Area swimmers ready for state run

Area swimmers ready for state run

John L. Braese

BEAVERTON – With the district meets completed, a number of swimmers from eastern Oregon are preparing for a trip to the Tualatin Hills Aquatic Center in Beaverton in hopes of a state title.

The preliminaries for the 4A/3A/2A/1A start up at 6:30 pm on Friday, February 21. Finals start at 6:30 pm the following day.

Swimmers representing Baker, La Grande and Cove will be on hand with hopes of a state medal to adorn their neck.

For a full schedule of the event order, see http://www.osaa.org/docs/bsw/champeventsch.pdf.

Below is the listing of local swimmers qualifying for the state meet.

Girls 200 Medley Relay Prelims

Ranked first: La Grande, 1:51.08

     1) Riana Scott 12,                 2) Romayne Ricker 12             

     3) Kristal Jensen 12               4) Maria Capra 12                

     5) Laramie Ricker 11               6) Kennedy Kruse 12              

     7) Reagan Kruse 10                 8) Riley Weigand 11

Ranked 12th: Baker, 2:04.86                                                    

     1) Brianna Stadler 10              2) Salena Bott 11                

     3) Caitlin Lien 10                 4) Hollie Mays 11                

     5) Kelcee Bailey 10                6) Avril Zickgraf 10

Boys 200 Medley Relay Prelims

Ranked third: La Grande, 1:47.81                                          1:

     1) TJ Clay 11                      2) Glenn Ricker 9                

     3) Adam Remily 11                  4) James Thurman 12              

     5) Levy Brembach 12                6) Jack Seydel 11                

     7) Gabriel Zamora 9                8) Kobe Cooper 12

Girls 200 Free Prelims

Ranked third: Riana Scott, 12 La Grande, 1:59.99

Ranked sixth: Kennedy Kruse, 12 La Grande, 2:04.82
Girls 200 IM Prelims
Ranked second: Romayne Ricker, 12 La Grande, 2:11.69
Ranked ninth: Riley Weigand, La Grande, 2:26.39 

Ranked tenth: Chloe Lynch, La Grande, 2:27.64

Boys 200 IM Prelims
Ranked ninth: Taylor Fox, 9 Cove, 2:17.65
Girls 50 Free Prelims

Ranked sixth: Maria Capra, 12 La Grande, 25.64

Ranked eighth: Kristal Jensen, 12 La Grande, 25.87
Boys 50 Free Prelims

Ranked 12th: James Thurman, 12 La Grande, 24.47

Girls 100 Fly Prelims

Ranked first: Brianna Stadler, 10 Baker, 59.70

Ranked second: Kristal Jensen, 12 La Grande, 1:00.16

Ranked third: Maria Capra, 12 La Grande, 1:01.25

Boys 100 Fly Prelims

Ranked third: Glenn Ricker, 9 La Grande, 55.16

Ranked 11th: Taylor Fox, 9 Cove, 1:01.03

Girls 100 Freestyle Prelims

Ranked eighth: Hollie Mays, 11 Baker, 57.95

Ranked tenth: Reagan Kruse, 10 La Grande, 58.35

Ranked 12th: Laramie Ricker, 11 La Grande, 59.38

Boys 100 Freestyle Prelims

Ranked ninth: TJ Clay, 11 La Grande, 54.40
Girls 500 Yard Freestyle Prelims
Ranked fourth: Kennedy Kruse, 12 La Grande, 5:32.61

Ranked tenth: Riley Weigand, 11 La Grande, 5:50.83

Boys 500 Free Prelims

Ranked second: Tim Koza, 10 Cove, 5:07.58

Girls 200 Free Relay Prelims

Ranked first: La Grande, 1:45.18                                               

     1) Romayne Ricker 12               2) Maria Capra 12                

     3) Reagan Kruse 10                 4) Kristal Jensen 12             

     5) Laramie Ricker 11               6) Kennedy Kruse 12              

     7) Riana Scott 12                  8) Ella Setser 9

 Ranked seventh: Baker, 1:51.53                                                      

     1) Caitlin Lien 10                 2) Salena Bott 11                

     3) Hollie Mays 11                  4) Brianna Stadler 10            

     5) Avril Zickgraf 10               6) Kelcee Bailey 10

Boys 200 Free Relay Prelims

Ranked eighth: La Grande, 1:40.04                                                  

     1) TJ Clay 11                      2) Kobe Cooper 12                

     3) James Thurman 12                4) Glenn Ricker 9                

     5) Gabriel Zamora 9                6) Levy Brembach 12              

     7) Devin Ingram 11

Girls 100 Back Prelims

Ranked second: Riana Scott, 12 La Grande, 1:00.26

Ranked fourth: Brianna Stadler, 10 Baker, 1:00.84

Boys 100 Back Prelims

Ranked third: Tim Koza, 10 Cove, 57.28

Ranked sixth: TJ Clay, 11 La Grande, 59.74

Girls 100 Breaststroke Prelims

Ranked second: Romayne Ricker, 12 La Grande, 1:06.33

Boys 100 Breaststroke Prelims

Ranked third: Glenn Ricker, 9 La Grande, 1:03.45
Girls 400 Free Relay Prelims

Ranked third: La Grande, 3:50.40                                                  

     1) Kennedy Kruse 12                2) Laramie Ricker 11             

     3) Reagan Kruse 10                 4) Riana Scott 12                

     5) Maria Capra 12                  6) Kristal Jensen 12             

     7) Romayne Ricker 12

Boys 400 Free Relay Prelims

Ranked 11th: La Grande, 3:54.54                                                  

     1) Gabriel Zamora 9                2) Levy Brembach 12              

     3) Adam Remily 11                  4) Devin Ingram 11               

     5) TJ Clay 11                      6) James Thurman 12              

     7) Kobe Cooper 12  

 
Comments