Girls 200 Yard IM Varsity

 3. Romayne Ricker, La Grande, 2:12.04. 8. Riley Weigand, La Grande, 2:25.88. 9. Chloe Lynch, La Grande, 2:26.11.

Boys 200 Yard IM Varsity

5. Colby Anderson, Madras, 2:10.57. 11. Taylor Fox, Cove, 2:18.43.

Girls 50 Yard Freestyle Varsity

 11. Kristal Jensen, La Grande, 26.39. 12, Hollie Mays, Baker, 26.62.

Boys 50 Yard Freestyle Varsity

6. Julian Hollingshead, Madras, 23.39. 10. James Thurman, La Grande,

 24.16.

Girls 100 Yard Butterfly Varsity

  1. Brianna Stadler, Baker, 58.92. 2. Kristal Jensen, La Grande, 59.93. 4. Maria-Vittoria Capra, La Grande, 1:01.55.

Boys 100 Yard Butterfly Varsity

  • Glenn Ricker, La Grande, 56.33. 4. Julian Hollingshead, Madras, 56.97. 5. Colby Anderson, Madras, 57.48. 12. Taylor Fox, Cove, 1:01.55.

Girls 100 Yard Freestyle Varsity

 8. Reagan Kruse, La Grande, 57.60. 11. Hollie Mays, Baker, 58.79. 12. Laramie Ricker, La Grande, 1:00.82.

Boys 100 Yard Freestyle Varsity

 5. TJ Clay, La Grande, 52.64.

Girls 500 Yard Freestyle Varsity

  • Kennedy Kruse, La Grande, 5:31.57. 9. Riley Weigand, La Grande, 5:48.11.

Boys 500 Yard Freestyle Varsity

2. Tim Koza, Cove, 5:03.84.

Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity

  • La Grande (Romayne Ricker 12, Maria-Vittoria Capra 12, Reagan Kruse 10, Kristal Jensen 12), 1:44.14. 10. Baker (Caitlin Lien 10, Salena Bott 11, Hollie Mays 11, Brianna Stadler 10), 1:52.05.

Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity

6. Madras (Colby Anderson 9, Grayson Dominguez 12, Karson Hartman 11, Julian

 Hollingshead 10), 1:37.59. 9. La Grande (TJ Clay 11, Kobe Cooper 12, James Thurman 12, Glenn Ricker 9), 1:39.19.

Girls 100 Yard Backstroke Varsity

 2. Brianna Stadler, Baker, 58.88. 4. Riana Scott, La Grande, 1:01.28.

Boys 100 Yard Backstroke Varsity

2. Tim Koza, Cove, 56.92. 6. TJ Clay, La Grande, 58.45.

Girls 100 Yard Breaststroke Varsity

3. Romayne Ricker, La Grande, 1:07.49.

Boys 100 Yard Breaststroke Varsity

3. Glenn Ricker, La Grande, 1:04.65.

Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity

2. La Grande (Kennedy Kruse 12, Laramie Ricker 11, Reagan Kruse 10, Riana Scott 12), 3:52.71.

Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity

 12. La Grande (Gabriel Zamora 9, Levy Brembach 12, Adam Remily 11, Devin Ingram 11), 3:53.81.

Comments