Baker kicks off wrestling season with win at Enterprise Kick off

ENTERPRISE – The Baker Bulldog wrestling squad started the season off in fine form, taking the team title on Saturday at the Enterprise Kick Off. Baker was the leading score among the 14 teams taking part in the start of the season tournament.

Baker was led with first place finishes by Jake Eskew at 152 pounds, Ian Feldmeier at 170 pounds and Hon Rushton at 182 pounds. The Bulldogs scored 156 points.

In second place was Pine Eagle with 123 points. Pine Eagle found championships from Coy Butner at 120 pounds, Chase Butner at 126 pounds, Cutter Tanaka at 132 pounds and Seth Butler at 195 pounds.

The top five teams were completed by Union/Cove in third (96 points), Joseph/Wallowa (90.5 points) and in fifth place, Irrigon (89 points).

For a complete listing of team scores and the top four finishers for each weight division, please see below.

Team scores: 1. Baker, 156. 2. Pine Eagle, 123. 3. Union/Cove, 96. 4. Joseph/Wallowa, 90.5. 5. Irrigon, 89. 5. MacHi, 89. 7. Hanford, 67. 8. Heppner/Ione, 65. 9. Elgin, 52.5. 10. Imbler, 45. 11. Enterprise, 44. 12. Adrian, 30. 13. Echo/Stanfield, 27. 14. College Place, 23.

113 pounds: First place, Garret Burns (Imbler) over Micah Robbins (Hanford) by fall, 2:15. Third place, Aidan Garcia (Hanford) over Gage Martens (Union/Cove) by fall 1:00.

113 pounds girls: Round one, Virginia Tolman (Adrian) over Rosita Orozco (Irrigon) by fall, 2:44. Round two, Virginia Tolman (Adrian) over Rosita Orozco (Irrigon) by fall, 1:39.

120 pounds: First place, Cot Butner (Pine Eagle) over Isaac Wood (MacHi) by fall, 2:41. Third place, Brian Collins (Heppner/Ione) over Asher Hall (Irrigon) by fall, 1:36.

126 pounds: First place, Chase Butner (Pine Eagle) over Will Seggerman (Pine Eagle) by decision, 6-2. Third place, Layne Ensey (MacHi) over Lute Ramsden (Joseph/Wallowa) by fall, 2:59.

132 pounds: First place, Cutter Tanaka (Pine Eagle) over Isael Duran (Baker) by decision, 8-6. Third place, Justice McQuown (Enterprise) over Cody Fent (Enterprise) by forfeit.

138 pounds: First place, Trace Evans (Enterprise) over Cutter Huff (Pine Eagle) by major decision, 14-3. Third place, Jaxon Blackburn (Union/Cove) over Jacob Ayala (Irrigon) by fall, 2:25.

138 pounds girls: Round one, Kaitlyn Lemmon (Echo/Stanfield) over Suzanneah Cason (Heppner/Ione) by fall, 1:00. Second round, Kaitlyn Lemmon (Echo/Stanfield) over Suzanneah Cason (Heppner/Ione) by fall, 3:25.

145 pounds: First place, Jesse Jones (MacHi) over Zeb Ramsden (Joseph/Wallowa) by decision, 4-2. Third place, Wade Bond (Adrian) over Reece McConnell (Elgin) by decision, 7-5.

152 pounds: First place, Jake Eskew (Baker) over Carter Blackburn (Union/Cove) by decision, 5-4. Third place, Liam Lucas (Hanford) over McKail Foster (Imbler) by fall, 2:30.

160 pounds: First place, Jace Coe (Heppner/Ione) over Seth Rushton (Baker) by major decision, 9-1. Third place, Ty Hammond (Elgin) over Levi Hammond (Union/Cove) by decision, 8-6.

170 pounds: First place, Iam Feldmier (Baker) over Ronny Morello (Joseph/Wallowa) by fall, 1:20. Third place, Conor Brosnan (Heppner/Ione) over Max McCain (Hanford) by decision, 5-0.

182 pounds: First place, Hon Rushton (Baker) over Clayton Hammond (Elgin) by fall, 0:47. Third place, David Creech (Union/Cove) over Zachariah Koekmoer (Irrigon) by fall, 1:54.

195 pounds: First place, Seth Butler (Pine Eagle) over Roberto Ayala (Irrigon) by fall, 3:52. Third place, Bradley Sample (Echo/Stanfield) over Kaleb Wells (Irrigon) by fall, 0:17.

220 pounds: First place, Jonah Staigle (Joseph/Wallowa) over Tanner Wells (MacHi) by fall, 1:38. Third place, Guillermo Alfaro (Hanford) over Michael Day (Union/Cove) by decision, 9-5.

285 pounds: First place, Tim Standley (Irrigon) over Trent Ashby (Baker) by fall, 0:41. Third place, Alex Smith (College Place) over Edi Precadio (College Place) by fall, 3:54.

Related: Photo Gallery – Enterprise Kickoff Wrestling Tournament – Kirsti Cason