1A Adrian boys, Crane girls show up the big kids at Burns Invitational

BURNS – Facing 4A and 3A teams along with other 1A schools, the Adrian boys and Crane girls took home team titles at the completion of the Burns Invitational Track and Field Meet on Thursday, April 29.

The Antelope boys outdistanced the host Hilanders, 174 to 105.5. Ontario was third with 90 points while the Crane boys were fourth, amassing 64.5 points. Lakeview rounded out the top five in the team standings.

The Martin brothers dual in the 100-meters provided Adrian with points towards the team title. Younger brother Jace was one-tenth of a second quicker than older brother Conley to grab first place. Jace Martin also won the 200-meters with a personal best time of 23.35 seconds.

A sweep in the discus competition also added to the Adrian point total. Junior Toby Clow won the event with a throw of 96 feet, 8 inches. Clow was followed by senior Clay Ready and senior Trevor Bertalotto for the Lope sweep. Ready moved up one spot in the javelin event, winning after a personal best throw of 130-05. Conley Martin placed second after the javelin traveled 116-06.

The competition among the girls was a bit closer with Crane taking the victory with 113 points. Ontario and Adrian placed second with both the Antelopes and Tigers putting up 108 points. Fourth place was also a tie as the host Hilanders and Lakeview both ended the day with 70 points.

Mustang sophomore Taylor Joyce led the rest of the field in the 100 meters, crossing the line in 13.72 seconds. In the 200, Joyce also picked up the win, running the best time of her career at 28.21 seconds.

As in the boys competition, family competition came down to the finals in the discus. Crane senior Shelie Doman finished in first with a throw of 93 feet while Leslie Doman placed second after a heave of 77 feet, 4 inches.

Please see below for a complete listing of finishes for the Burns Invitational.

Boys team scores: 1. Adrian, 174. 2. Burns, 105.5. 3. Ontario, 90. 4. Crane, 64.5. 5. Lakeview, 64. 6. Ione, 41. 7. Jordan Valley, 15. 8. Prairie City, 6.

Related: Track Action Photos

Boys individual results

100 meters: 1. Jace Martin (Adrian), 11.64. 2. Conley Martin (Adrian), 11.74. 3. Matthew Bell (Ontario), 12.14. 4. Matteo Walker (Ontario), 12.17. 5. Dalhton Proffitt (Burns), 12.20. 6. Gavin Bayes (Adrian), 12.44. 7. Logan Moschetti (Lakeview), 12.69. 8. Jaden Davis (Burns), 12.88. 9. Chase Johnston (Adrian), 13.00. 10. Taylor Krueger (Crane), 13.13. 11. Austin Ward (Crane), 13.21. 12. Robert Garza (Adrian), 13.48. 13. Cameron Jewett (Ione), 13.52. 14. Wyatt Langenfeld (Burns), 13.79. 15. Alex Zendejas (Lakeview), 14.36. 16. Peter Jo (Long Creek), 14.39. 17. Michael Martin (Long Creek), 14.56. 18. Ryan Glascock (Burns), 14.77. 19. Toby Clow (Adrian), 14.79. 20. Cayden Howard (Prairie City), 15.02. 21. Spencer Tang (Long Creek), 15.76.

200 meters: 1. Jace Martin (Adrian), 23.35. 2. Dalhton Proffitt (Burns), 24.50. 3. Matthew Bell (Ontario), 25.00. 4. Logan Moschetti (Lakeview), 25.89. 5. Cedrick Dayandante (Ione), 25.90. 6. Noah Guthrie (Burns), 26.99. 7. Austin Ward (Crane), 27.06. 8. Tyler Kealiher (Burns), 27.29. 9. Jesse Walker (Adrian), 27.69. 10. Monte Maxwell (Ontario), 28.29. 11. Gavin Lopez (Prairie City), 28.64. 12. Alex Zendejas (Lakeview), 29.61. 13. Robert Garza (Adrian), 29.93. 14. Ryan Glascock (Burns), 30.61. 15. Toby Clow (Adrian), 31.51. 16. Spencer Tang (Long Creek), 32.53.

400 meters: 1. Carter Nichols (Crane), 53.31. 2. Conley Martin (Adrian), 55.50. 3. Cedrick Dayandante (Ione), 56.92. 4. Garrett Goss (Burns), 58.72. 5. Jesse Walker (Adrian), 1:01.15. 6. Monte Maxwell (Ontario), 1:02.17. 7. Sully Ward (Adrian), 1:03.34. 8. Gavin Lopez (Prairie City), 1:06.89. 9. Preston Hutchings (Adrian), 1:08.46.

800 meters: 1. Masson Shaw (Burns), 2:11.45. 2. Carter Nichols (Crane), 2:20.34. 3. Thomas Rudolf (Ione), 2:24.86. 4. Froylan Santiago (Ontario), 2:27.65. 5. Quinton Collins (Jordan Valley), 2:33.67. 6. Conner Githens (Burns), 2:35.41.

1500 meters: 1. Masson Shaw (Burns), 4:25.75. 2. Lance Trees (Ontario), 4:32.19. 3. Chase Johnston (Adrian), 4:56.28. 4. Thomas Rudolf (Ione), 5:10.58. 5. Daniel Murua (Lakeview), 5:15.85. 6. Luis Villalobos (Lakeview), 5:29.08. 7. Josh Kaatz (Ontario), 6:19.23.

3000 meters: 1. Lance Trees (Ontario), 10:16.33. 2. Josh Kaatz (Ontario), 14:34.63.

110-meter hurdles: 1. Trevor Owens (Lakeview), 19.59. 2. Nathan Culbertson (Lakeview), 20.69. 3. Sully Ward (Adrian), 21.55.

300-meter hurdles: 1. Kelton Dunten (Crane), 43.71. 2. Gavin Bayes (Adrian), 47.07. 3. Trevor Owens (Lakeview), 50.47. 4. Sully Ward (Adrian), 53.14. 5. Chase Johnston (Adrian), 54.29. 6. Preston Hutchings (Adrian), 55.19. 7. Conner Githens (Burns), 55.81.

4X100 relay: 1. Ontario (Ryan Robinson, Matthew Bell, Ethan Hendrickson, Matteo Walker), 45.83. 2. Crane (Kelton Dunten, Monte Kingen, Carter Nichols, Austin Ward), 48.01. 3. Burns (Conner Githens, Noah Guthrie, Dalhton Proffitt, Tyler Kealiher), 49.40.

4X400 relay: 1. Ontario (Ryan Robinson, Froylan Santiago, Lance Trees, Matteo Walker), 3:51.18. 2. Burns (Jaden Davis, Tyler Kealiher, Masson Shaw, Garrett Goss),           4:00.56.

Shot put: 1. J.J. Marines (Ontario), 37-00.50. 2. Derek Combe (Adrian), 36-09.00. 3. Toby Clow (Adrian), 36-06.00. 4. Miguel Larios (Ontario), 35-11.00. 5. Adam Thompson (Crane), 35-00.75. 6. Clay Ready (Adrian), 33-08.00. 7. Trevor Bertalotto (Adrian), 33-02.00. 8. Bryce Rollins (Ione), 29-11.00. 9. Austin Shepherd (Ontario), 29-08.50. 10. Preston Hutchings (Adrian), 29-05.50. 11. Cody Dickenson (Paisley), 27-00.00. 12. Alik Sigrah (Ontario), 26-04.25. 13. Evan Newton (Paisley), 26-00.00. 14. Kaden Apodoca (Ontario), 23-00.50. 15. Connor Ramos (Ontario), 22-07.50. 16. Damian Perez (Ontario), 21-05.50.

Discus: 1. Toby Clow (Adrian), 96-08. 2. Clay Ready (Adrian), 88-03. 3. Trevor Bertalotto (Adrian), 87-00. 4. Bryce Rollins (Ione), 86-04. 5. Derek Combe (Adrian), 85-05. 6. Sully Ward (Adrian), 83-09. 7. Miguel Larios (Ontario), 82-03. 8. Jared Zander (Crane), 81-10. 9. Connor Ramos (Ontario), 75-06. 10. J.J. Marines (Ontario), 72-05. 11. Evan Newton (Paisley), 69-00. 12. Danny Skerjanec (Adrian), 66-07. 13. Christian Rodriguez (Ontario), 65-08. 14. Nolan Garinger (Long Creek), 65-06. 15. Kaden Apodoca (Ontario), 63-04. 16. Damian Perez (Ontario), 62-07. 17. Austin Shepherd (Ontario), 62-06. 18. Cody Dickenson (Paisley), 53-02. 19. Alik Sigrah (Ontario), 49-03. 20. Khoa Vuong (Long Creek), 47-07.

Javelin: 1. Clay Ready (Adrian), 130-05. 2. Conley Martin (Adrian), 116-06. 3. Jared Zander (Crane), 112-05. 4. Taylor Krueger (Crane), 111-08. 5. Cameron Jewett (Ione), 102-08. 6. Wyatt Langenfeld (Burns), 100-05. 7. Bryce Rollins (Ione), 99-07. 8. Trevor Owens (Lakeview), 97-09. 9. Michael Martin (Long Creek), 93-03. 10. Connor Ramos (Ontario), 84-01. 11. J.J. Marines (Ontario), 81-11. 12. Nathan Culbertson (Lakeview), 79-01. 13. Christian Rodriguez (Ontario),                 76-05. 14. Danny Skerjanec (Adrian), 74-05. 15. Christian Mura (Long Creek), 72-09. 16. Nolan Garinger (Long Creek), 71-03. 17. Trevor Bertalotto (Adrian), 69-08. 18. Gavin Lopez (Prairie City), 67-09. 19. Evan Newton (Paisley), 64-02. 20. Austin Shepherd (Ontario), 56-07. 21. Kaden Apodoca (Ontario), 55-05. 22. Corban Start (Lakeview), 55-04. 23. Damian Perez (Ontario), 55-00. 24. Khoa Vuong (Long Creek), 53-07. 25. Cody Dickenson (Paisley), 52-03. 26. Peter Jo (Long Creek), 34-06.

High jump: 1. Trevor Owens (Lakeview), 5-04.00. 2. Jace Martin (Adrian), 5-02.00. 3. Tyler Kealiher (Burns), 5-00.00. 3. Jaden Davis (Burns),        5-00.00. 3. Jared Zander (Crane), 5-00.00.

Pole vault: 1. Garrett Goss (Burns), 8-06.00. 2. Conner Githens (Burns), 7-06.00. 3. Adam Thompson (Crane), 7-00.00. 3. Tim Banks (Burns), 7-00.00.

Long jump: 1. Nathan Culbertson (Lakeview), 17-09.00. 2. Gavin Bayes (Adrian), 17-04.00. 3. Cedrick Dayandante (Ione), 17-03.00. 4. Logan Moschetti (Lakeview), 17-00.50. 5. Robert Garza (Adrian), 16-03.00. 6. Chase Johnston (Adrian), 15-08.00. 7. Cameron Jewett (Ione), 15-05.75. 8. Quinton Collins (Jordan Valley), 15-05.25. 9. Noah Guthrie (Burns), 15-03.25. 10. Matthew Bell (Ontario), 15-01.50. 11. Peter Jo (Long Creek), 14-11.25. 12. Preston Hutchings (Adrian), 13-05.25. 13. Cayden Howard (Prairie City), 13-03.00. 14. Christian Mura (Lakeview), 13-02.75. 15. Khoa Vuong (Long Creek), 12-06.50. 16. Alex Zendejas (Lake View), 12-00.00.

Triple jump: 1. Quinton Collins (Jordan Valley), 35-05.50. 2. Jaden Davis (Burns), 32-11.25. 3. Robert Garza (Adrian), 30-10.00. 4. Cayden Howard (Prairie City), 26-07.00.

Girls team scores: 1. Crane, 113. 2. Ontario, 108. 2. Adrian, 108. 4. Lakeview, 70. 4. Burns, 70. 6. Paisley, 27. 7. Ione, 20. 9. Jordan Valley, 18. 9. Long Creek, 13.

Girls individual results

100 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 13.72. 2. Riley Lucas (Adrian), 13.82. 3. Mollie Maxwell (Ontario), 13.84. 4. Kora Mitchell (Burns), 14.24. 5. Lizzy Nielson (Adrian), 14.49. 6. Klair Venell (Crane), 14.61. 7. Jill Gammett (Jordan Valley), 14.89. 8. Aleyna Banks (Burns), 15.24. 9. Sam Hopper (Lakeview), 15.25. 10. Sadie Wagster (Adrian), 15.33. 11. Lucchese Douglas (Long Creek), 15.43. 12. Teanna Pierce (Adrian), 16.01. 13. Ashley Dudley (Adrian), 16.16. 14. Belen Frances (Long Creek), 16.27. 15. Ji-ha Nam (Long Creek), 16.33. 16. Maddy Bertrand (Crane), 17.52.

200 meters: 1. Taylor Joyce (Crane), 28.21. 2. Meagan Houston (Ontario), 28.30. 3. Kortney Doman (Crane), 29.61. 4. Klair Venell (Crane), 30.38. 5. Kora Mitchell (Burns), 30.43. 6. Hailey Heideman (Ione), 30.75. 7. Rylee Ready (Adrian), 30.89. 8. Sadie Wagster (Adrian), 31.72. 9. Shailey White (Burns), 32.09. 10. Lucchese Douglas (Long Creek), 32.95. 11. Mariaya Mireles (Ontario), 33.23. 12. Belen Frances (Long Creek), 34.35. 13. Ashley Dudley (Adrian), 34.86. 14. Maddy Bertrand (Crane), 37.68.

400 meters: 1. Kinsley Kemble (Ontario), 1:16.09. 2. Mariaya Mireles (Ontario), 1:18.74.

800 meters: 1. Riley Morris (Burns), 2:38.44. 2. Evalyn Nunez (Adrian), 2:50.36. 3. Amanda Sanders (Burns), 2:53.13. 4. Brienne Kemble (Ontario), 3:14.98. 5. Rebecca Jager (Crane), 3:18.75. 6. Kinsley Kemble (Ontario), 3:22.66. 7. Keaira Burns (Burns), 3:23.17.

1500 meters: 1. Kaley Schneider (Lakeview), 5:11.28. 2. Presley Speelmon (Adrian), 5:28.22. 3. Riley Morris (Burns), 5:31.37. 4. Olivia Winn (Burns), 5:44.60. 5. Hailey Heideman (Ione), 5:49.66. 6. Evalyn Nunez (Adrian), 6:03.42. 7. Brienne Kemble (Ontario), 6:37.45. 8. Trinity Farr (Ontario), 7:22.37.

3000 meters: 1. Olivia Winn (Burns), 13:09.46. 2. Leslie Doman (Crane), 14:07.52. 3. Trinity Farr (Ontario), 16:29.76.

100-meter hurdles: 1. Sammy Conley (Lakeview), 17.36. 2. Lexy Jordan (Ontario), 17.71. 3. Laurel Witzel (Crane), 18.46. 4. Kortney Doman (Crane), 19.06. 5. Xiomara Ortega (Ontario), 19.19. 6. Karlee Vickerman (Lakeview), 19.71. 7. Klair Venell (Crane), 20.64. 8. Amanda Sanders (Burns), 21.52. 9. Teanna Pierce (Adrian), 21.64. 10. Sadie Crumley (Lakeview), 22.51.

300-meter hurdles: 1. Riley Lucas (Adrian), 50.59. 2. Kortney Doman (Crane), 51.77. 3. Lexy Jordan (Ontario), 52.13. 4. Sammy Conley (Lakeview), 54.09. 5. Xiomara Ortega (Ontario), 55.16. 6. Laurel Witzel (Crane), 55.83. 7. Karlee Vickerman (Lakeview), 58.56. 8. Teanna Pierce (Adrian), 1:03.95.

4X100 relay: 1. Ontario (Mollie Maxwell, Elayna Draper, Lexy Jordan, Meagan Houston), 52.79. 2. Adrian (Presley Speelmon, Lizzy Nielson, Rylee Ready, Riley Lucas), 54.84. 3. Burns (Aleyna Banks, Kora Mitchell, Amanda Sanders, Shailey White), 58.78.

4X400 relay: 1. Ontario (Mollie Maxwell, Elayna Draper, Xiomara Ortega, Lexy Jordan), 4:47.68. 2. Burns (Riley Morris, Olivia Winn, Keaira Burns, Kora Mitchell), 5:12.14.

Shot put: 1. Sammy Conley (Lakeview), 39-11.25. 2. Abigail Sanders (Paisley), 29-00.50. 3. Leslie Doman (Crane), 26-00.00. 4. Makenzei Russell (Paisley), 25-09.00. 5. Allyssa Dudley (Adrian), 25-05.00. 6. Ji-ha Nam (Long Creek), 25-02.00. 7. Rebekah Joyce (Crane), 23-05.00. 8. Gennell Blakley (Ione), 22-09.25. 9. Sam Belcher (Ontario), 22-03.00. 10. Jenny Kim (Long Creek), 20-04.50. 11. Annabelle Miller (Lakeview), 18-00.00. 11. Christiana Domingues (Lakeview), 18-00.00. 13. Ashley Dudley (Adrian), 17-06.00. 14. Bailey Ready (Adrian), 17-04.50. 15. River Kimball (Adrian), 16-00.00.

Discus: 1. Shelie Doman (Crane), 93-00. 2. Leslie Doman (Crane), 77-04. 3. Makenzei Russell (Paisley), 67-09. 4. Allyssa Dudley (Adrian), 66-03. 5. Gennell Blakley (Ione), 61-10. 6. Christiana Domingues (Lakeview), 60-11. 7. Rainy Taylor (Burns), 59-00. 8. Rebekah Joyce (Crane), 58-10. 9. Jenny Kim (Long Creek), 56-02. 10. Bailey Ready (Adrian), 48-10. 11. Annabelle Miller (Lakeview),       46-00. 12. Olga Fedorovych (Long Creek), 45-09. 13. Regina Diaz (Long Creek), 42-05. 14. Emma Todd (Burns), 41-10. 15. River Kimball (Adrian), 36-09. 16. Ashley Dudley (Adrian), 35-08.

Javelin: 1. Sammy Conley (Lakeview), 104-02. 2. Abigail Sanders (Paisley), 100-00. 3. Leslie Doman (Crane), 92-07. 4. Lucchese Douglas (Long Creek), 88-01. 5. Lindsey Bertalotto (Adrian), 78-04. 6.    Sam Belcher (Ontario), 72-03. 7. Rebekah Joyce (Crane), 68-00. 8. Rylee Ready (Adrian), 64-04. 9. Bailey Ready (Adrian),    51-01. 10. Makenzei Russell (Paisley), 50-02. 11. Maddy Bertrand (Crane), 40-01. 12. Keaira Burns (Burns), 37-01. 13. Olga Fedorovych (Long Creek), 36-09. 14. Rainy Taylor (Burns), 34-04. 15. Regina Diaz (Long Creek), 30-09. 16. Emma Todd (Burns), 26-03.

High jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 4-10.00. 2. Kortney Doman (Crane), 4-08.00. 3. Sadie Wagster (Adrian), 4-04.00. 4. Keaira Burns (Burns), 4-02.00. 4. Riley Lucas (Adrian), 4-02.00. 4. Karlee Vickerman (Lakeview), 4-02.00.

Long jump: 1. Lizzy Nielson (Adrian), 14-03.50. 2. Jill Gammett (Jordan Valley), 13-04.50. 3. Hailey Heideman (Ione), 13-01.50. 4. Ji-ha Nam (Long Creek), 12-06.00. 5. Priscilla Esquivel (Ontario), 11-09.25. 6. Sam Hopper (Lakeview), 11-07.00. 7. Gennell Blakley (Ione), 11-05.50. 8. Lupita Arizmendi (Ontario), 11-01.75. 9. Shailey White (Burns), 11-00.75. 10. Evalyn Nunez (Adrian), 9-08.50. 11. Mazie Hill (Ione), 9-08.00. 12. Maddy Bertrand (Crane), 8-10.50.

Triple jump: 1. Karlee Vickerman (Lakeview), 30-08.50. 2. Jill Gammett (Jordan Valley), 27-05.00. 3. Priscilla Esquivel (Ontario), 26-07.00. 4. Sadie Wagster (Adrian), 26-05.75. 5. Teanna Pierce (Adrian), 26-04.00. 6. Lupita Arizmendi (Ontario), 25-06.00. 7. Lindsey Bertalotto (Adrian), 25-01.50.

,